Krátká polemika nad budějovickou klubovou scénou

Zblept

Koncerty neznámých hudebních těles jsou zážitkem. Zde však známá kapela Žblept

Nerad bych touto krátkou úvahou vzbudil dojem, že hudební kluby v Českých Budějovicích zejí prázdnotou či že se jihočeské metropoli osvědčené klubové kapely vyhýbají obloukem a ve výsledku se v našem městě vlastně zas až tak moc neděje – to rozhodně ne. Ale!…

Vedle zaběhnutých hudebních klubů (např. Velbloud, Modré dveře, McFabrika, atd..) přibylo v posledních letech v ČB spousty míst, kde probíhají koncerty, divadla či různé performance (např. Highway 68, Horká vana, kavárna Slávie). Nedostatečným hudebním zázemím tedy město netrpí. Stejný fakt potvrzuje moje hledání na hudebním serveru www.bandzone.cz. Zadávám kapely libovolných žánrů (od metalu přes folk po hip-hop) a docházím k výsledku 235. K mému překvapení je to dokonce výrazně více, než ve srovnatelně velkých městech jako je např. Hradec Králové, Olomouc či Ústí nad Labem. Čili tvůrčí element je v Budějovicích také silný a ve výsledku je zde naservírována dostatečná paleta klubů i místních uskupení. Přesto se však nemohu ubránit pocitu, že to, co bychom mohli nazvat „klubová scéna“, zde zcela optimálně nefunguje. Řada místních kapel (často i známějších) si čas od času posteskne, že raději hraje mimo České Budějovice než na své domácí scéně.

Samozřejmě je poměrně těžké srovnávat návštěvnost našich klubů s Prahou či Brnem, ale přesto má člověk vyrazivší za hudbou v jiném městě pocit, že jinde se chodí do klubů více (alespoň na místní kapely). Nedávno jsme byli přizváni ke hraní v klubu Fabrička v Českém Krumlově, kde hlavní tahákem večera byla osvědčená brněnská formace „Budoár Staré Dámy“. I přes poměrně vyhraněný styl této kapely (nebo možná právě pro něj) byla návštěvnost klubu, jenž leží na periferii města, něco mezi 100-150 lidmi. Člověk se nemohl zbavit pocitu, že to tu funguje. Oproti tomu, když do Velbloudu před necelým rokem dorazily z Drážďan v rámci svého českého turné „Marracash orchestra“, prodalo se cca 35 lístků.

Uznávám, jedná se o extrémní porovnání. Samozřejmě i u nás se povedou našlapané koncerty a je jasné, že když k nám na jih dorazí známější hudební těleso, tak klub vyprodá. O to mi ale v této stati tak úplně nejde. Spíš jsem chtěl naznačit, že pokud funguje klubová scéna a lidé chodí na koncerty (byť i neznámých kapel), vede to jednak ke zkvalitnění lokální scény a zároveň je umožněno pozvat zajímavé projekty z okolních měst. Většina rozumných a často i velmi kvalitních kapel, jenž ještě nenalezly své místo v hitparádách, hraje za „cesťák a pivo“, ale i to je těžké uhradit, pokud přijde málo posluchačů. Proto: Lidi choďte do klubů! Poslouchat hudbu doma je sice fajn, ale na koncertu je to úplně něco jiného. Nahrávka, kterou si pustíte doma z reproduktorů, může být sice věrným záznamem tvorby, ale může být i pouhým obrazem, jenž kapela na pódiu ani není schopná vytvořit. Stejně tak může naživo kapela vytvořit produkci a atmosféru, jenž na žádném hudebním nosiči nenaleznete. A to poznáte nejlépe v klubu, kde máte s hudební produkcí těsný kontakt.

Pozn. autora: Touto krátkou statí bychom rádi založili něco jako klubový seriál věnující se českobudějovické klubové scéně. Budeme rádi za jakékoliv odezvy. Pokud toužíte sem na jih pozvat nějaký ten hudební projekt, dejte vědět.

Autor: Pavel Hrouzek                                    Člen skupiny Mons Pubis

 • Michal Tejmar

  Zajímavý článek a zajímavý portál. Rád bych zmínil několik momentů, které mě v souvislosti s četbou vašeho příspěvku napadly. V Krumlově chyběl hudební klub, kde by se skutečně dalo hrát, odhadem tak 8 let, možná déle. Z toho plyne i jistá vyprahlost publika a popularita Fabričky (dej jí pánbůh věčnou slávu). Naproti tomu v ČB je klubů slušná řádka a vedle lenošení doma, může tak za nízkou účast i konkurence. V kostce řečeno: “Lidi choďte do klubů! Poslouchat hudbu doma je sice fajn, ale na koncertu je to úplně něco jiného…” a td. Je závěr, pod který se podepíši, ale úvahy které k němu vedou, nejsou úplně korektní. Množství kapel na BZ, není zárukou hudebního potenciálu, kvantita nemusí odpovídat kvalitě. Srovnávat u nás zřejmě málo známou, (třeba geniální) kapelu s BSD je bezpředmětné. Co se týče jiných měst nevím, mám srovnání pouze s Plzní, o které rozhodně nemohu říct, že by tam chodilo na koncerty podstatně více lidí (úměrně k lidnatosti) než zde. Jinak držím palce, ať se portálu (i lokální kultuře) daří.

  • Pavel Bubák

   AHOJ MICHALE,
   díky za komentář. Jasnačka máš pravdu s tím, že konkurence je částečný problém, ale nemyslím si že hlavní:-). Ve větších městech odpadá takový ten pěkný faktor vesnických zábav a malých měst – že když už se něco děje tak tam jdu. Ale ani tak si nemyslím že to je hlavní problém v ČB. Počet kapel na Bandzone samosebou určitě neznamená kvalitu produkce, chtěl jsem tím jen ilustrovat, že potenciál tu je (a to určitě je). I s tím třetím argumentem máš částečně pravdu, ale zjistíme to až bude koncert BSD tu v ČB a to doufejme brzy bude:-) Díky za ohlas a měj se Pavel