Poklusem za poznáním Českých Budějovic

orientakV rámci třetího ročníku Vítání prváků na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích se konal i druhý ročník OrientAkčního Expressu pořádaného studentskou organizací AIESEC. Během pondělního odpoledne 7. října plnily přihlášené týmy řadu úkolů. Ty měly za cíl seznámit „univerzitní nováčky“ s Českými Budějovicemi zábavnou formou a lákaly rovněž zajímavými cenami.

OrientAkční Express je…
…vlastně takový orientační běh situovaný do Českých Budějovic. Představte si, že jste prvák, neznalý v Českých Budějovicích čehokoliv jiného než linky MHD č. 3, vedoucí z nádraží do kampusu JU. Vaše kroky jsou poměrně nejisté a základní orientace v Českých Budějovicích se zlepšuje jen velmi pomalu. Navíc jsou obavy z bloudění hned na úvod umocněny orientační tabulí kampusu umístěnou před Aulou (Bobíkem), která je vyvedena tak precizně, že podle ní v areálu JU nikam netrefí ani ostřílený třeťák, natož pak zmatený prvák. Výsledek je pak mnohdy takový, že studenti raději ani neopouštějí kampus Jihočeské univerzity a to je velká škoda. České Budějovice, ačkoliv nejsou přímo Evropským městem kultury, nabízejí i tak mnoho krásných zákoutí, klubů a akcí, na které stojí za to vyrazit. A právě OrientAkční Express vám na úvod akademického roku nabízí možnost seznámení s několika základními záchytnými body Českých Budějovic, které můžete poznávat velmi zábavnou formou v týmu s vašimi novými spolužáky či kamarády a s velkou šáncí vyhrát i zajímavé ceny.

MG_4285-200x300To v zásadě potvrdil i hlavní pořadatel celého „orieňťáku“ Lukáš Chládek. Celý závod byl koncipován jako možnost ukázat studentům prvních ročníků krásy Českých Budějovic, dát jim možnost najít nové přátele i udělat něco pro své zdraví vycházkou na čerstvém vzduchu (v tuhle chvíli je třeba apelovat, aby nedocházelo k záměně OrientAkčního Expressu s Pivním během, kde lze o blahodárném vlivu na zdraví účastníků úspěšně pochybovat ;) ). Prostor startu a cíle běhu byl situován před Akademickou knihovnou JU a samotného orientačního běhu po městě se navíc zúčastnili kromě českých studentů i jejich zahraniční kolegové, kteří na Jihočeské univerzitě studují v rámci programu ERASMUS. „Trasa běhu vedla od Akademické knihovny směrem do centra a zpět přes park Stromovka. Vítězný tým zvládnul celou trasu za jednu hodinu a třicetčtyři minut. Druhý a třetí tým dorazil o pár minut později,“ přiblížil průběh závodu Lukáš Chládek.

MG_4304-200x300Přelez, rozhoupej, prolez
Aby nešlo čistě jen o turistický výlet, součástí Expressu byla i „povinnost“ udělat na jednotlivých bodech trasy fotografie, které měly být důkazem, že tudy účastníci prošli, popř. splnili i úkol. Spektrum úkolů bylo poměrně rozličné a jejich výčet v sobě obsahoval jak ty, které lze označit prospěšnými v rámci zdárného dokončení studia – jako např. povinnost prolézt uchem jehly, tak čistě bezcílné :) , jako bylo třeba rozhoupání Dlouhé lávky na Sokolský ostrov. Jako nejďábelštější si dovolím označit úkol v budově partnera celé akce, tj. VZP, kde si účastníci museli, kromě obligátní fotografie, vyzvednou pořadový lísteček z automatu. Vzhledem k tomu, že jsem osobně v nedávné době absolvoval výměnu řidičského průkazu, mám ještě v živé paměti, jak dokážou přítomný postávající dav rozzuřit prostoje způsobené postupným a velmi pomalým přepínáním jednotlivých pořadových čísel bez toho, aniž by se dotyční držitelé k přepážce dostavili. Nemluvě vůbec o těch, kteří po vyzvednutí svého čtyřmístného pořadového čísla rovnou vedle automatu omdlí.

MG_4355-300x200Sladké finále
První tři týmy, které splnily všechny úkoly a dodaly v digitální podobě fotografie a všemožné útržky, dostaly ceny od hlavních partnerů akce. Všem účastníkům byla navíc předána pamětní listina. „Trasa byla přiměřeně dlouhá a úkoly nebyly zbytečně náročné. Trasu jsme šli skoro celou pěšky, autobusovou dopravu jsme využili minimálně a ke konci jsme se vyhecovali i k běhu,“ řekla po závodu jedna ze studentek Jihočeské univerzity a účastnic letošního „orienťáku“.

A ještě informace pro ty, kteří si pro velký úspěch hodlají prvák příští rok zopakovat (jakkoliv o tom teď třeba ještě nevědí 🙂 ) – vzhledem k tomu, že akce byla úspěšná, tak i během příštího Vítání prváků na JU se můžete opět těšit na další ročník OrientAkčního Expressu.

Partnery této akce byli Jihočeská univerzita, Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky, kavárna Měsíc ve dne a Mezinárodní studentský klub.

Za AIESEC Jakub Nedbal a za SVRAP Kuba Vondruška

AIESEC je mezinárodní studenty plně řízená nepolitická nezisková organizace, která rozvíjí vůdčí schopnosti prostřednictvím leadership programů, zapojení studentů a absolventů do mezinárodního výměnného programu. Sdružuje přes 60 000 studentů ze 112 zemí světa, působí na 1700 universitách a ročně zařídí více než 10 000 stáží a zahraničních výměnných pobytů pro studenty a absolventy vysokých škol. Pobočka AIESEC České Budějovice vznikla v roce 2012 a v současnosti má 15 členů.