OHLÉDNUTÍ ZA MS VE FOTBALE 2014 Z POHLEDU BRAZILSKÉHO TÝMU

obr. 1MS ve fotbale 2014 jehož pořadatelskou zemí byla Brazílie se dnem 13. července, kdy se odehrálo finálové utkání, které představovalo souboj dvou kontinentů stalo minulostí. Mistrovství všech mistrovství je sice minulostí, však milionům zúčastněných osob, ať již jde o pořadatele, hráče nebo fanoušky zůstanou vzpomínky, které jim nikdo nevezme.

Pro jednoho to budou vzpomínky hezké a pro druhého zase budou mít hořkou příchuť.         Ať tak či tak, život jde dál a s postupem času euforie vítězů pomine a smutek poražených přebolí.  Mohu říci, že i když mne velmi mrzelo, že náš národní tým neprošel kvalifikací na MS a tudíž jsme byli ochuzeni o příležitost poslechnout si či dokonce zapívat s fotbalisty naši krásnou hymnu, tak i přes toto mrzutost se jednalo o jedinečnou přehlídku nejlepších týmů a hráčů světa.

Pojďme  si tedy společně zrekapitulovat ty nejdůležitější a zároveň také nejemotivnější momenty ze zápasů, které v měsíčním fotbalovém maratónu odehrála Brazílie, jako tým pořadatelské země a zároveň horký favorit na výhru zlatého poháru.

Nejprve si uděláme menší sumarizaci událostí ze čtvrtfinálového utkání , které  měly pro Brazilce doslova katastrofální následky, jenž si s sebou tým nesl jako cejch svých omylů až do semifinále.

Brazílie vs. Kolumbie

imagesCAC8N6MLV průběhu tohoto utkání rozdal hlavní sudí hned několik žlutých karet, však tou osudovou se pro tým Brazilců stala ta, které byla udělena jejich kapitánovy Thiagu Silvovy.  Tento nešťastník si ji vysloužil za záměrné zdržování hry v momentě kdy v rozběhu zcela úmyslně narazil svým tělem do kolumbijského gólmana, čímž mu znemožnil rychlý výkop od brány. Nutno říci, že tento zákrok byl v momentě, kdy Brazílie vedla 1:0 shodou okolností právě díky krásnému gólu T. Silvy zcela zbytečný.  Právě za tento myšlenkový zkrat dostal kapitán Brazílie stopku do semifinálového utkání proti Německu. Další hořkou pilulkou, kterou byl trenér Luiz Felipe Scolari nucen spolknout bylo zranění hráče Neymara, které pro hráče znamenalo definitivní konec účasti na mistrovství. I když to jistě byla velmi tvrdá rána, jak pro hráče, tak pro trenéra, šlo tak trochu o štěstí v neštěstí, neboť podle diagnózy, kterou stanovily odborníci v nemocnici, kam byl hráč rovnou z hřiště převezen zněla zlomený obratel a chyběly pouhé centimetry směrem níže a hráč mohl ochrnout.

Konečný výsledek tohoto zápasu nakonec byl 2:1 pro Brazílii. Jeden gól proměnil James, mladý, nadaný hráč Kolumbie.

Semifinále Brazílie vs. Německo

2404344_large-lndDo tohoto utkání nastoupili Brazilci ze ztížené pozice a to rovnou bez tří stěžejních hráčů ze základní jedenáctky trenéra  Scolariho.

Absenci měl T. Silva – kapitán a zkušený obránce, bez jehož pokynů na hřišti se domácí tým doslova sesypal jako domeček z karet. Dále brazilcům chyběli  dovednosti zraněného Neymara a v neposlední řadě také obratnost Daniela Alvese.  Kapitánskou pásku do semifinálového utkání proti týmu Německa převzal David Luiz ( spoluhráč Petra Čecha v Chelsea, kde hraje na pozici obránce) . Bohužel David Luzi neunesl tíhu povinností a zodpovědnosti plynoucí z funkce kapitána. A tak se stalo, že hráči Německa zastihli brazilskou obranu děravou jako ementál, čehož dokázali plně využít a do této lákavé šance se vší silou zakousli a nepustily ji. Nejhladovější po gólu se ukázal být Thomas Miller, který hned po prvních pár minutách zahájení zápasu poslal brankaři Brazilců Júlio Césarovy pozdrav v podobě střeleného gólu. V dalším pokračování dostala celá hra neuvěřitelně rychlý spád a po prvním poločase vedlo Německo 5:0.

Ze semifinálového utkání vyšli Němci jako jednoznační vítězové se skórem 7:1 a mexická vlna se na tribuně proměnila jako mávnutím kouzelného proutku v brazilskou slzu. Po takovéto potupě brazilského fotbalu pocítilo nejvíce rozčarování domácích fanoušků 15 osobních automobilů, které cestou ze stadionu zdemolovali.

Boj o bronzovou medaili ( Brazílie vs. Holandsko)

2404334_full-lndVšichni bychom očekávali, že se Brazilci po předchozí drtivé prohře s Německem jako tým více semknou a udělají možné i nemožné pro to, aby nakonec přeci jenom vybojovali pro své fanoušky, kteří jim zůstali věrni alespoň bronz. Bohužel opak byl pravdou a od samého začátku se na zelené ploše jevili být právě Nizozemci více motivovaným týmem.

Hned první gól padl odpískané penalty po zákroku T. Silvy na nizozemského hráče Van Persieho a ten se nemohl netrefit. Během sedmnácté minuty vystřelil na brazilskou bránu Blind, hráč týmu ze země tulipánů a byl z toho v pořadí druhý gól pro Nizozemce.

Pomoc z nebes nepřišla ani v průběhu druhého poločasu a Brazílie nakonec podlehla Holandsku 3:0 a místo bronzové zakončili svou jízdu na mistrovství světa ziskem tolik obávané a nechtěné bramborové medaile.  S bronzovou medailí , jako ozdobou na krku nakonec odcestovali se vší spokojeností svěřenci trenéra Louise Van Gaala.

Velké finále ( Argentina vs. Německo)

Vítěze celého šampionátu a současně s tím také duelu dvou kontinentů, které se probojovali až do finále jsme se dozvěděli 13. července 2014, kdy se odehrál poslední zápas na stadionů Maracanaé . Netrpělivě  jej očekávali fanoušci jak v Berlíně, tak v Buenos Aires, tak diváci na tribunách přímo na stadionu tak i Spasitel nad městem, který byl noc před finálovým utkáním nasvícen v barvách obou finalistů  a spolu s ním na výsledek čekali příznivci tohoto fotbalového svátku na celém světě.

Přítomny byly také hlavy států finálových zemí a ruský prezident V. Putin, který se přijel inspirovat, jelikož právě Rusko bude v roce 2018 pořádat MS ve fotbale.

Pár slov k samotnému zápasu :

V prvním poločase jsme byli svědky několika nadějných situací na obou stranách, ale žádná z nich nebyla proměněna. Nakonec byly oba dva poločasy základní hrací doby ukončeny třemi hvizdy italského sudího za stavu  0:0.

Teprve až v prodloužení rozhodl hráč s dresem číslo 19. Mario Götze, svěřenec a trumf  trenéra  Joachima Löwa a výhře německého národního týmu .

Němci se tak stali prvním mužstvem v historii, které získalo titul Mistři světa na Jihoamerickém kontinentu.

Za svůj výkon korunovaný zlatým pohárem si vysloužili polibek od nejmocnější ženy světa, kancléřky Angely Merkelové a k tomu 300.000 Euro.  Z jaké odměny měli hráči větší potěšení nechám na uvážení každého z vás.

Stříbrné medaile tedy nakonec navlékli hráči Argentiny, ale jejich kapitál Lionel Messi se přeci i trošičku zazlatil, když byl vyhlášen nejlepším hráčem šampionátu a  oceněn    ZLATÝM MÍČEM.

ZLATÉ RUKAVICE si zase „navlékl“ Manuel Neuer.