Literatura – práce a/versus zábava

Knihy plné dobrodružství

Knihy plné dobrodružství

Když se koníček stane prací, může to být skvělé.  A někdy to zas tak skvělé není.  Protože najednou to, co vás bavilo, a dělali jste s chutí, dělat musíte. Pro mě je teď touhle prací četba. Už to se stává problematickým v okamžiku, kdy je po vás vyžadována „opravdická“ práce – vytřít, posekat zahradu atd. Protože vaše okolí si rozhodně nemyslí, že čtení je cokoli jiného než čirá zábava.

Literatuře můžete obětovat každou mozkovou buňku – dopoledne proležíte v teorii, odpoledne v beletrii, v noci se vám o tom všem zdá a váš osobní život koresponduje s knižními hrdiny. Nebo se snažíte zachovat si trochu zdravého rozumu a texty, kterým se chcete/musíte věnovat, si začnete rozdělovat do sekcí.

Odborná literatura

Texty teoretické, které je záhodno číst v naprostém soustředění. Ideálním místem pro tento typ četby

Terry Eagleton - Úvod do literární teorie

Terry Eagleton – Úvod do literární teorie

jsou tiché studovny v knihovnách, prázdná kancelář či prázdný byt. Teoretické texty jsou občas nudné, nadto často i náročné, takže v tichých studovnách začnete po chvíli buď přemýšlet o tom, co uvaříte k večeři, nebo začnete usínat. Přesunete se tedy do kanceláře, která je a) plná vašich kolegyň, takže skončíte u kávy a rozebírání knih, které musíte přečíst; b) prázdná, tichá a trochu potemnělá, takže začnete po chvíli opět usínat. Přichází tedy přesun č. 3 – byt. Máte štěstí, všichni jeho obyvatelé dodržují pracovní harmonogram, byt je tedy prázdný. Relativně prázdný. Za chvíli se totiž za dveřmi ohlásí mrouskající se kočka.  Její zoufalé toužení po sexuálním partnerovi lze překonat pouze se špunty v uších. Se špunty v uších slyšíte svůj vlastní mozek, který se snaží zoufale nastartovat. Místně se nemáte kam přesunout, přesunete se tedy k „povinné“ beletrii.

Karel Čapek - Válka s mloky

Karel Čapek – Válka s mloky

Beletrie – pracovní

Tato kategorie zahrnuje texty, které si musíte připravit na semináře, knihy, které musíte přečíst k diplomové práci nebo sekundární literaturu k výše uvedenému. Při četbě tohoto typu literatury potřebujete klid, ale už nemusí být nutně naprostý. V knihovně postačí společně sdílené prostory. Někdy zvládnete i celou kapitolu, než vám začnou lézt na nervy skupinky lidí, které přišly do knihovny dělat cokoli jiného než studovat a číst. Když se schyluje k převyprávění pohlavního aktu z víkendové pařby, přichází čas na přesun do kanceláře.  Během čtení další kapitoly si stihnete dát s kolegyněmi kávu, probrat politickou situaci a v průběhu třetí kapitoly se možná dostanete i na gramatické chyby v titulcích bulvárů. Poté se přesunete do bytu, kde knihu v klidu dočtete – odměnou je pak další káva se spolubydlícími, a pracovní drby. Společně politujete mrouskající se kočku.

Beletrie – pro radost

A pak přichází knižní guilty pleasure – víte, že byste to číst neměli, protože před vámi leží stohy knih, které přečíst

George R. R. Martin - A Song of Ice and Fire

George R. R. Martin – A Song of Ice and Fire

musíte. Ale – máte v rukou tzv. četbu minutovou. S touto radostí se nemusíte zavírat do tichých studoven, při jejím čtení případně nevadí ani brigádník jakéhosi mobilního operátora vyřizující si v knihovně pracovní resty. Do

kanceláře se s ní sice neodvážíte a doma ve vás hlodají výčitky, zato můžete číst na zastávkách, v dopravních prostředcích, ve frontách – tedy tam, kde nemůžete číst ani literaturu odbornou, ani beletrii pracovní. Je až neuvěřitelné, kolik knih může tímto způsobem člověk přečíst, aniž by se mu v břiše usídlil pocit viny z nepracování.

Není to ovšem tak, že by odborná literatura nebo „povinná“ beletrie nebyly zábavou – jsou, ale psychický moment práce a povinnosti problikávající někde v podvědomí může být pro váš koníček zásadním momentem. V každém případě je literatura věc inspirující a motivující, jak nám snad ukáže festival, o kterém už na stránkách SVRAPu informovala Isa Okřinová – ať tedy nadále, v jakýchkoli podobách, LITERATURA ŽIJE!

Bára Poslušná