Pár tipů na zajímavé čtení

kotleta2Většina z nás jistě dostala pod stromek spoustu knih. Já nevím, jak vám, ale mně se zásoba sakra tenčí a pokud jste na tom stejně jako já, nabízím pár tipů, čím obohatit knihovnu. I když předem upozorňuji, že to není čtení úplně pro každého…rozhodně ne pro nikoho, kdo má poněkud slabší žaludek či nervy.

denemarkPříspěvek k dějinám radosti, Radka Denemarková
Pokud znáte tuto autorku, jistě vás nepřekvapí, že ani tentokrát nesáhla po lehkém námětu. Po Koboldovi a Penězích pro Hitlera přichází s tématem znásilnění. Jak příběhem, tak i zpracováním není tato kniha zrovna oddechová. Denemarková má opravdu osobitý styl psaní, svůj jazyk, svou formu vyprávění a než si němu přivyknete, může to pár stránek trvat. Doporučuji ale vytrvat, rozhodně se to vyplatí!

Děj, v kterém figuruje mladý detektiv vypadá na první pohled možná banálně, ale cestičky po kterých se příběh vydává je víc než spletitý a dotýká se fenoménu znásilnění dokonce celosvětově.

Celou knihou se prolíná motiv vlaštovek, které vidíme i na obálce. Symbolizují křehkost, ženy, cesty, ale i mnohem víc…co jim sám čtenář přisoudí.

Dějiny radosti tak u Denemarkové neskrývají radost, ale spíše naopak.

Před časem se mi do ruky dostala i kniha MY2, která je předlohou ke stejnojmennému filmu. Je psána jako scénář, úsečně a bez komentářů. Podle mého skromného názoru však nedosahuje takové síly a údernosti, jako je tomu u jiných jejích knih. Možná je to tím, že jako hlavní téma má lásku…i když mezi ženou, kterou bije vlastní muž a kadeřníkem, který si myslel, že je na kluky.

kabinetKabinet, Rikki Ducornet
Ano, přiznávám, mám ráda ujeté postavičky typu Palahniukova Strašidla a psychoanalytik z této knihy k tomu repertoáru jistě patří. Jak také jinak nazvat muže, který má doma úžasnou ženu – umělkyni, která se všemožně snaží narušené manželství slepit, a on mezitím ve své ordinaci sklátí téměř každého, kdo překročí práh…a na pohlaví nesejde. Vše navíc začne gradovat, když se hlavní hrdina zamiluje do mladého transvestity a přijde na to jeho klientka, s kterou samozřejmě také spal a která trpí sebevražednými sklony. A nakonec…to si raději přečtěte sami!

Mohu jen dodat, že léčení sexem je opravdu zajímavá metoda, ale podle tohoto příběhu zjevně nefunguje tak, jak by měla. A nebo by možná pan psychoanalytik potřeboval svého psychoanalytika!

Kniha si však i přes svůj zjevně zajímavý obsah moc čtenářů nenašla, protože jsem ji objevila v Levných knihách dokonce za 19 Kč! Doporučuji tam zajít:)

kotletaPříliš dlouhá swingers party, František Kotleta
Kotleta je pro mě osobně lepší Kulhánek (kulhánkovci prominou), ale je pro mě čtivější a má méně hluchých míst (jako byl například ve Stronciu let hlavního hrdiny vesmírem a jeho korekce letu pomocí výstřelů nebo sáhodlouhé souboje v Noční hlídce, které jsem dokonce přeskakovala…stejně bylo jasné, že hlavní hrdina nezemře).

Taky se to tady zase až tak moc nehemží démony, upíry a jinou havětí, i když v tomto případě máme co do činění s magií a kouzly. U Kotletovských příběhů však nemám ten pocit, že hlavní hrdina je po všech směrech nejlepší z nejlepších a zvládne všechno, včetně toho, že sbalí největší kost, která se celou dobu tvářila děsně nedostupně.

Je však nutno dodat, že Kotleta věrný svému jménu odkazujícímu ke krvi a masu právě těmito ingrediencemi nešetří.

A tak nezbývá než říct, dobrou chuť a dobré počtení!

Markéta z dobré literatury Veselá