názor č. 3 – Ateistický heterosexuál zdraví pana prezidenta

Jen co se prezident ČR Miloš Zeman vyléčil z „virózy“ a začal znovu naplno úřadovat, opět okupoval hlavní vysílací čas všech televizních novin. Nejprve totiž veřejně odmítl jmenovat doc. Martina C. Putnu profesorem, aby záhy přislíbil podepsat jeho profesuru s tím, že ji ovšem osobně nepředá. Vadí mu prý transparent, který pan docent držel v rukou před dvěma lety na Prag Pride…  Proč zase tohle vadí mně?

Pan docent Putna vzal před dvěma lety do rukou karton, barvu, přidal trochu vlastní invence a touhy vyjádřit veřejně svůj názor a inkriminovaný karton popsal slovy „Katolické buzny zdraví Bátoru“. (Ladislav Bátora se svého času proslavil třeba urážlivými výroky na adresu ministra Schwarzenbergera, stejně jako svojí kandidaturou za nacionalistickou Národní stranu). Dalo by se říct, že šlo o poměrně originální vyjádření postoje tohoto literárního historika a kritika. Pravděpodobně se domníval, že žijeme v době, kde se člověk za svoji sexuální orientaci a zejména názory nemusí stydět. Tento dojem ho však málem stál profesorský titul. Miloš Zeman se dlouho zdráhal podepsat jeho profesuru, a ačkoliv tvrdošíjně tajil a tají své důvody, netají se svým postojem právě v narážce na nevhodnost zmíněného transparentu. Směšné? Bohužel.

Položme si otázku, kdo je to profesor? Odborník. Často ve velmi úzkém vědeckém tématu. Od profesorů se očekává odborná zdatnost v oboru stejně tak, jako nové pohledy, kreativní myšlení a často i buřičské otázky. Jak jinak chcete posunout poznání lidstva, když konzervativně nejste ochotni otevírat nová témata a bořit staré, byť zažité, mýty? Kde bychom byli, kdyby šli všichni s davem, kdyby všichni akceptovali styl myšlení, že „tohle nejde, protože se to ještě nikomu předtím nepodařilo“? A určitá výstřednost k tomu může patřit.

Pan prezident Zeman jde velmi často proti konvencím. Nezdráhá se neříkat pravdu v předvolební kampani, očerňovat své protivníky i urážet všechny, kteří zrovna stojí okolo. I přesto teď sedí na Hradě a vykonává vznešenou funkci hlavy státu. Pravděpodobně mu to přijde normální. Jeden transparent literárního kritika je proti tomuto chování velmi směšným argumentem k odmítnutí jmenovat pana Putnu profesorem. Už i s ohledem na to, že, jak před týdnem zveřejnil server Novinky.cz, premiér Nečas uvedl, že prezident předtím podepsal profesuru pro doc. Františka Hanzlíka, který se honosí titulem RSDr. (absolventi politických škol za minulého režimu). Kovaní komunisté tedy panu prezidentovi nevadí.

Několik desítek členů vědecké rady Univerzity Karlovy uznalo pana Putnu odborně dostatečně zdatným na to, aby mohl obdržet nejvyšší akademický titul profesor. Pokud má prezident jiné informace než zmíněná vědecká rada a tedy zásadní důvod proč pana docenta nejmenovat profesorem, měl je veřejně sdělit. Vzhledem k tomu, že svůj názor nakonec přehodnotil, aniž by vyložil karty na stůl, oprávněně vznikají obavy, že se jedná pouze o další výstřelek vrtošivého panovníka či dokonce pomstu za veřejnou podporu Karla Schwarzenbergera, kterou doc. Putna vyjadřoval během prezidentské kampaně. Každopádně měl pan prezident na ruce patrně velmi slabý list.

Vzhledem k okolnostem a k tomu, že čas se nám asi krátí, využívám tedy této možnosti ještě v době, kdy se mohu svobodně vyjádřit. Prezident Miloš Zeman dokola opakuje, že pana Putny si absolutně neváží. Otázkou ovšem zůstává, zda si vzdělaný člověk může po tomto extempore vážit svého prezidenta…

Při současně nastoleném trendu bychom se totiž za nedlouho mohli dočkat temné doby, kdy na Hradčanech opět vzplanou hranice. Jedni z prvních kandidátů na upálení tak např. mohou být známí čeští astronomové, kteří zarytě zastávají heretické učení, že Země je kulatá a obíhá okolo Slunce a ještě tento blud populární formou vtloukají do hlav důvěřivému národu. Pokud vím, tak např. výborný popularizátor tohoto i dalších faktů vesmíru, RNDr. Jiří Grygar, CSc., podporoval v prvním kole prezidentské volby Zuzanu Roithovou. To je druhý důvod, který z něj ve světle okolností bohužel dělá ideálního adepta. Všichni přece víme, že posledních deset let se celý vesmír točí kolem Hradu a jak to tak vypadá, i s novým prezidentem se ještě nějaký ten pátek točit bude…

Kuba Vondruška

použité zdroje:

http://www.novinky.cz/domaci/302461-necas-putna-se-choval-pitome-ale-horsi-je-profesura-rsdr-hanzlika.html [on-line 20.5.2013]

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ladislav_B%C3%A1tora [on-line 24.5.2013]

http://www.cuni.cz/ [on-line 20.5.2013]

vlastní hlava [on-line 20.5.2013]