Mamuti budou již brzy pobíhat po českých vojenských újezdech. Díky americkému konvoji!

mamut

Dockame se zivych mamutu?Kredit: Flying Puffin / Wikimedia Commons.

Americký konvoj projíždějící Českem měl vyjma ukázky západní síly na našem území, ještě jeden důležitější úkol. Hlavní představitelé genomového lékařského ústavu pro mamuta (GLUM), který je složen z nejlepších mozků molekulárního západního světa , předali Prof. RNDr. Kamilu Čihákovi, CSC, včera v 16.00 na Ruzyni, mamutí sperma.

 

 

 

…URČITĚ JSTE, MILÍ SVRAPOMILCI POZNALI, ŽE SE JEDNÁ O APRÍLOVÝ VÝSTŘELEK. PŘESTO VĚZTE, ŽE OŽIVENÍ MAMUTA JE ZASE O KOUSEK BLÍŽE. NEJEN DÍKY AMERICKÝM ZLOŘÁDŮM:)…VÍCE V ČLÁNKU STANDY MIHULKY

 

Na Harvardu přepisují sloní geny na geny mamuta pomocí genomového editoru CRISPR/Cas9. Zatím jich přepsali 14. S každým takovým genem je živý mamut o trochu blíž.

Toužíme po mamutech. Jak se zdá, stále víc. Animujeme si je v rozverných příbězích, vystavujeme v muzeích a představujeme si, jací by byli v zoologické zahradě nebo třeba na pastvě v bývalém vojenském prostoru. A vědci se snaží, aby se tenhle fascinující sen splnil. Očividně to není jednoduché, ale pokud jde o mamuty, tak máme k dispozici obě věci, které k oživení mamuta nezbytně potřebujeme – genom mamuta a pak živou buňku velmi příbuzného zvířete, čili slona, nejlépe slona indického, který je mamutovi nejbližší

George_Church_otec_mamutu

George Church. Kredit: Harvard.

Jak mamuta oživit? Můžeme najít zachovalou buňku ve zmrzlém mamutovi, vytáhnout z ní jádro s mamutím genomem, vložit ho do sloního vajíčka a udělat z něj embryo. Nebo si můžeme nasyntetizovat genom mamuta v laboratoři a opět ho vložit do sloního vajíčka. Anebo, pokud si chceme rafinovaně ušetřit práci, tak si můžeme vzít sloní vajíčko a přepsat v něm sloní genom na genom mamuta. Zrovna o to se teď se svým týmem snaží George Church z Harvardu.

Donedávna to byla čirá science-fiction. Jenže teď máme luxusní nástroj CRISPR/Cas9, právě ten, kolem něhož vypukl skandál s editováním lidských embryí. CRISPR/Cas9 ovšem výtečně edituje nejen lidský, ale i sloní genom a s jeho pomocí lze přepisovat sloní sekvence mamutími, co jen hrdlo ráčí.

kostra_mamut

Mamut. Stanou se z koster živá zvířata? Kredit: Lou.gruber / Wikimedia Commons.

Church v rozhovoru pro The Sunday Times zdůrazňuje, že jeho tým zatím neklonuje mamuta. Prostě jenom přepisují genom slona indického v jednotlivých sloních buňkách, pěkně v laboratorním skle. Mamuta zatím v laboratoři nemají, už ale zvládli udělat živé sloní buňky s mamutími geny. Prozatím to umějí se 14 geny, které souvisejí s přizpůsobením mamutů chladnému prostředí, jako například s chlupatostí, velikostí ušních boltců nebo podkožním tukem.

Jak se dalo čekat, pro řadu lidí je Churchův výzkum kontroverzní. Někteří předpokládají, že si bohové neradi hrají a proto bychom si my neměli hrát na ně. Pro jiné je zase nepřijatelné utrácet peníze za oživování mamuta, když bychom je mohli použít na záchranu stávajících ohrožených druhů. Mnozí další ale drží Churchovi a spol. palce. Oživení vyhynulého druhu bude fantastickým vědeckým úspěchem, který podpoří rozvoj nových technologií, jako je třeba zmíněný genomový editor CRISPR/Cas9. Potkat mamuta, to přece bude zážitek na celý život. A kdyby nic jiného, mamutům, které jsme nadšeně lovili a leckde zásadně přispěli k jejich vymření, to oživení svým způsobem dlužíme.

lysy_mamut

Lysá varianta mamuta. Slon indický. Kredit: Yathin S Krishnappa.

Zatím prý není jasné, jestli na Harvardu doopravdy plánují vyrobit živého mamuta. Se systémem CRISPR/Cas9 to určitě není nemožné. Taky se ale může stát, že tenhle směr výzkumu Church a spol. opustí a budou se věnovat něčemu jinému. Oživení mamuta se ale každopádně pozvolna stává reálnějším a reálnějším.

Použitá literatura: PhysOrg 23. 3. 2015.
Standa Mihulka
Hromadu autorových článků o mamutech a vesmíru celkově naleznete na portálu OSEL.cz