La Sportiva run Česká Kanada

Nejlepší ženy na 21 km

Nejlepší ženy na 21 km se psem

Tuto sobotu začala u Kunžaku první etapa série běžeckých závodů La Sportiva run Česká Kanada. Celkově se jedná o tři závody Kunžatecký kros (11.7.2015), Roštejnský kros (28.10.2015) a Landštejnský kros (30.11.2015). A SVRAP opět nelenil a vyrazil za sportem do České Kanady. Tentokrát pouze v mém zastoupení neboť většina členů redakce má o prázdninách pochopitelně jiné plány, než se mučit běháním.

Pro mě byl závod atraktivní zejména z toho důvodu, že kromě obyčejného běhu byly připraveny i kategorie pro závodníky se psy: canicross (běh se psem), bikejöring (kolo se psem) a scooterjöring (koloběžka se psem). Věřím, že pro někoho  jsou tato slova neznámá a není se čemu divit. Společně s dogtrekkingem (chůze se psem) se jedná o poměrně nové psí sporty, které se ovšem těší mezi pejskaři čím dál tím větší oblibě. Základním principem je zapřažení psa tak, že běžce, cyklistu či koloběžkaře táhne. Neobejdete se proto bez základního vybavení jako je postroj na psa, vodítko s amortizérem (lidově řečeno s gumou která tlumí psí výpady vpřed) a pro chodce či běžce opasek, do kterého vaše psí spřežení zacvaknete. A můžete vyrazit 😉 .

Závodu se účastnilo i mnoho běžců bez psů

Závodu se účastnilo i mnoho běžců bez psů

Já se psem běhám už několik let, ale na společný závod s mou fenkou Šrafinkou jsem se tentokrát odhodlala prvně. Kunžatecký kros nabídl závodníkům trasy na 50 km, 21 km a 8,5 km. Já jsem si zvolila trasu 21 km, jednoduše pro to, že 50 km je moc a 8,5 km je málo. Byla to výzva. Ačkoliv běháme společně dlouho, tak jsme ještě nikdy před tím takovou vzdálenost neběžely. Delší trasy jako 30 až 40 km nám rozhodně nejsou cizí, ale spíše volíme svižnou chůzi tedy dogtrek. Měla jsem velké obavy, jestli Šrafinka poběží nebo jí budu muset táhnout a jestli to celé nebudou jen vyhozené peníze za startovné, protože se mi psík zasekne na startu a z celého závodu nic nebude. Nakonec se ukázalo, že mé obavy byly naprosto zbytečné a obě jsme si závod užily.

Vše se odehrávalo v autokempu Kunžak u rybníka Komorník. Na místo startu dorážíme asi o 3 hodiny dříve a tak využívám hospodu v místním hotelu. Iontové nápoje a energetické tyčinky však v nabídce nemají a tak mi musí postačit kofola a palačinka se zmrzlinou. Před dvanáctou hodinou už na startu netrpělivě čekají první závodníci na 50 a 21 km na kolech a koloběžce se psem. Koloběžka se psem má nakonec jen jednu závodnici. Startuje se postupně po kategoriích a my běžci se psy na 21 km přicházíme na řadu ve 12:20.

Hromadný start na 21 km se psy

Hromadný start na 21 km se psy

Na startu je nás celkem 15 závodníků a závodnic. Psíci nervózně štěkají až konečně slyšíme povel ke startu a chumel psů a lidí se dává do pohybu. Je to rychlé. Několik psů se dostává do menších potyček a tak se snažím držet se Šrafkou spíš v povzdálí a čekám až se pozice trochu rozvolní. Nicméně první polovina závodníků k mému překvapení vybíhá velice rychle. Mám obavy, že tohle smrtelné tempo dalších 20 km neudržím 😀 a tak se tím netrápím a volím si tempo trochu volnější. Nicméně Šrafinka je ostatními běžícími psy tak motivovaná, že běží jako divá a tak už téměř od začátku za ní jen vlaji. První třetina trasy je vedená spíše po silnici a tak brzy začínám cítit kolena. V obci Leština se Šrafinka vrhá do místního rybníčku a dobře dělá. Na louce se do nás opírá ostré slunce a tak koupel přišla určitě vhod. První občerstvovačku po cca 7 km bereme útokem. Šrafka vodu a já si dávám ještě hroznové víno a nektarinky. Dobíhají sem běžci, kteří si stěžují na špatné značení a ztratili se. Trochu to nechápu, běželi přece stejnou trasu jak my a já žádný problém s trasou neměla. Později se dovídáme, že u obce Leština zabloudilo mnoho závodníků. No po krátkém odpočinku vyrážíme dál. Hned za občerstvením se Šrafka zamotává pod nohy s námi běžící Báře se Summer a Bára se chudák kácí k zemi. Naštěstí se Báře nic nestalo, celé to bere velice s humorem, oklepe se a běží dál. Opravdu smekám, omlouvám se a je to pro mě pučení, si Šrafinu při běhu lépe hlídat 😉 .

Střední část trasy vede příjemně lesem většinou po nezpevněných cestách a tam se mi nohy opět uvolňují. Šrafinka k mé radosti běží hezky a spořádaně. Jen táhnout do kopce stále odmítá, ale trasa je spíše rovná a tak to není takový problém.  Dorážíme k místu dalšího občerstvení kde se trasy 50 a 21 km dělí. Dozvídáme se, že se cestou ztrácí spousta běžců. Já stále nemám žádný problém. Když srovnám značení třeba s minulým během u Karlštejna, tak ano, tam byl fáborek snad každých 5 metrů. Nicméně trasa byla vedená i mimo turistické značení. Zde jsou fáborky a směrovky hlavně na nepřehledných místech a každý byl upozorněn, že trasa je vedená po turistických značkách. Kde nebyl fáborek byla značka. Každý si mohl trasu nastudovat na mapě. Opět nemám s trasou žádný problém a běžíme dál.

V horkém počasí je potřeba koupel

V horkém počasí je potřeba koupel

Cítím, že Šrafi zpomaluje. Běžíme chvíli samy mírným tempem a šetříme síly. Občas se jí snažím vyhecovat, ale většinou vydrží zrychlení jen pár set metrů. I já cítím únavu. Poslední občerstvení přichází nečekaně rychle. Nektarinky, voda a chvilka na vydýchání. Dobíhá nás skupinka pánů. Vyrážíme s nimi a Šrafinka chytá jejich ostré tempo. Tady docházejí síly mě a musím jí při rychlém seběhu brzdit, což mi naopak síly ještě více ubíra, ale už prostě nestíhám předhazovat nohy a běžet jejím tempem. Cesta až do Kunžaku je rychlá. Pak ale přichází peklo. Asfalt na závěr až do kempu. Šrafina úplně odmítá běžet a já taky. Mrtvé a z posledních sil se vycházkovou chůzí plazíme Kunžakem. Cestou z Kunžaku do kempu se ještě pokoušíme o běh. Potkáváme lidi, kteří nám tleskají a povzbuzují nás do cíle. Posledních pár metrů sbíháme do cíle. A je to! Náš první canicrossový závod je za námi.

Nakonec jsme zřejmě kvůli dobré orientaci a bez „zakufrování“ vybojovaly páté místo v kategorii žen na 21 km s časem 2:35:49. Šrafinka celý běh zvládla lépe než já a tak můžeme vesele trénovat na další dva závody série, které nás čekají na podzim. Už se těšíme.

 

Děkuji pořadatelům za pěkný závod 😉 .

 

Výsledky jednotlivých kategorií a podrobnosti o závodech naleznete na http://www.runceskakanada.cz/

 

více fotek ze závodu můžete najít na:

https://www.facebook.com/behejsepsem.cz?fref=ts

https://www.facebook.com/pages/Run-%C4%8Cesk%C3%A1-Kanada/671851996258264?fref=ts