Názor č. 2 – TF pro studenty ne studenti pro TF

TF je jediná fakulta vysoké školy v ČR, která má jen jeden termín odevzdání
bakalářských a diplomových prací! Proč? Na studijním a samotní vyučující vám
odpoví, že jde o to aby měli vedoucí a oponenti dostatek času na přečtení a
zhodnocení prací. Na všech ostatních fakultách na JČU a ostatních vysokých
školách to jde a u nás ne? Mám tomu rozumět tak, že na ostatních VŠ vedoucí
a oponenti závěrečné práce nečtou? Nebo čtou jen tak ledabyle? Na některých
vysokých školách(například UK v Praze) když mají možnost udělají i zimní
termíny státnic, aby nezdržovali lidi v jejich uplatnění a profesní další
specializaci. To jen pro zamyšlení vedení JČU a TF zvláště. Každopádně ze
strany studentů je to vnímáno velmi a jen negativně. A již několik z nich(i
již řádně dostudovaných) mi při osobních rozmluvách řeklo, že kdyby tuto
skutečnost věděli před nástupem na TF, nešli by sem v žádném případě
studovat. A přiznám se, já také ne!

Vyučující, kteří mají zkušenosti z jiných VŠ se smějí zdejším způsobům práce
se STAGem. A mě připomíná využití Ipodu jako těžítka na stoh papírů na stole
při razítkování. Proč není využíván, aby zvyšoval informovanost studentů o
různých blížících se koncích termínů, snižoval byrokracií a ulehčoval,
respektive skoro zastoupil činnost studijního oddělení? Ještě předminulý
studijní rok, když nebylo něco zapsáno v indexu i ve STAGu, studijní
oddělení to smazalo jako kdyby ta zkouška nebo zápočet ani neproběhl.

Autorem názoru je student TF

Redakce Svrapu – Názory studentů JU nejsou redakčně kráceny ani upravovány.

 • Evča Křenková

  Ahoj,
  můj názor k tomuto článku (pokusím se stručně, píšu sama za sebe, jsem 5.rokem studentka TF):
  1. To, že se autor ani nedokáže podepsat mi říká něco o zneužití anonymity a neschopnosti přijmout zodpovědnost za svůj text (nemohu napsat “za svůj názor”, jelikož zde je prezentován “názor všech” – což se obávám jednak není technicky dost dobře možné, prezentovat názor všech a navíc schovávat se za “všechny” , na VŠ, no, nevím, nevím…). Už jenom pro tu anonymitu mi není příjemné to číst a odpovídat na to.
  2. Osobně se mi trochu nechce věřit, že TF je fakt jediná v celé ČR (z textu není jasné zda autor vzal v potaz pouze veřejné, nebo i státní a soukromé VŠ), asi nemám kapacitu si to ověřovat, nicméně tato studie počtu termínů odevzdání závěrečných prací by mne zajímala, autore, přihoď ji sem 😉
  3. Používání zkratky JČU, už jen vzhledem k tomu, že asi před dvěma týdny na SVRAPu byl článek že ofi zkratka je JU, je taky trochu vedle, ale dá se to zkousnout 🙂
  4. Největší gól pro mne představuje věta: “Každopádně ze
  strany studentů je to vnímáno velmi a jen negativně.” – Prosím? Mě se nikdo na nic neptal. Tomu říkám sebevědomí, mluvit v anonymním článku za více jak 1000 lidí.
  5. Jeden termín odevzdání DP jako důvod proč nejít studovat na danou školu? Každý má své důvody kam jde co studovat, ale tohle mne fakt ještě nenapadlo.
  6. STAG jako něco, co informuje o blížících se termínech je krásné, já osobně si zase libuju v tom, že se o termíny musí starat každý sám, resp. studenti sami. Beru to jako přijetí zodpovědnosti za své studium, určitý výraz dospělosti a samostatnosti.
  7. Věc ohledně zapisování do STAG a indexu – milý autore, vnímám to jako problém studenta, který si nepřečetl Studijní a zkušební řád a příslušná opatření děkana, jež se této otázce věnují a nechal si něco neprávem smazat.
  8. Další otázka, kterou ve mně tento článek budí je: Co už jsi, autore, s tímto zkoušel dělat? S kým z vedení TF už jsi o tom hovořil, na koho se obrátil? Na své studentské senátory, na studijního proděkana, nebo je tento anonymní výlev to jediné?
  9. Nerozumím tomu, co Ti konkrétně vadí? Že na TF není možné dělat státnice i v zimě? Nebo že když někdo nestihne napsat BP/DP v termínu, tak další je až za rok? A jak dlouho student o této povinnosti ví? Že by od začátku svého studia? Pokud někdo nestíhá z vážných (zdravotních nebo řešitelských) důvodů, může požádat o prodloužení termínu. Pokud pro to, že se na to vykašlal, pak je to problém studenta. A jsme zase u té zodpovědnosti.

  Budu se těšit na odpověď.

  • Kuba Juříček

   Nazdárek Evi, musím s Tebou jen souhlasit a to ve všech bodech. Jedná se o VELKOU srabárnu se nepodepsat a přijde mi to spíš jako citový výlev někoho “ublíženého” než relevatní článek. Poprosil bych tedy autora aby přidal důkaz o tom že TF je v republice jediná. Nehledě na to, že mě se nikdo také na nic neptal, proto nevím, jak je možný, že “někdo” za mne mluví.

 • Zbyněk Lichka

  Ach jo, to je zase článek. Bohužel přesně vystihuje definici “velkohubého studenta”. Všechno je špatně, každý to přeci ví! Nic s tím sice dělat nebudu, ale rád si postěžuju a popláču nad tímto svinstvem… Bože, proberte se už!! Když se mi něco nelíbí, tak to řeknu! Já sám už sem na třech zkouškách probíral s vyučujícím jeho výuku a smysl učiva. Ano, tak sem byl drzý a světe div se! Ono mě to neukouslo! Ono se to dokonce vyučujícímu líbilo, že aspoň někdo nad tou látkou přemýšlí.
  On si bude student stěžovat, že mu někdo něco o škole neřekl, než na ní nastoupil… To je gól prostě.. Student si něco nezjistí, a může za to škola.. Ach jo.

 • Aneta

  a co teprve na ZSF? mam pocit že je tu taky jenom jeden termín, nejlepší je ovšem seminář k BP, který je až v posledním zimním semestru. Nyní máme vyplňovat podklady k bakalářce do stagu, ovšem nikdo nezná metodiku…nic. Takže máme něco dělat, ale nikdo nevíme co. Před učiteli jsme za kretény, protože si každej ťuká na čelo jaktože to nevíme. Docela chápu rozčarování autora, kdybych tohle věděla tak na tuhle fakultu vživotě nejdu. A to nemluvím že každou BP musí několikrát schválit, proces je zdlouhavý a pokud se nelíbíte vedení nebo máte špatného vedoucího který nesouhlasí s vedením, vlastní téma na BP vám neschválí.