Království Alba – ve Skotsku se krásně žije

Jezero Loch Lomond

Jezero Loch Lomond

Když letím do Skotska, myslím na případné zřícení letadla. Kdybych se čirou náhodou omylem neuškrtila na šňůrce od kyslíkové masky, nastala by potřeba nasadit vestu – a o své schopnosti najít ji a použít (i přes opakovanou instruktáž) pochybuji. V živých barvách vidím, jak ji nafukuji už v letadle a pak, s několika dalšími hysterickými cestujícími, kteří udělali totéž, pomalu toneme v trupu letadla klesajícího na dno oceánu.

Ale když je vodní plocha překonána a letadlo pomalu klesá nad večerní Edinburgh, potenciální katastrofy jsou zapomenuty. Pokud jste fanoušek Harryho Pottera, už se vidíte v nebelvírském hábitu (i když jste ve skutečnosti poserové), popíjející máslový ležák v sychravém skotském počasí a hůlkou měnící britské jídlo na stravitelné. Pokud jste fanouškem rozličných hradů a zámků, kocháte se už ve vzduchu jejich osvětlenými miniaturami. Tato vášeň se vám později může vymstít, protože je pravděpodobné, že naletíte na tipy průvodců, slibujících 6 hradů v jednom městě, a když se tam v tom nejodpornějším počasí vydáte, v lepším případě najdete uprostřed města jeden kámen, v horším případě ceduli, že tam kdysi cosi jako hrad bývalo.

Invorary-3-1024x768Když už byla řeč o počasí – nevěřte tomu, co se o skotském počasí povídá! Ve skutečnosti je to mnohem horší. Přesvědčíte se o tom, že během jednoho dne byste využili jak vaťák, tak letní šaty, zmoknete tolikrát, že už ani nestojí za to schnout a poznáte, že severní vítr je opravdu krutý.

Když dorazíte do Glasgow, ocitnete se ve světě magické lingvistiky. Narazíte-li na rodilého Glasgowana, pravděpodobně si neobjednáte ani kafe, případně vám přinesou něco úplně jiného. Pokud je to něco jiného bílá káva místo černé, gratulujte si. Pokud vám přinesou místo jablečného koláče haggis (skotské národní jídlo sestávající z rozličných vnitřností oveček), začne to zavánět nepříjemnostmi. Doslova. Ačkoli jsou Skoti velmi srdeční a nápomocní, odmítnout jejich tradiční pokrm by mohlo vyvolat šarvátku.

Skoti jsou totiž také velcí nacionalisté. Například zaměňovat v jejich blízkosti slova jako anglický, Angličan, Anglie se skotský, Skot, Skotsko se může rovnat společenské sebevraždě. Rovněž je velmi nevhodné pokládat tu trapnou klišé otázku týkající se mužů, kiltů a spodního prádla. I kdyby vás to sebevíc zajímalo. Odpověď na tuto otázku se může vyřešit například při fotbalových utkáních, na která se muži do kiltů oblékají. Už jsem zmínila, že velmi větrné počasí není ve Skotsku výjimkou.

Kelvingroove Park v pozadi univerzita

Kelvingroove Park v pozadi univerzita

Studovat na University of Glasgow znamená užívat si překrásných, několik staletí starých univerzitních prostor, potkávat studenty oblečené do fakultních barev, do mikin hlásajících příslušnost k lakrosovému týmu nebo kroužku čtenářů Jane Austenové, zamilovat se postupně do všech jedenácti pater univerzitní knihovny (i když v některých odděleních je zima jak v psinci), seznamovat se s cizinci, kteří si myslí, že Česká republika je v Asii, seznamovat se s cizinci, kteří si myslí, že Česká republika je fajn místo k žití a studium češtiny ten pravý způsob, jak udělat díru do světa… Studovat na University of Glasgow zkrátka znamená spoustu krásných věcí – a na ty méně krásné se rychle zapomíná.

University of Glasgow

University of Glasgow

Zkrátka – pobýt nějaký čas ve Skotsku, ať už jako student, turista či pracující, můžu jenom doporučit! Kam se hrabou všechny prosluněné pláže světa na přírodní krásy divokého severu, vlasaté krávy nebo nestvůru z Loch Ness!

Já ve Skotsku každopádně nechávám kromě staré osušky, jedné kabelky a ústní vody i kus sebe. Ale litovat budu jenom té ústní vody.

Autor článku a fotografií: Bára Poslušná

  • Bára

    Umět anglicky vlastně ani není nutné a na skotštinu si člověk časem zvykne Takže příště můžu udělat v batůžku místo! Co se vlasatých krav týká, ve výskytu neexistují národnostní rozdíly

  • Míša Š.

    Umět anglicky, vlezla bych si autorce do batůžku. I když nám brejlatým nedělá pošmourné počasí moc dobře, láká mě nejen ta jedenáctipatrová (!paráááda!) knihovna a staleté prostory, ale především ty vlasaté krávy… I když mám pocit, že jsem nějaké potkala i tady u nás, na Jihočeské