Odvrácená tvář módy

kralikDo této doby jsem se vždy snažila, aby mé články byly oddechové, zábavné (dalo by se sice polemizovat o tom, jak se mi to podařilo), ale i když se to na první pohled nezdá, ona ta móda, oblékání a obecně tedy krása nesouvisí jen s věcmi krásnými. Dnešním článkem se dostávám k odvrácené straně, kterou představuje testování kosmetiky na zvířatech. Myslím, že kosmetika vždy k módě a vzhledu patřila, především i díky ní se my obyčejné ženy (nemající na plastiky), můžeme určitým způsobem “vylepšovat”, maskovat vrásky či doufat v odstranění celulitidy apod. V momentě, kdy si kupujeme v obchodě třeba novou řasenku, tak nám na mysl jistě hned nevytane, že kvůli tomu, aby se dostala na trh, musel někdo zemřít.

V tomto případě se pak jedná především o myšky, morčata, králíky či potkany, kterým je chemická látka aplikována na kůži, do očí či ji musí jíst a vdechovat. Nejen, že jsou tyto testy kruté a bezohledné, ale pokud zapojíme trochu logiky, dojde nám, že naše fyziognomie asi nebude totožná jako třeba u králíka, proto jsou tyto testy mnohdy nespolehlivé a nejsou absolutně přenositelné na člověka, díky čemuž se pak mohou objevovat nežádoucí vedlejší účinky, které u zvířat nebyly. Takže proč v tom pokračovat?

Naštěstí alespoň v oblasti kosmetiky dochází k zlepšení, protože od 11. března 2013 platí v EU zákon, který zakazuje dovážet a prodávat kosmetiku testovanou na zvířatech. Touto problematikou se EU zabývala již dříve a 11. března 2009 nabyl účinnost zákon o netestování, avšak byly z něho vyňaty tři testy: test toxicity po opakované dávce, test reprodukční toxicity a test toxikokinetiky, což ve výsledku znamenalo, že stále trpělo mnoho zvířat. Tyto testy však nyní musí výrobci nahradit vhodnou alternativou, kterých se nabízí dostatek.

Sice se zdá, že je to výhra na plné čáře, avšak jak Svoboda zvířat upozorňuje, neznamená to, že by byl problém zcela vyřešen jednou pro vždy. Dodržování zákazu bude v rukou jednotlivých zemí EU, takže bude jen na nich, jak se k tomu postaví a jak přísně budou vše hlídat a kontrolovat. Jak ze znění zákona vyplývá, zákaz se týká jen EU, což znamená, že firmy mohou i nadále prodávat testovanou kosmetiku v jiných částech světa, protože zhruba v 80 % států světa je testování na zvířatech doposud legální a například v Číně je v současnosti testování na zvířatech dokonce vyžadováno. Prostě a jednoduše řečeno, tam kde jde o peníze, se cesta najde a zákon lze vždy nějak obejít (bohužel).

Pokud chcete mít jistotu, že nakupujete výrobky, které opravdu na zvířatech testovány nebyly, hledejte tohoto králíčka:

rabbit

Ten označuje, že výrobek je nositelem tzv. humánního kosmetického standardu, neboli HCS a dokládá, že kosmetika je PLNĚ netestována na zvířatech a firma netestuje ani nikde jinde na světě či pro jiný trh. Je dobré, že pro získání tohoto jediného celosvětového certifikátu, musí firmy doložit, že žádný článek jejího dodavatelského řetězce nepodporuje testování na zvířatech. Některé seznamy kosmetických značek, které se ohánějí tím, že netestují, se často zakládají jen na jejich tvrzení, aniž by došlo k objektivnímu prověření a jde tedy jen o marketingový tah. Pozor je dobré si dát i na to, že konečný výrobek sice být testovaný nemusí, ale jeho složky ano. Proto je nejlepší se řídit HCS, protože u těchto firem je vše pečlivě ověřováno.

Níže přikládám seznam značek, které se mohou standardem HCS prokázat, jak si povšimnete, nejsou to zrovna značky, které najdete v každé drogerii, ale ta snaha a někdy bohužel i mírně vyšší cena, stojí za ten lepší pocit, protože jak už jsem zmiňovala i v jiném článku, nejhorší přístup je pasivita a tvrzení typu: “Já sám s tím stejně nic neudělám, tak proč bych utrácel více, než musím.” Pokud už jste něco podobného měli na jazyku, tak se nejprve podívejte na fotografie pokusných zvířat a pak to zkuste vyslovit znovu a bez špatného svědomí. Pokud se vám to podaří, tak už jste zřejmě až příliš semleti bezohledností dnešního konzumu a můj článek vyzní na prázdno (snad tomu tak nebude u všech čtenářů).

Na závěr však ještě musím připomenout, že tento zákon se vztahuje jen na kosmetiku, ale nezahrnuje například čistící prostředky pro domácnost apod., je proto dobré si uvědomit, že jde stále jen o kapku v moři.

 zdroj: www.svobodazvirat.cz

tentokrát neveselá Markéta Veselá