Lanový park Máj

pani-zuzkaPo zimní pauze se tento víkend (13. a 14. dubna) znovu otevřel Lanový park na Máji, který zde vyrostl během loňského jara. Původně bylo v plánu otevřít už první dubnový víkend, ale to ještě panovala krutá zima a tak se otevření přesunulo o týden a počasí se tentokrát opravdu dalo záležet. Sluníčko přímo vybízelo k venkovním aktivitám a ani já a moje dvě kámošky (paní Zuzka a soupružka Katka) jsme neseděly doma a vyrazily jsme si protáhnout tělo do lanáče.

sasa-

moje maličkost

Nejprve několik informačních věcí. Lanový park naleznete v korunách stromů mezi Májem a Zavadilkou na samém okraji Branišovského lesa. Z konečné zastávky trolejbusu Máj – Antonína Barcala (linky 1,3,5,7 a 8) pokračujte cca 500 m po cyklostezce směrem na Zavadilku a během dvou minut jste tam. V dubnu je otevřeno pouze o víkendech a svátcích od 14:00 do 19:00. Pokud si chcete cestu pořádně užít, doporučuji přijít nejdéle kolem páté. Těch 30 překážek na nejtěžší trase přece jen nějakou dobu trvá. Od května do září je otevřeno i ve všední dny a otevírací doba se prodlužuje až do 20:00. Při nepřízni počasí (déšť, bouřky, silný vítr) je pochopitelně zavřeno. Ceny se pro děti do 15 let a studenty do 26 let pohybují od 130 Kč (žlutá trasa) až po 290 Kč (celý park). Pro návštěvníky jsou zde připraveny 3 trasy. Ve výšce 6 – 8 m se nachází nejjednodušší žlutá trasa, která je určená zejména pro děti, ale vyřádí se tu i méně zdatní dospělci. Nebo se zde můžete napřed rozhýbat a zahřát svaly před nějakou tou náročnější cestou. Pak můžete jít buď středně těžkou zelenou trasu nebo se vrhnout do nejtěžší červené cesty. Do parády si vás tu vezmou příjemní a zkušení instruktoři, kteří vás obléknou do sedáků, nasadí helmu a dostanete krátké školení o bezpečnosti, jak se jistit a jak používat kladky. Děti do 15ti let chodí v doprovodu dospělého. Nemá-li dítě po ruce žádného dospělého, musí si připlatit 150 Kč a instruktor projde cestu s ním.

soupruzka-katka

soupružka Katka

Jsme nachystaní a můžeme vyrazit. Začaly jsme nejprve na žluté a všech 15 překážek jsme zvládly levou zadní. Pak přišlo rozhodování, jestli se vydat na středně těžkou zelenou a nebo na nejtěžší červenou. No a jelikož nejsme žádný bábovky, odvážně se vrháme do červené. A tady už začalo jít do tuhýho. Vejška jak sviňa (nejvyšší překážka ve 12ti metrech) a vyšší náročnost skoro třiceti překážek postupně cítíte na všech svalech. Pomalu přehodnocujeme náš výrok o bábovkách J . Pro běžného smrtelníka je cesta náročná nejen fyzicky ale také psychicky. Já nejvíce zápasila s rovnováhou a jakýkoliv přechod lana, klády či žebříku bez možnosti držení, vyžadoval opravdu dlouhé hecování. Odměnou za tu dřinu je pak 79 m dlouhá lanovka, která jako třešnička na dortu završuje celou tu lanovou parádu.

Návštěva je za námi a musím uznat, že něco takového v Budějcích opravdu chybělo. A proto určitě někdy zajděte do lanáče na Máji. Věřte, že nebudete litovat. A až stanete zase pevně nohama na zemi a nebude se vám chtít ještě domů, na Zavadilce v San Marcu točí Svijany ;-) . Lezení zdar a užívejte slunečné dny.

Saša Průchová

 

Zdroje:

Mnoho informací poskytl Filip Mášek. Velké díky!

http://www.parkmaj.cz/