Letní tábor s Přírodovědou se vydal po stopách Roalda Amundsena až na jižní pól

DSC_58_spolecna

Expedice Amundsen

Ve dnech 2. až 14. srpna se uskutečnil již třetí ročník Letního tábora s Přírodovědou. Letošní dobrodružství se neslo v duchu Expedice Amundsen a dobývání jižního pólu. Kromě hromady zábavy spojené s celotáborovou hrou si děti během třináctidenního pobytu užily také bohatý odborný program.

Táborová základna v Hradcích u Lipí se letos již potřetí stala dějištěm velkého letního dobrodružství, které si říká Letní tábor s Přírodovědou. Letošní ročník s názvem Expedice Amundsen tematicky navázal na dva předchozí, ve kterých si táborníci vyzkoušeli roli badatelů a vydali se na výpravy do dalekých končin. První táborová hra s ústředním tématem ‚Byl jednou jeden objevitel‘ zavedla malé dobrodruhy napříč kontinenty. Děti si zkusily, jaké to je objevit Ameriku, zdolat nejvyšší horu světa nebo třeba zmapovat kdysi neprobádané území Číny. Druhý ročník přenesl táborníky do oblasti stolových hor v Jižní Americe. V rámci Expedici Tepui se 27 členná výprava, oproti prvnímu roku tedy skoro dvojnásobná, vydala na nebezpečnou cestu za bájným tvorem na vrchol jedné ze stolových hor.

amundsen1

Nejoblíbenější volnočasová aktivita – vybika! 🙂

Letošní putování mělo táborníky ozkoušet až na samotnou hranici jejich možností v drsných antarktických podmínkách. Místo toho ale po celou dobu tábora děti i vedoucí sužovalo až nelidsky horké počasí. Ani to ale neodradilo polární výpravu od jejího cíle a všichni účastníci statečně překonávali veškeré nástrahy, které jim přišly do cesty. Děti, které byly letos na táboře poprvé, velmi rychle zapadly mezi ty, které jezdí pravidelně, a tak hned od začátku nebylo pochyb o tom, že tahle výprava bude úspěšná. Pro nás vedoucí to sice znamenalo, že se doba otrkávání a poměrně nesmělého sžívání s táborovým režimem snížila na minimum, ale vidět děti tak spokojené, nám za tu práci prostě stálo 🙂

O dobytí jižního pólu usilovaly čtyři oddíly představující národy Ruska, Norska, Velké Británie a USA. Díky nepředvídatelnému hernímu systému, kde nehrála roli jen rychlost, ale také strategie a do jisté míry i štěstí, nebylo do poslední chvíle jasné, který oddíl stane na jižním pólu jako první. Nakonec se to podařilo Američanům. Cesta za vytouženým cílem ale vůbec nebyla jednoduchá. Polárníci si museli poradit se složitými šiframi, sněžnou slepotu nebo třeba neovladatelným psím spřežením. Hravost a vynalézavost malých polárníků ovšem dokázala překonat každou překážku.

amundsen2

Děti při výkladu o elektronové mikroskopii.

Při všem tom dobývání se samozřejmě nezapomínalo ani na osvětu malých přírodovědců a během celého tábora byl pro děti připravený bohatý odborný program. Pod vedením studentů a zaměstnanců Přírodovědecké fakulty si tak na vlastní kůži mohly vyzkoušet skutečnou vědeckou práci například v oboru mykologie, archeozoologie, ornitologie, genetiky, dendrochronologie a mnohých dalších. Vedle praktických cvičení absolvovaly děti i řadu zajímavých přednášek. Asi největší ovace sklidila přednáška Martina Kostky o prvocích. V programu nechyběly ani výlety mimo základní tábor. V prvním týdnu se polární výprava vydala do grafitových dolů v Českém Krumlově, které se svými 10°C příjemně zchladily. Druhé táborové pondělí patřilo již tradičně návštěvě Přírodovědecké fakulty v Českých Budějovicích, kde děti nejprve nakoukly pod pokličku elektronové mikroskopie. V chemických laboratořích si pak vyzkoušely několik zajímavých pokusů, jejichž výsledkem byla ‚bouřková sklenička‘, ‚neviditelný inkoust‘ nebo ‚termozkumavka‘. Vzhledem k počasí, na závěr tábora nakonec došlo i na zasloužené, ač původně neplánované osvěžení na koupališti v Třísově.

Sečteno podtrženo, letošní ročník Letního tábora s Přírodovědou se opět mimořádně vydařil a nám nezbývá, než se těšit na ten další!

Text: Terka Vlasatá