Mezioborová exkurze k ekologii biomů

Část druhá – Švédsko, Norsko 8.7. – 25.7. 2013

uvodniV minulém článku jsem se vám snažila přiblížit, jakým způsobem taková mezioborovka probíhá. Nyní se můžeme společně vydat do míst, kde slunce nezapadá.

OlandCesta je to daleká a nejprve nás čekal noční přejezd do polského přístavu Swinoujscie. Následuje plavba trajektem, jenž nám zabere asi sedm hodin a 9. 8. v podvečer připlouváme do švédského města Ystad. Povinná pauza řidičů nám dává příležitost podrobněji prozkoumat toto přístavní město. Většina z nás se nejprve vrhá k mořskému pobřeží, nikoliv z důvodu koupele (snad jen ti odvážnější), ale samozřejmě s touhou po poznání pobřežní flóry a fauny.

Ystad

Poté pokračujeme nočním přejezdem na ostrov Öland. V časných ranních hodinách nacházíme místo na spaní u vesničky Vickleby. Po svižném spánku pod širákem nás vyžene déšť do autobusu a po ještě svižnějším polospánku vyrážíme na první exkurzi. Na Ölandu se nachází takzvaný alvar. Jedná se o vápencovou planinu s mokřady a pastvinami, která je díky své rozmanitosti druhově velmi bohatá. A my, zmuchlaní po dlouhé cestě autobusem, si můžeme konečně užít výlet a protáhnout naše těla. Dále byla na programu krátká prohlídka města Uppsala. Zde se nachází nejstarší univerzita ve Skandinávii, založená r. 1477, kde od r. 1741 působil jako profesor medicíny známý Carl Linne.

NP-Muddus–celodenni-exkurze Datum: - Autor: Saša Průchová