Papua Nová Guinea počtvrté aneb jak se tu žije

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hřbitov po papuánsku

Informace o tom, že je Papua – Nová Guinea země s vysokou kriminalitou, s výskytem malárie a s nízkou úrovní zdravotnictví, navíc v nestabilní tektonické oblasti, najdete na každém internetovém portále o cestování. Port Moresby bylo dokonce vyhlášeno 7. nejnebezpečnějším městem na světě, informace o znásilněních, vraždách a upalování čarodějnic se na mě před odletem jen hrnuly.

Není tedy divu, že jsem se na Papuu ani tak netěšila. Zato jsem se bála – nejen malárie a jedovatých hadů, ale hlavně násilného přepadení, znásilnění nebo vraždy. Informace, že se na stanici vyskytla (poprvé, leč přeci) horečka dengue a že na ní není léčba ba ani očkování a tudíž není třeba si s tím lámat hlavu, mi na klidu nepřidala. Dokonce mě ani neuklidnil fakt, že dva týdny před naším odletem utekl z místního vězení Steven Tari. Tento pán se jednoho krásného dne rozhodl, že už nebude studovat luteránskou biblickou školu, ale založí si kult svůj a jako náhodou se prohlásí za Mesiáše, Černého Ježíše. Hnutí Černého Ježíše bylo hnutí veskrze mírumilovné. Ve jménu této víry proběhlo pár rituálních vražd, znásilnění, informace jsou i o kanibalismu. Steven Tari si při svém útěku nezapomněl s sebou vzít i 50 kamarádů, stejných poděsů jako byl on. Zkrátka informace, bez kterých by se mi na Papuu odlétalo s daleko větším klidem, a neměla bych nejspíš nutkání psát závěť.

jak to vypadá, když se žvýká betel2

Ne, to není Černý Ježíš… to je Kuba, který žvýkal betel 🙂

Černý Ježíš nežil úplně příkladným křesťanským životem, stejně jako velké množství Papuánských mužů, kteří mají více, nejčastěji dvě, manželky. Mnohoženství je na Papue symbol vysokého společenského postavení muže. Každou takovou ženu si muž musí koupit a není to nic levného. Zaplatit se za ní musí celé široké, velmi široké, rodině. Platí se v prasatech, kuskusech, rýži a jiných naturáliích. Celková suma za jednu nevěstu se může vyšplhat až do výše ceny středně velkého domu v Čechách. Každá taková manželka také potřebuje svůj dům a celkově svojí vlastní domácnost. A při představě dvou tchýní a dvou manželek většině mužů naskáčou pupínky, takže nic pro slabochy, to je jasné. Být bigamista si mohou dovolit opravdu jen ti nejodvážnější a nejmajetnější. Více žen mají samozřejmě i členové vlády, takže byť je mnohoženství oficiálně nelegální a Papua oficiálně křesťanskou zemí, nikdo si z toho hlavu moc nedělá. Stejně tak drtivá většina věří v masalaie, ducha pralesa a černou magii.

Co se týče náboženství, nejvíc mě překvapila velikost církví, o kterých bychom v České republice mluvili spíš jako o sektách. Obrovský vliv tam mají svědkové Jehovovi, mormoni, adventisti sedmého dne nebo luteráni. Ty život ve vesnicích ovlivňují například zákazem žvýkání betele, jezení masa nebo pití alkoholu. Vzhledem k tomu, že v některých vesnicích je žvýkání betele jedinou (teda kromě sing-singu) zábavou a maso jediný přísun bílkovin, nedokážu si představit, jak taková vesnice po nájezdu misionářů vypadá. Misionáři ovlivnili a ovlivňují život na PNG dodnes. Například vysvětlili lidojedům, že lidé se nejedí, za což jsem jim velmi vděčná. Také vysvětlili Papuánkám, že chodit veřejně nahoře bez není úplně podle křesťanských zásad, za což je mužští účastníci kurzu neměli příliš v lásce.

tam, kde se betel žvýkat nesmí

Exkurzi jsme bez úhony přežili, dokonce i výstup na nejvyšší horu PNG Mt. Wilhelm, ale o tom zase až příště…

Autorem čtvrtého pokračování z exkurze na ostrov Papua Nová Guinea v rámci kurzu Tropické ekologie je Eliška Kalčíková
Další zážitky zachycené v předcházejících příspěvcích si můžete přečíst na zde, tady a tu 🙂

Chcete-li vidět dokumentární film, jehož hrdiny jsou také účastníci letošního kurzu, zapište si do kalendáře datum 22. ledna 2014, Café Klub Slavie, od 20:00. Více zde