Miniveletrh Studuj a pracuj v zahraničí – Report

11244715_451413964983948_6405699711501302665_n27. května 2015 se v rámci Budějovického Majálesu konal Miniveletrh Studuj a pracuj v zahraničí. Počasí nebylo úplně příznivé, byl celkem vítr, který roznášel po širokém okolí letáčky ze stánků a také trochu pršelo. Veletrh probíhal na Sokolském ostrově před plaveckým bazénem od 14 do 18h.  Celkem jste se mohli dozvědět informace od 9 různých organizací a firem, včetně 2 organizací přímo z naší JU. Pokud jste neměli možnost vyrazit se na místo přímo zeptat pak zde najdete přehled zůčastněných organizací, nějaké zajímavosti a tipy jak můžete vyrazit do světa.

|| Aiesec České Budějovice www.cbudejovice.aiesec.cz

Možnost vyrazit na zahraniční stáže do celého světa. Přehled a termíny uzávěrek najdete třeba na www.nastaz.cz Případně se sami můžete stát členy AIESEC.

|| AFS Mezikulturní programy www.afs.cz pomáhají s výjezdy středoškolských studentů za studiem do zahraničí. Studenti bydlí v hostitelských rodinách. Zároveň přijímají i zahraniční studenty do České Republiky. Jelikož velká část našeho čtenářstva je nejspíše už mimo tyto věkové mantinely tak uvedu hlavně možnost být dobrovolníkem v rámci organizace a pomáhat zahraničním studentům s aklimatizací, výletovat s nimi…a potom možnost stát se hostitelskou rodinou.

 || Alfa Agency www.alfaagency.cz

Studium a práce v Austrálii, zařídí vše co je k tomu potřeba. Jako jediná cestovka ve střední Evropě spolupracují s univerzitou v Queenslandu. Studium v Austrálii je samozřejmě finančně poněkud nákladné, ale dostat se do země na studentské vízum prý není nijak obtížné. Pokud chcete v Austrálii najít např. práci nebo postdoktorské studium je prý lepší jet v rámci jiného programu nebo i jako turista a vše pak řešit přímo na místě. Tam už je to mnohem jednodušší a hlavně méně finančně nákladné než když všechno řešíte z Evropy.  Kromě Austrálie nabízejí i program Work and travel v USA.

|| CEVRO Institut www.cevroinstitut.cz

Vysoká škola CEVRO Institut, o.p.s. nabízí a připravuje vedle akreditovaných studijních programů a oborů také celou řadu specializovaných kurzů pro různé cílové skupiny…

|| DAAD www.daad.cz

Informační centrum DAAD Praha poskytuje informace o studiu a výzkumu v Německu, o stipendiích DAAD i jiných organizací a poradí, jak naplánovat studijní nebo výzkumný pobyt. Bohužel pokud neumíte již teď obstojně Německy, alespoň na úrovni B1, B2 tak nemůžete do Německa vyrazit studovat. Programy v AJ nejsou. A DAAD nepodporuje výjezdy za účelem zlepšení se v němčině (např. že byste jeli kvůli kurzu němčiny). Každopádně pokud už německy “šprechtíte” je to výborná příležitost jak za studiem nebo výzkumu do Německa vyrazit.

|| Dům zahraniční spolupráce www.dzs.cz
Aktion || Ceepus || Eurodesk || Erasmus+ || Norské fondy || a další…

Přiblížím Vám několik zajímavostí. DZS má několik velkých projektů a možností jak můžete vyrazit do světa. Jednou z nich je např. European Volunteer Service (v češtině evropská dobrovolná služba). Pokud je ti 17-30 let (výjimečně už od 16 let)  můžeš vycestovat až na 1 rok do některé evropské země jako dobrovolník. Můžete pracovat v oblasti ochrany přírody, v dílnách pro postižené, v klubech pro mládež… Na internetu se sami můžete podívat do databáze možných stáží. Dobrovolník má hrazené  ubytování, stravu, kapesné, jazykový kurz a zdravotní pojištění. Náklady na cestovné jsou hrazeny z grantu částečně (většinou je ale až 90% uhrazeno). Abyste mohli vyjet jako dobrovolník do světa musíte si najít v ČR tzv. vysílací organizaci, která vás na stáž připraví a pomůže v případě potřeby. Vysílací organizace v ČR např: Hestia, INEX, Mladiinfo, YMCA (Další můžete najít také v databázi)

Program CEEPUS je výměnným programem zemí střední Evropy. Zapojené jsou tyto země: lbánie, Bosna a Hercegovina,   Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Moldavsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko. Spolupracují také univerzity Priština, Prizren a Peja v Kosovu. Program je určený pro studenty pregraduální studia (bakalář, magistr) od ukončeného 2. semestru, postgraduální studenty (PhD.) a akademické pracovníky. Na CEEPUS můžete vyrazit na partnerskou univerzitu i jenom na měsíc dva, třeba studovat literaturu v knihovně, nebo absolvovat odborný výcvik… Uzávěrka je teď aktuálně pro zimní semestr 15.6.2015! Více informací získáte na zahraničním oddělení.

Program Erasmus + myslím není potřeba více představovat, protože to je asi nejznámější výměnný program. Více informací o výjezdech na Erasmus získáte na jednotlivých fakultách JU u koordinátorů nebo případně na zahraničním oddělení.Více informací včetně kontaktů najdete na stránkách JU zde. Nicméně pro mě byla novinka, že na Erasmus mohu prý vyjet i jako absolvent, ovšem pouze za předpokladu, že žádost byla podána ještě v době studia.

AKTION je program pro podporu bilaterální spolupráce v terciárním sektoru prostřednictvím stipendií a projektů spolupráce ve vědě a vzdělávání mezi Českou Republikou a Rakouskem. V rámci programu se pořádají i letní jazykové školy. Letos se bude u nás na JU bude opět konat 3 týdenní jazykový kurz (30.6.-18.7.2015),kde se skupina českých a rakouských studentů učí paralelně vdopoledních hodinách jazyk druhé země (vyučují čeští a rakouští lektoři).Odpoledne a o víkendech jsou pořádány přednášky zajímavých osobností,  semináře, exkurze, promítání filmů, diskuse apod., a to v obou jazycích.

tzv. Norské fondy nabízí možnost mezinárodní projektové spolupráce a studijních stáží v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu. Nabízí i stipendia a granty, o které je možné zažádat i když třeba výzkum nebude prováděn v daných zemích atd. Norské fondy neznamenají, že je lze využít pouze pokud se chystáte do Norska 😉

AIA (Akademická informační agentura) je v podstatě databáze různých možností stipendií, stáží a studijních pobytů v zahraničí na základě bilateriálních dohod. Stačí se podívat na zemi, která vás zajímá a kolik je zde volných kapacit k výjezdu, a pokud splňujete podmínky můžete vyrazit. Lze využívat i opakovaně.

|| Education First www.ef-czech.cz

Jazykové kurzy a studium v zahraničí. Mezi zájemce o tyto různé kurzy nepatří jen mladá generace, ale na zahraniční kurzy vyráží i třeba senioři. Studium jazyka je mnohdy zkombinováno i s možností poznat danou zemi. Vyjet můžete i třeba jako Au pair do USA. Mezi zajímavé destinace patří určitě Čína a Japonsko, dále nabízí studium angličtiny, francouzštiny, němčiny, španělštiny a italštiny.

|| Institut Français de Prague www.ifp.cz

Provozuje kulturní centrum, které má mnoho podob: centrum výuky francouzštiny, místo konání kulturních akcí, kulturní partner a platforma pro kulturní setkávání. Zároveň pomáhají s výjezdy za studiem či prací ve Francii. Ve Francii je možné studovat jak ve francouzštině tak i v angličtině.

|| International Student Club JU www.isc.jcu.cz

 U stánku bylo možné si nejenom pokecat se zástupci Mezinárodního studentského klubu JU, ale i s několika zahraničními studenty. Konkrétně s Ranou z Japonska, s Nazilou z Íránu, Paolem z Itálie a Zeeshaan z Indie. Klub se stará hlavně o zahraniční studenty, kteří přijedou studovat na JU. Pomáhá jim s aklimatizací v naší zemi, vypomáhají s potřebnou administrativou, doprovodem na cizineckou policii, k lékaři, pořádá pro ně různé akce a výlety. Zájemci se mohou stát tzv. mentory a mít svého přiděleného zahraničního studenta, kterému pomáhají. Zároveň se mohou účastnit různých výletů a akcí, sami si mohou vyzkoušet něco zorganizovat. Nicméně klub nepořádá akce pouze pro zahraniční studenty, ale snaží se i o zapojení a setkávání s českými studenty a vytvářet tak multikulturní setkávání.

13356_451414261650585_5890524485397952126_n 11032565_451413958317282_5637290403968385387_n 11295543_451414104983934_4656293452943874381_n 11218999_451414084983936_4536856537893759285_n

Text: Martina Karásková

Foto: archiv ISC