Na velikosti penisu asi přece jenom záleží

sexy

Který je sexy? Kredit: B.Mautz

Dohady o významu velikosti penisu neberou konce. Podle nové studie s vygenerovanými obrázky mužů na velikosti mužského příslušenství při volbě partnera záleží. Možná je totiž pro ženy indikátorem zdraví či kondice.

 

brian-matz

Brian Mautz osobně. Kredit: B. Mautz

Jako sexuálně se množící živočichy nás pochopitelně nesmírně zajímá, co hraje roli při výběru partnera. V tomhle případě se navíc snoubí čirá zvědavost s možným praktickým uplatněním. Jak už to ale bývá, výzkum vlastního druhu, navíc ve zcela zásadní a v mnoha kulturách intenzivně tabuizované věci, přináší mnohá úskalí. Od vědců si to žádá plné nasazení, fantazii, výjimečnou schopnost improvizace a také velký nadhled. Jinak by asi nešlo zkoumat věčný problém lidstva, tedy vliv velikosti penisu na mužskou přitažlivost. Záleží na velikosti či nezáleží?

Evoluční biolog Brian Mautz z Ottawské univerzity v Kanadě a jeho kolegové vyšli z toho, že lidé během značné části své historie neměli oblečení. Jak jistě každý ví, lidský penis není zatažitelný, takže ho ženy mohly jen obtížně přehlédnout. Pak se ale hned vnucuje otázka, jestli se náhodou velikost penisu neocitla ve spárech sexuálního výběru, podle vkusu žen. Mautz a spol. se na to rozhodli zeptat přímo žen, i když ne úplně polopaticky, ale poněkud rafinovanějším způsobem. Oslovili celkem 105 australských žen, vesměs heterosexuálních a mladých, s průměrným věkem 26 let. 70 procent z nich pocházelo z Evropy, 20 procent z Asie a 7 procent odjinud.

 

vygenerovany-muz

Vygenerovaný muž Briana Mautze. Kredit: B. Mautz

Mautzův tým využil data rozsáhlé studie italských mužů a na počítači vygeneroval obrázky 343 nahých mužských postav, které se navzájem lišily výškou, tvarem postavy a klidovou velikostí penisu. Pak je z počítače promítli na stěnu v životní velikosti. Každá dobrovolnice dostala přidělen soubor 53 náhodně vybraných postav a mohla si s nimi rotovat dle libosti, pečlivě si je prohlédnout a nakonec anonymně ohodnotit sexuální přitažlivost každé z nich, na stupnici 1 až 7. Badatelé jim ale výslovně neřekli, že se podílejí na studii velikosti penisu.

Jak se určitě dalo čekat, ženy přitahovali vysocí muži se širokými rameny. O sexuální přitažlivosti rozhodoval v první řadě poměr mezi šířkou boků a šířkou ramen. Jenže ženy zároveň bez okolků preferovali mužské postavy s většími penisy.
Zvětšit obrázek

 

Muž s výškou 170 cm a penisem o délce 11 cm byl atraktivní stejně, jako muž s výškou 185 cm a sedmicentimetrovým penisem.Velikost penisu přitom hrála větší roli u vyšších mužů. Absolutními vítězi se vcelku pochopitelně stali vysocí vygenerovaní muži s velkým penisem.

zlatokrt

Na velikosti záleží i u zlatokrtů hotentotských. Kredit: Gary Bronner, Afrotheria

Jak to může fungovat, když role velikosti penisu v samotném sexu je poněkud kontroverzní? Bill Bateman z Curtinovy univerzity v australském Perthu loni s kolegy publikoval intimní studii zlatokrtů hotentotských (Amblysomus hottentotus), jejichž samice si také vybírají partnery podle velikosti penisu. Podle něj velikost penisu odráží hladinu testosteronu samce a může být dobrým indikátorem věku a zdraví, což vybíravé samice pochopitelně zajímá. U zlatokrtů i u lidí.

 

 

Autorem je Standa Mihulka. Více článků na www.osel.cz

Literatura: NewScientist 8.4. 2013, ScienceNOW 8.4 2013, PNAS online 8.4 2013.