Podzimní hudební sklizeň ve Strýčkově zahrádce je na spadnutí, kapela vydává nové album!

Pták, Humr, Želeva a Dan, to jsou pánové ze Strýčkovy zahrádky, kapely, která vznikla poměrně spontánně v roce 2009 v Sušici. Kreativní muzikanti, co dělají muziku po svém, a příliš nehledí na to, co zrovna frčí v rádiích, mají za sebou již úctyhodné množství koncertů, účinkování na festivalech a taky jedno studiové album s názvem Sklizeň psychotika. Nyní nashromáždili dostatek nového hudebního materiálu, sestavili a zařídili si z vlastních prostředků nahrávací studio a na podzim mají v plánu vydat novou desku, kterou nazvali stručně a jasně Pluto. Ve svrapím rozhovoru s frontmanem kapely Honzou Ptáčkem alias Ptákem se o kapele i o chystaném albu dozvíte vše podstatné.

Jak, kde a proč Strýčkova zahrádka vznikla?

Dali jsme se dohromady na koncertě sboru, kterého jsme všichni v té době byli členy, a někteří ještě stále jsou. Bylo to tak, že jsme měli koncert ve Smetanově sále v Sušici, kde byla i zkušebna. Já tam hrával s jednou starou kapelou, jmenovala se Mrtvý mušle. Nahnal jsem tam kluky a povídám: „Tomáši, ty umíš na kytaru – pojď sem, něco ti zahraju“. Pak jsem zadrnkal Strašila, první hitovku. Nějak se tam naskytnul Želeva, jakože bubeník, který v životě před tím asi na bicí nehrál. Tak dostal bongo, něco do toho plácal, a vznikla kapela. No a zdálo se nám to nějaký suchý, že asi potřebujeme klávesáka. Jasně, Dan Nakládal, ten umí na klávesy. Pak proběhlo něco jako: “Dane, budeš hrát s náma v kapele!”…”Jasný.” No a hráli jsme v kapele. Tak to začalo.

Máte za sebou první album, poměrně dost koncertů. Co krom toho považujete za vaše největší úspěchy?

Za největší úspěch považuju asi to, že hrajeme pořád. I po těch 6 letech nás to baví a dokážeme vytvářet nový věci a pořád se někam posunovat. Když si vzpomenu na začátek… To jsme měli starou španělku, já hrál na no name starou basu, co se válela ve zkušebně. Želeva hrál jenom na džembe, Dan na starý klávesy Yamaha. Ten technickej vývoj je až neskutečnej. I co se týče hudby, tak se někdy divím, jak je to možný. 🙂 Takže to považuju za největší úspěch, že se můžeme, a dokážeme neustále vyvíjet.

Když mluvíš o tom vývoji. V čem bude jiné to vaše nové album. Kam jste se vlastně dopracovali?

Jiný bude úplně ve všem. Naše první album bylo takový rozverný. Každá píseň byla jiná, každej pes, jiná ves. Pluto má nějakou svojí vyšší jednotu. Od Sklizně se liší tím, že jsou tam třeba i ambientní písničky, jenom jakoby prostor a jednoduchý sdělení. Naší oblíbenou psychedelii pak vytváříme pomocí různě upravených nástrojů, což je třeba steelka se zvukem zmutovaným přes divotvorný krabičky. Už to není takovej „Jeffrey and Michael popíček“. Nejvíc celý album vystihuje tahle část textu: ….Pluto je nic a tam mám svůj byt, napíšu dopis, blbe, přijď zapařit. Budeme sedět v křeslech a poslouchat na LP hit. Bude se mi to líbit? Bude nás to bavit!

Takže, když bych se Tě zeptala na styl, který hrajete, předpokládám, že mi asi jednoznačně neodpovíš. Nebo co vlastně hrajete, za co se považujete?

Asi to nejlíp vystihuje psychedelic-alternative rock. Základ je prostě pořád rockovej.

Jak vlastně vzniká vaše tvorba. Kdo u vás skládá?

Je to tak, že každý něco. Já dělám texty a podle nich pak tvořím hudbu, jakoby nástřel, jak by to asi mohlo být. Pak čerstvej matroš přitáhnu na zkoušku a tam ho dohromady dotvoříme. To znamená, že hudbu vlastně vytváříme všichni dohromady a texty jsou vyloženě moje záležitost.

Nahrávat tedy budete ve vlastním studiu?

Jo, už v podstatě nahráváme 2-3 měsíce. Zbývají nám poslední 2 songy, takže z tří čtvrtin už je to album hotový.

Takže kdy album přesně vyjde a v jaké podobě? Jak to těm fanouškům naservírujete?

Oficiální křest bude 7. listopadu v Sušici v Kloubu, v našem domovském městě. Ještě před tím bude jeden křest 27. října v Budějicích v HW 61, speciálně pro naše kamarády a všechny bejvalý vysokoškoláky, kteří už vypadli ze školy a makají. Jelikož je 28. svátek, doufám, že se tam všichni sjedou a zopakujeme ty supr akce, který v HW vždycky byly. Jinak album vyjde i digitálně pod záštitou Supraphonu a Bandzone. Následně pak bude k zakoupení na iTunes, Google Play a Supraphone online.

Chystáte potom třeba i nějaké turné věnované tomuhle albu?

Už od září pojedeme něco jako Pluto tour. Koncem října až do půlky listopadu by mělo být koncertů víc… Praha, Plzeň, Karlovy Vary atd. Všude se budou prodávat CDčka, trička, placky… Tedy sledujte Facebook ať přesný termíny nezmeškáte, uvidíme se ve vašem městě!

Závěrečná otázka, na kterou si asi už odpověděl, ale přece jen: Jak bys ve zkratce teď a tady desku Pluto zpropagoval? Co bys chtěl potencionálním posluchačům vzkázat?

To, čo bych vypichol? 🙂 Asi takhle. Všem bych doporučil poslechnout si naše album, protože to není komerční s*ačka, kterou slyší každý den v rádiích. V Plutu je nadhled, kvalita i budoucnost nekomerce. Poslouchejte ,prosím, méně známý kapely a choďte na koncerty. Naslouchejte a přemýšlejte o tom, co je, a co má hudba vlastně být.

Honzovi Ptáčkovi převeliký dík za poskytnutí rozhovoru a fotek! 🙂

veškeré aktuální a nezbytné info o kapele najdete zde: https://www.facebook.com/stryckova.z?fref=ts

Isa Okřinová