Podzim a rýmička

svKdo ještě tenhle podzim neměl rýmičku, ať zvedne ruku. Vsadím se, že vás nebude moc. Teplotní šok, který na podzim zažívá lidský organismus, do značné míry oslabuje naši imunitu, bacily létají vzduchem jedna radost, a tak je riziko, že nás potrápí nějaká ta viróza, docela vysoké. Ale ať si chlapi říkají co chtějí, rýmička prostě smrtelná nemoc není a existuje pár dobrých způsobů, jak na ni.

To máte tak, když chcete psát článek a přes horu kapesníků skoro nevidíte na monitor. To se pak téma nabízí samo. Ne že bych byla nějaký odborník na nemoci, to spíš naopak. Nachlazení je tak jediné, co mě občas potrápí. Ale právě proto, že se čas od času taky musím léčit, znám pár ozkoušených „meducínek“, které na rýmu a kašel zabírají. A schválně říkám meducínek, protože podle mě nachlazení není choroba, na kterou byste museli brát tuny prášků.

Jedna věc je chtít se rychle zbavit příznaků, které s nachlazením souvisí a které nám upřímně řečeno ztrpčují život. Věc druhá je potom chtít se léčit. A pokud se chcete léčit, nevidím důvod, proč zatěžovat tělo chemií, když stejně dobře pomáhají recepty podle našich babiček.

Každá viróza má trochu jiný průběh, ale často to všechno začíná bolestí v krku. V takovém případě první meducínka, po které sahám, je panák nějaké pálenky 🙂 . Z mého laického pohledu je nejdůležitější nejprve bacil z krku řádně vypálit, k čemuž se alkohol hodí výborně. Pokud zapátráme na internetu, najdeme různé varianty, jak alkohol použít k léčbě. Vedle všeobecně známého receptu slivovice s medem a citrónovou šťávou jsem našla i slivovicovou koupel, podle které si máte napustit do vany horkou vodu, přidat dva panáky slivovice a rochnit se 20 minut. To jsem sice ještě nezkoušela, ale zní to zajímavě 🙂 .

svrKdyž se nepodaří zarazit virózu hned v počátku, přichází na řadu další procedury. Ze všeho nejdřív bych doporučovala zachumlat krk do nějakého šátku. Nic nepomáhá od bolesti krku víc, než mít ho neustále v teple a to i přes noc. Další důležitou věcí je pitný režim a tím nemyslím ten v hospodě. K tomu se nejlépe hodí horké nápoje jako čaje (ne černé) nebo citronáda. Horká citronáda je vůbec dobrá věc. Nejenže zahřeje, ale doplní i potřebné vitamíny. Co se týče ucpaných dutin, podle mých zkušeností nejlépe zabírá pára. Stačí si do hrnce uvařit horkou vodu, přikrýt si hlavu ručníkem a inhalovat horký vzduch.

Pokud se potřebuje zbavit suchého kašle, upřímně radím vyzkoušet borovicový sirup. Na tenhle neduh jsem hledala recept hodně dlouho, nic nefungovalo. Ale léčivé účinky borovice jsou skoro zázračné. Je pravda, že není úplně jednoduché sirup v kamenných obchodech sehnat, ale v dnešní úžasné technické době si můžete téměř cokoliv obstarat na internetu. Borovicový sirup vyrábí firma Topvet, která má v nabídce mnoho dalších bylinných směsí. Alternativou k borovicovému sirupu je ještě osvědčená eukalyptová mast na hruď a na záda. Její nevýhoda je ale ta, že je z vás po aplikaci eukalyptový odér cítit na sto honů 🙂 .

No a na závěr kůra, které není nikdy dost – česnek, česnek, česnek.

Text: Terka Vlasatá

  • Terka

    Já mám otestovaný zázvor. Nastrouhat najemno, přidat šťávu z půl až celého citronu, polévkovou lžíci medu, zalít asi 0,3l studené vody (abysme nezničili vitamíny), pořádně promíchat a popíjet celý den. Stačí tak jeden větší lok za půl/čtvrt hodinky. 😉