Malajsie – rozmanitá, barevná… krásná

Kuala-Lumpur_Petronas-Twin-Towers“Mám jednosměrnou letenku, tak se když tak vrátím dřív.” – přesně touto větou jsem se loučila 14. září s rodiči na letišti v Mnichově, odkud jsem odlétala na stáž v Malajsii. Byla jsem připravená na nejhorší, a přestože studuji v zahraničí a jsem zvyklá cestovat, moje očekávání byla adekvátní blonďatému zhýčkanému Evropanovi: nechytit malárii a horečku dengue a nebýt okradena a znásilněna místními domorodci.

Na stáž do Kuala Lumpuru jsem se vydala s budějovickým AIESEC. Příprava na cestu včetně nezbytného očkování, zajišťování víz a komunikace s mým budoucím nadřízeným mi zabrala zhruba tři měsíce. Na následujících šest týdnů jsem poté stala součásti mezinárodního týmu zdravotnické neziskové organizace PT Foundation, která se zabývá problematikou AIDS/HIV a propagaci bezpečného sexuálního života. Pracovala jsem konkrétně v oddělení HIV testovacího centra a následné psychologické péče pro klienty pozitivní na HIV.

Kuala-Lumpur_china-temple

China Temple v Kuala Lumpur

Malajsie je země mnoha tváří a je plná překvapení. Státním zřízením je federace s monarchou v čele státu, který se rozprostírá na jihu Malajského poloostrova a na severu ostrova Borneo. Hned vedle Singapuru je druhou nejvyspělejší a nejrychleji se rozvíjející zemí jihovýchodní Asie. V zemi žije celkem 27 milionů obyvatel, z čehož převážnou většinu tvoří Číňané, Indové, Malajci, Arabové a cizinci z celého světa. V naprostém klidu a míru tak zde vedle sebe žijí naprosto odlišné kultury a náboženství, od islámu po buddhismus, od hinduismu po křesťanství. Z toho čišící, a na první pohled nepřehlédnutelný, multikulturalismus se odráží jak v gastronomii, módě, hudbě, zvyklostech i tradicích. Snad v žádné jiné zemi na světě neslaví do měsíce tolik státních svátků jako v Malajsii.

 

Batu-Caves

S přátely na schodech vedoucích ke kompexu jeskyní Batu

Klima je po celý rok tropické s teplotami přesahující 30 stupňů Celsia, monzunová sezóna přichází v říjnu a trvá až do března a jak jinak, charakteristické je pro ni to, že většinu dne prší. Velmi brzy jsem tak pochopila, že nezbytnou součástí kabelky musí byt gumové flip flops a deštník. Co se týče života v Kuala Lumpuru, není, na co bych si mohla stěžovat. Doprava je zde na lepší úrovni než ta v evropských metropolích a díky výborně propojenému systému autobusů, metra, taxi a rychlovlaku se po celý den pohodlně dostanete prakticky kamkoliv. Přestože v aglomeraci Kuala Lumpuru žije zhruba 7 milionů obyvatel, město je poměrně hodně bezpečné. I přesto má však své stinné stránky, které jsem měla tu čest zažít na vlastní kůži hned zpočátku, protože nejdříve jsem bydlela na kolejích místní univerzity na okraji města. Zápach, otřesné hygienické podmínky a nepříjemní spolubydlící mne ale po týdnu donutili ubytování změnit. Dodneška nechápu, jak mohou asijští studenti podávat tak vynikající výkony ve škole, když bydlí v takto otřesných podmínkách. Naštěstí mi můj hodný šéf z práce zařídil nové ubytování a tak jsem zbytek své stáže bydlela, jako cizinka, v uzavřené rezidenci v centru města, jejíž součástí byla k mojí radosti i posilovna, bazén, tenisové kurty a park.

 

Kuala-Lumpur_Sultan-palace

Palác sultána v Kuala Lumpur

Kulturní vyžití v Malajsii je opravdu bohaté a každý si zde přijde na své. Dominantou města Kuala Lumpur jsou Petronas Towers, nejvyšší dvojčata na světě od roku 2001. V blízkosti se nachází luxusní Suria Shopping Mall a známé Aquarium.

Kuala-Lumpur_Petronas-Twin-Towers

Petronas Twin Towers – od roku 2001 nejvyšší dvojčata světa

Kuala Lumpur je ráj pro milovníky nakupováni, ať už se zálibou v oblečení, umění, elektrotechnice či jídle. Je zde nespočet nákupních center a trhů, a každých pár kroku potkáte Starbucks. Mezi turisticky nejatraktivnější místa patří Čínská a Indická čtvrť, náměstí Merdeka se stožárem Malajské vlajky jako symbolem nezávislosti z roku 1957 a budovou sultána Abdula Samada a dále pak staré vlakové nádraží postavené v koloniálním stylu. Každá čtvrť má svoji vlastní mešitu s pozlacenými kopulemi zářícími do dálky, nade všechny se ovšem do výšky tyčí Masijd Jamek a Národní mešita.

 

Batu-Caves

Socha boha Murugana u vstupu do jeskyní Batu

Kuala Lumpur je město nepřeberných možností. Své první volné víkendy jsem trávila chozením po památkách a návštěvou muzeí, přičemž nejvíce mě zaujalo muzeum textilu, národní muzeum a muzeum islámského umění. Největším zážitkem byla pro mne však návštěva v Batu Caves, posvátných jeskynních se zlatou sochou hinduistického boha Murugana, které se nachází asi 30 minut vlakem na sever od města. Další víkendy jsme trávili ve mestě Malacca, které bylo kolonizováno Portugalci a Nizozemci, a jejichž vliv je dodnes patrný na první pohled v místní architektuře. Je to asi jediné místo v Malajsii, kde najdete typicky holandský mlýn a muzeum Portugalských mořeplavců.

 

Langkawi-island

Ostrov Langkawi, tyrkysové moře, bílý písek, papušci, palmy… ráj na Zemi

Další úžasné místo téhle země je strov Langkawi nacházející se na severu země u thajských hranic. Tenhle ostrov naprosto splňuje všechny mé představy o ráji – tyrkysové moře a nebe, bílý písek, zpívající papoušci a zelené šustící palmy. Jako kdejaká jiná rovníková země Malajsie nenabízí jen moře a pláže. Ve vnitrozemí je poměrně hornatá krajina s mnoha džunglemi, které ukrývají unikátní faunu a floru. Mezi turisticky nejnavštěvovanější patří určitě Cameron Highlands s čajovými a jahodovými plantážemi a největší orchidejí na světě.

 

Po skončení stáže jsem se vydala na klasický „backpacking“ po okolních státech… Singapur, Indonesie, Vietnam… pokračování zde

Lucie Lacinová

foto: Lucie Lacinová

Lucka Lacinová vyprávěla o své i stáži a zejména cestování po Malajsii a okolních zemích také na cestovatelském večeru „Na skok v Malajsii“ pořádaném studentskou organizací AIESEC v úterý 19. 11. v čajovně U Robinsona v přízemí koleje K4.

V případě, že byste chtěli Malajsii a okolní země poznat na vlastní kůži, neváhejte kontaktovat organizaci AIESEC na: [email protected].

Zároveň bychom Vás rádi pozvali na další cestovatelský večer, tentokráte se Zuzanou Bendíkovou, s názvem Na skok v Rusku Smile – 10. 12. opět od 19:00 v příjemném prostředí čajovny u Robinsona. Vstup je volný