KRAV MAGA – efektivní obrana i tvrdá dřina

Díky technikám Krav Magy se ubráníte i těžšímu a silnějšímu soupeři.

Díky technikám Krav Magy se ubráníte i těžšímu a silnějšímu soupeři.

Když poprvé sledujete dva bojovníky Krav Magy při souboji, není to nijak elegantní podívaná. Na rozdíl od dynamického boxu, technického juda nebo ladné capoeiry se vám může zdát, že se soupeři mlátí hlava nehlava bez jakýchkoli pravidel. V Krav Maze opravdu neexistují žádná omezení (povolený je útok na rozkrok i prsty do očí), nicméně bez nácviku správných úderů, kopů a chvatů se neobejdete. Jedná se vysoce účinný bojový systém, který používá Mosad, CIA, FBI a především izraelská armáda. Díky Krav Maga centru v Českých Budějovicích se ale dveře do světa efektivní obrany na blízkou vzdálenost otevírají i vám.

Systém Krav Maga se zrodil v Bratislavě během napjatého období 30. let. Rostoucí míra antisemitismu měla za následek řadu protižidovských útoků, proti kterým se bylo třeba efektivně bránit. Mladí židé se střetávali s fašisty v přímém boji v ulicích a snažili se odvrátit útoky na židovské čtvrti. Jedním z nich byl i Imi Lichtenfeld. V tehdejších bratislavských ulicích si poprvé uvědomil, že jeho znalosti juda i jiu-jitsu nemají mnoho společného s reálnou sebeobranou v praxi a začal formovat nový, účinný systém sebeobrany a boje z blízka – Krav Magu.

Imi Lichtenfeld se v roce 1940 nalodil na poslední loď s emigranty do Palestiny, které se podařilo prorazit nacistickou blokádu. Ani po svém odchodu z domova ale nepřestal se zdokonalováním systému Krav Maga. Stal se hlavním instruktorem Izraelských ozbrojených sil a po ukončení aktivní služby se věnoval úpravám Krav Magy pro civilní použití tak, aby se s ní mohl bránit kdokoli bez ohledu na věk, fyzickou zdatnost i pohlaví. Díky tomu se ji můžete naučit i kdokoli z vás.

Pokud se rozhodnete začít s tréninkem Krav Magy, není nic jednoduššího, než přijít na jednu ze začátečnických lekcí do výukového centra v Českých Budějovicích. Tělocvična sídlí v Jeronýmově 6, přímo nad klubem Fabrika. Vejdete dveřmi do klubu (odoláte pokušení dát si pivo na baru vlevo nebo se připojit k obecenstvu metalového koncertu vpravo) a přímo rovně před vámi jsou dveře, které vás dělí od prvního přímého setkání s Krav Magou.

Na trénink budete ze začátku potřebovat jen pohodlné oblečení, pití a ručník na utření potu (a že ho nebude málo) 🙂 . Komu víc vyhovuje cvičit na boso, nepotřebuje ani boty. S postupem času si ale budete muset pořídit ještě chránič na zuby a také suspenzor (platí i pro dámy!). Celkově se s výdaji na základní vybavení vlezete zhruba do 500 Kč. Trénink probíhá dvakrát týdně, ale máte-li jednou zaplacené členství, můžete docházet i na tréninky jiných tříd. Pracující vyjde měsíční členství na 990 Kč, studenti zaplatí zvýhodněných 850 Kč.

Jestli budete mít štěstí na lidi ve skupině tak jako já, čeká na vás pestrá směsice spolubojovníků, kteří na Krav Magu nepřišli jen proto, aby se naučili někoho pořádně zmlátit. Někteří se už nechtěli jen doma válet na gauči a začít pro sebe něco dělat, jiní nabrat pod odborným dozorem fyzičku a svaly, další se – stejně jako já – chtěli naučit efektivní obranu „pro všechny případy“. Rozhodně se nemusíte bát bandy agresivních borců, kteří vás během chvíle drsně skolí k zemi nebo se vám budou smát.

Už od první hodiny budete trénovat tři hlavní složky – myšlení, techniku a sílu. Předně se naučíte, že je vždycky lepší se konfliktu vyhnout a pokud už k němu přeci jen dojde, Krav Maga vám poskytne účinný nástroj k tomu, jak útočníka pořádně bouchnout a utéct do bezpečí. Možná stejně jako já zjistíte, že vaše představy o tom, jak dát pořádnou ránu, byly úplně mimo i to, jak špatně jste na tom s rovnováhou. A pokud jde o sílu, věřte mi, že vás bude po prvních lekcích bolet celé tělo.

Ať už se cítíte nejistě při nočních návratech domů nebo se nemůžete dokopat k pohybu, který vám dá pořádně do těla, přijďte v pondělí na Krav Magu. První hodina je vždycky zdarma a ještě můžete stihnout nastoupit do „naší“ začátečnické skupiny. Váhavci si budou muset počkat na začátek dalšího semestru.

Naviděnou na Krav Maze nebo jinde se těší

JK

Text: Jarmila Krásová

Foto: Taringa.net