Mezioborová exkurze k ekologii biomů

at-je-svanda

Ilgaz Dağları, Turkey (18.7.2011)

Část první – Organizace a průběh

Každý rok pořádá Přírodovědecká fakulta JU několikadenní zahraniční exkurzi, která se mezi studenty těší nemalé oblibě. Účastníci navštíví nádherná místa, prožijí nezapomenutelné okamžiky a rodí se na ní příběhy, z nichž některé se tradují ze starších studentů na mladší, již po mnoho let. Zároveň jsou to cesty za poznáním, které nevyčtete z knih, ale zažijete na vlastní kůži.

 

Exkurzi nestačí si jen zapsat ve stagu. Musíte nejprve napsat krátký motivační dopis, ve kterém uvedete co jste zač, proč chcete jet a čím můžete na exkurzi přispět. Většinou o ni bývá velký zájem, a není úplně snadné, se probojovat na listinu účastníků. Toho se většinou obávají první ročníky, jelikož se traduje, že starší studenti jsou užitečnější a exkurze jim je přínosnější. Nicméně poměrně vysoký počet biologických mláďat na letošním ročníku tento mýtus dostatečně vyvrací. Dalším bodem kurzu jsou dva semináře. První probíhá během letního semestru před odjezdem a náplní je seznámení s trasou, organizací a informacemi o oblasti, která je na programu. Druhý se koná již tradičně při zoologicko-botanickém večírku před Vánocemi a je shrnutím navštívených míst, fotek a zážitků. Oba semináře probíhají formou krátkých prezentací.

Samotná exkurze se koná během června a července a má krátkou a dlouhou variantu. Krátká trvá cca 14 dní v nedalekých destinacích a při dlouhé se podíváte do vzdálenějších krajů a trvá cca o týden déle. Co se týče dopravy a ubytování, rozhodně nečekejte žádná letadla či pětihvězdičkové hotely. Obojí zajišťuje legendární autobus Jardy Švandy, takzvaný Švandabus. Většinou se spí ve stanech nebo pod širákem, vaří se v kotlících či na ohni a kemp se navštíví jen v případě nutnosti. Kdo si potrpí na pohodlí a táboření je mu proti srsti, nechť raději zvolí jinou formu „dovolené“. Velkou výhodou pro nás chudé studenty je, že exkurzi částečně sponzoruje škola, a tak vychází většinou velice levně. Záleží samozřejmě na délce exkurze a navštívené zemi.

A kam se studenti Přf s touto exkurzí už měli to štěstí podívat? Například zavítali do Španělska, Portugalska, Turecka, Černé Hory, Sicílie, Makedonie, Bulharska a Gruzie. Z bližších a však neméně zajímavých míst pak navštívili východní Alpy, Slovensko či Maďarsko. Severněji pak zamířili na poloostrov Kola a již několikrát do Skandinávie. Tam se jelo i letošní rok. Ale na zážitky ze Švédska a Norska se můžete těšit až v druhé části mého vyprávění o mezioborovce. To je totiž kapitola sama pro sebe.

Závěrem dodám jen, že jsem vás chtěla nejprve seznámit s exkurzí jako takovou. Zejména pak prvním ročníkům a budoucím zájemcům naznačit, v jakém duchu probíhá. Potom také nemám ráda příliš dlouhé články připomínající diplomovou práci, tak jsem své vyprávění jednoduše rozdělila.

Mějte se krásně, užívejte si, že ještě většina z vás nemusí do školy a já frčim na pivo. Zdarec!

Saša Průchová

foto: Pája Staňková