Kus silikonu zvaný menstruační kalíšek dobývá svět!

kalíšek zn. Lady Cup s bavlněným sáčkem

kalíšek s bavlněným sáčkem

Že jste o něm nikdy neslyšeli? Menstruační kalíšek … zní to trochu zvláštně, obzvláště napoprvé … ale dejte mu ještě jednu šanci … je jen málo tak snadných věcí, jako zamilovat se do menstruačního kalíšku… Že dnes přinášíme článek výhradně pro ženy? Ale pánové, týká se vás to víc, než si myslíte…

Co že to menstruační kalíšek vlastně je? Jedná se o malou „nádobku“ zvonkovitého tvaru, kterou si žena zavádí podobně jako tampony. Díky tomu, že je relativně měkký, vytvoří podtlak a pevně drží, přesto o něm žena vůbec neví. Kalíšek zachytává krev v tekutém stavu, stačí jej pouze vylít, umýt a znovu použít.

Tahle malá skromná věcička představuje revoluci v oblasti ženských hygienických potřeb. Není to až taková novinka, jak by se mohlo zdát. První kalíšek spatřil světlo světa již v roce 1937, vzhledem k Druhou světovou válkou ovlivněnému nedostatku potřené suroviny (tehdy jí byla guma) však větší popularitu nezískal. Výroba byla obnovena v 50. letech v severovýchodní Americe, ženy o něj však větší zájem neměly. Třetí pokus o výrobu byl uskutečněn v roce 1987, nicméně použitý latex byl poměrně silně alergenní. Čtvrtý, úspěšný restart se uskutečnil v Anglii v roce 2002.1 Od té doby produkce a obliba stoupá, používat jej začíná čím dál tím více žen. Proč?

 Výhoda č. 1 – ušetříte!

Už jste někdy počítali, na kolik vyjde neustálé kupování vložek nebo tampónu? Jsou to stokoruny ročně, stokoruny, které doslova vyhodíte do koše. Takový kalíšek vyjde cca na 300-600Kč – podle značky a velikosti. Je to sice vyšší, ale jednorázová investice – máte vystaráno na nějakých 10 let.

 Výhoda č. 2 – stačí jedna věc a můžete odjet z domova na jak dlouho chcete!

Jedu na dva týdny pryč, nedostanu neočekávaně menstruaci? Kolik vložek a tampónu asi budu potřebovat? Bude mi jich tolik stačit? Budu si je tam mít kde dokoupit? … nic takového už prostě nemusíte řešit. Vezmete kalíšek, který nic neváží ani nezabere v krosně žádné místo a prostě jedete.

 Výhoda č. 3 – nevysouší, nezapáchá!

Tampóny kromě absorbování krve absorbují i přirozenou vlhkost, a to není vůbec nic příjemného. Vložky zase, ehm, no, kolikrát už jste si, na základě čichového vjemu, v MHD řekli, že ta paní vedle vás má dozajista menstruaci? Silikon nevysouší a vzhledem k tomu, že se zavádí dovnitř, ani nezapáchá. Další nepříjemnost pryč.

Výhoda č. 4 – šetříte životní prostředí!

Kolik kilo nerozložitelného odpadu asi vyprodukuje žena používající „klasické“ menstruační hygienické potřeby? Žena používající kalíšek nevyprodukuje vesměs nic.

Výhoda č. 5 – pryč se záněty!

Pokud žena trpí na vaginální záněty, v tamponech a vložkách nasáklá a tělesnou teplotou zahřívaná krev to jenom podporuje. S kalíškem se nic takového stát nemůže.

sterilizační kelímek

sterilizační kelímek

Jako všechno, i kalíšky mají různé velikosti (většinou označované S, M, nebo A, B) a materiály. Jedno z rizik nákupu může být špatné zvolení velikosti (moc malý – protéká, nebo moc velký – tlačí). Je potřeba, aby žena zvážila svůj věk, to, zda pravidelně cvičí, nebo už měla děti – to vše ovlivňuje zvolení správné velikosti.

Samozřejmě, především ze začátku, než si žena užívání kalíšku osvojí, a než zjistí, že je to pro ni to pravé, je dobré mít po ruce i staré známé a osvědčené „pomocníky“.

Další informace najdete na nejrůznějších webových stránkách věnujících se tomuto tématu. V diskuzích mnoho uživatelek např. doznává, že s používáním kalíšku ustoupily každoměsíční silné bolesti. Potřebné informace, zkušenosti uživatelek a širokou nabídku sortimentu najdete např. na kalisek.cz. Také youtube.com skýtá mnoho videí, většinou natočených spokojenými uživatelkami. Mé oblíbené video je spíš reklama (natočená mužskou částí souboru divadla V.A.D. Kladno) https://www.youtube.com/watch?v=qD3fqOeMgak

Zdá se vám to dokonalé? Nezdá! Je! Wink

Co je menstruační kalíšek? Ilona Bittnerová, dostupné na  www.kalisek.cz/menstruacni-kalisek.php

zdroje obrázků: http://www.kalisek.cz/eshop/