Na letošní Majáles zavítá i Paralelní Polis

paralelní polisParalelní polis. Koncept, který vznikl již v roce 1978 pod rukama českého disidenta Václava Bendy v souvislosti s hnutím Charta 77. Koncept, na jehož základě vznikl prostor, který otevřela jako alternativu ke státu a k vládnoucímu systému umělecká skupina Ztohoven. Za zdmi sídla Paralelní Polis, černé industriální budovy v pražských Holešovicích, si můžete dát výbornou kávu, vyzkoušet tisk na 3D tiskárnách i si vyslechnout řadu zajímavých přednášek. Díky bohatému programu letošního Majálesu ale nemusíte jezdit do Prahy a užít si Paralelní Polis i v Českých Budějovicích!

Když poprvé projdete dveřmi Paralelní Polis, na první pohled by se mohlo zdát, že jste se ocitli jen v jedné z mnoha pražských kaváren. Zdejší výbornou kávu ale nezaplatíte tak jako všude jinde korunami nebo eury. Paralelní Polis je první kavárnou na světě, která přijímá pouze virtuální kryptoměnu bitcoin. Dokonce i baristka (pozor, nikdy ne servírka!) J, která vám kávu připravila, dostává výplatu v bitcoinech. Nenechte se ale odradit, placení bitcoiny je stejně jednoduché, jako platba kartou. Stačí si u vchodu pomocí žlutého bitcoinového bankomatu vyměnit koruny za bitcoiny. Ty si můžete jednoduše pomocí QR kódu nahrát na chytrý telefon pomocí klienta bitcoinové peněženky. Nemusíte zoufat, ani pokud nejste majitelem chytrého zařízení. V tom případě si můžete vaši bitcoinovou peněženku vytisknout a mít ji na papíře.

Výhradní použití bitcoinu má v projektu Paralelní Polis zásadní význam. Bitcoin je totiž měna, která je zcela nezávislá na státech či bankách. Paralelní Polis chce touto cestou v praxi ukázat, že je možné fungovat bez využití oficiální měny a že společnost lze organizovat mnohem efektivněji a lépe, než to dělá stát. Financování celého projektu je tedy zcela nezávislé na státních příspěvcích a grantech, nicméně od samého počátku je podporováno po vzoru amerických neziskových společností skupinou donátorů, kteří samozřejmě nesmějí být zapojení ve státním sektoru.

Paralelní Polis funguje jako živý organismus, který se neustále rozvíjí. Pod jednou střechou se prolínají prostřednictvím zajímavých lidí tři stěžejní témata: umění, věda a technika. Od původních témat kryptoanarchie, hackerů, šifrování a 3D tisku dochází k posunu, který vyúsťuje například v nový programový cyklus Cellular, který se bude věnovat strukturám a dynamice na různých úrovních života. Nově máte i možnost vyrobit si v Paralelní Polis nábytek, který zdobí zdejší prostory. Pokud vás zajímá použití netradičních materiálů v interiéru, rozhodně si nenechte ujít výrobu nábytku z voštiny, která proběhne v Paralelní Polis pod taktovkou Romana Týce 7. června.

Na závěr to nejdůležitější: Přednáška Paralelní Polis Alternativní reality a život v nich proběhne v úterý 26.5. od 18 hodin v Kredance (Riegrova 51). Před přednáškou bude probíhat workshop s 3D tiskem.

Na viděnou na přednášce Paralelní Polis nebo jinde se těší

Jarmila Krásová

Foto: Facebook Paralelní Polis