Play me the blues, please…

Prokop1Nejste zrovna příznivci blyštivě flitrovaných oblečků, nagelovaných hezounků a hudby linoucí se z disco-clubů? Milujete dobrou muziku a chcete si jí užívat naplno? Pokud vám srdce tepe v rytmu blues a rock´n rollu, rozhodně si nenechte ujít návštěvu klubu Highway 61 Jazz & Blues Club v Českých Budějovicích.
V úterý 26.3. do této jihočeské bluesové Mekky zavítala i legenda českého bigbeatu Michal Prokop se svou kapelou Framus Five. Kapela, která hraje už více než 40 let a stále má co říct bigbeatovým posluchačům všech generací.

 

Atmosféra v 6/8 rytmu…
Nasát atmosféru tohoto unikátního místa už jsme přišly do klubu s předstihem a dobře jsme udělaly. Poctivě jsme si vybojovaly 2 místa u baru a celou tu atmosféru jsme měly jako na dlani. Interiér klubu bez jakýchkoliv pochyb předvádí, jakáže muzika se to tu hraje. Žánry, či škatulky nejsou na místě, důležitá je opravdovost. Stěny klubu zdobí nejrůznější typy kytarových unikátů, z každé z nich na vás dýchá neopakovatelný příběh. Při posezení na baru si můžete prohlížet fotky kytaristů a muzikantů zvučných jmen. Také vás jistě zabaví luštění zdi plné podpisů od hudebníků a jiných známých osobností, které klub navštívily. Highway 61 vás prostě umí zabavit na každém rohu a má nápad. Každá maličkost tu dokresluje bluesovou náladu místa. Ať už je to kolo z motorky umístěné na lednici, obaly od slavných rockových a bluesových alb vystavené pod sklem na baru nebo držadlo od pípy ve tvaru krku kytary s nápisem: „Play me the blues…“ Dokonce i sami návštěvníci sem prostě neskutečně sedí. Každý druhý chlapík tu vypadá jako člen bigbeatové kapely, každou druhou ženu tu můžete připodobnit k Janis Joplin, Patti Smith či k jiné hudební královně.

 

Prokop2Mistři na scéně…
Klub se nám postupně zaplňoval fanoušky, příjemně to začínalo mručet a z reproduktorů zněly tóny kytarového mága B.B. Kinga. V tom přichází Michal Prokop na bar a s šarmem jemu vlastním si objednává tullamorku. Mistr je tedy dobře naladěn a hudební orgie můžou vypuknout. A orgie bylo vskutku slabé slovo. Už od prvních tónů notoricky známé, ale přesto tak magické Koleje Yesterday, mi naskočila husí kůže až ve vlasech, která mě do konce koncertu rozhodně neopustila. Pánové opravdu umí. Prokopův charismatický hlas v kombinaci s něžnými tóny houslí Honzy Hrubého a naprosto fenomenálními sóly geniálního kytaristy Luboše Andrště tvořily společně se zbytkem neméně kvalitních muzikantů úžasný proud muziky, kterému nechyběl ani drive ani čistokrevná něha. Koncert poskládali z písní z různých období vývoje kapely, od skutečně léty prověřených hitů (Kolej Yesterday nebo Bitva o Karlův most), přes nahrávky z úspěšného alba Poprvé a naposledy až po úplnou současnost. To, že pánové rozhodně nepatří do starého železa a stále mají na hudební scéně co říct, totiž dokázali vydáním nové desky s názvem Sto roků na cestě. Album rozhodně stojí za poslech. Muzika je to vskutku krásná a kvalitní. A co víc si přát. Nejen Prokopovi příznivci si přijdou na své. Posuďte sami při poslechu ukázky.

Koncert muzikanti proložili i již naprosto klasickým bluesovým flákem od John Lee Hookera – Boom, Boom, kterou Prokop vždycky uměl. Na vlně obrovské hudební pohody, kterou si užívalo jak publikum tak muzikanti na pódiu, jsme dopluli až na konec koncertu, kdy hudebníci přidali ještě pár osvědčených kousků a pak už nás jen nemilosrdně uvrhli zpátky do reality. Nicméně příjemné hudební vzpomínky jsme si zabalily do zásoby na horší časy a „vracely se s kytkou za uchem, prázdnou ulicí na kolej…“
Inu, co říct závěrem? Snad jen, poslouchejte hudbu naplno až do morku kostí a husí kůže ve vlasech. Tak jak to umí právě v Highway 61. Vyberte si něco pěkného z jejich nabitého programu a zajděte si to udělat hezký!!…

Isa Okřinová