Lezecké centrum Písek – LEZETOP

stena_3

zdroj: http://www.stenapisek.cz/images/ pages/editor/_fullsize/stena_3.jpg

Cestománie na SVRAPu nezná mezí a i tentokrát opustíme hranice Budějc. Pojďme se schovat před deštěm do Písku, kde skupinka nadšenců vybudovala lezeckou stěnu špičkové kvality a po čtyřech letech organizace a stavby se mohou pyšnit jedním z největších lezeckých center u nás. Pravda, necestujeme příliš daleko, neboť zůstaneme stále v jižních Čechách, ale toto místo za zmínku určitě stojí.

Otevírací doba je jednoduchá od desíti každý den a můžete lézt jak dlouho vydržíte. Stěna je vysoká až 15 m a máte na výběr z více než 150 lezeckých cest všech možných obtížností. Začátečníci mohou využít lezeckého instruktora a půjčit si potřebné vybavení. Nechybí ani bouldrovka, kterou naleznete nezvykle vysoko až nad barem a můžete z přístupového schodiště klábosit s topujícími lezci na lanech 😀 . Děti se vyřádí jak na dětské stěně se zvířátky, tak v dětském koutku v blízkosti baru. Bar samozřejmě využijí zejména rodiče, k příjemnému posezení a nejen to. Důmyslné umístnění baru umožňuje sledovat výkony právě lezoucích lezců z pohodlí židle nebo gauče s právě natočeným pivem. Někdy je to horší zabiják konverzace než televize v hospodě. Nebo právě naopak to ke konverzaci vybízí. My lezci se stejně neumíme bavit o ničem jiném 😉 .

Kromě samotného lezení na stěně nabízí Leze Top i několik doprovodných kurzů. Zajímavou možností pro začínající skálolezce je i možnost kurzů skalního lezení. Zkušený instruktor ve skalách je k nezaplacení a pro nezkušeného se i nepatrná chyba může stát osudnou. To samozřejmě platí při lezení obecně a bohužel nejvíce chyb při jištění člověk kolem sebe zaznamenává právě na umělých lezeckých stěnách. Proto je zde každý nováček v lezení povinen projít základním proškolením o bezpečnosti.  Dále nechybí lezecké kroužky pro děti i dospělé.

zdroj:http://www.stenapisek.cz/images/original/cl_1391612515.jpg

zdroj: http://www.stenapisek.cz/images/ original/cl_1391612515.jpg

Centrum se snaží lákat i na zajímavý doprovodný program a můžete se přijet podívat na závody, filmové promítání nebo přednášky zajímavých lezeckých osobností. Velkou událostí například byla návštěva Adama Ondry, který zde postavil cestu pro závody Českého poháru a následně se s návštěvníky podělil o zážitky z lezení těch nejtěžších cest světa. Minulý týden se zde představila jiná lezecká osobnost Honza Říha. Přestože je Honza nevidomý, aktivně leze, běhá a věnuje se vysokohorské turistice. Doufejme, že se organizátorům v budoucnu podaří přilákat i další zajímavé lezce případně lezkyně a pozvednou tak lezeckokulturní dění v té naší jihočeské placce. Kdo máte čas, tak dnes od 19:00 je na programu promítání oceněných filmů 13. ročníku mezinárodního festivalu studentských filmů (Festivalové ozvěny MFSF 2013), tak neseďte doma. A ještě zmíním chystaný koncert skupiny The Turkey Buzzards 14.3. od 20:30.

A že je to daleko? Vemte s kámošema auto, budete tam hned a na benzín se složíte. Že nemáte kámoše s autem? Mladí lezci jsou vynalézaví a můžete se domluvit přes fb například na stránce Horolezení v Českých Budějovicích. Tam se každou chvíli nějaký lezec s místem v autě najde.

Tak ahoj v Písku na stěně!

 Saša Průchová

 

Více informací na http://www.stenapisek.cz

Zdroje:

http://www.stenapisek.cz

vlastní zkušenosti 😉