PragoFFest 2014, část I.

http://www.pragoffest.cz/V Praze se ve dnech 30.1. – 2.2. uskutečnil festival her a fantazie PragoFFest, ze série Festivalů fantazie konaných v České republice, který dělají fanoušci pro fanoušky, což znamená minimum komerce. Podobné akce jsem se účastnila poprvé, polovinu věcí, kterou sliboval program jsem ani neznala a moc jsem tedy nevěděla, co od toho očekávat. Jenom jsem tak přibližně tušila, že tam budou nějací trochu divní lidé a nějací trochu víc divní lidé. Kolegyně Veronika, se kterou jsem jela a pravidelná účastnice těchto festivalů, mě upozornila na to, že tihle geekové nejsou tak divní a zároveň roztomilí jako hrdinové The Big Bang Theory. Tihle jsou prostě…. divní. Byli. Ale zdálo se mi, že menšinově.

Program byl sestavený z několika linií, ve kterých si přijdou na své seriáloví maniaci, milovníci deskových a počítačových her, potenciální autoři (nejenom) fantasy literatury či po vědě toužící jedinci. Nechyběly ale ani pohybové worskhopy, takže jsme se mohly naučit nějaký ten seriálový taneček nebo si natrénovat obranu pro případ, že by na nás zaútočily zombie. Ať už jste tedy seriálový maniak, milovník literatury, tance či žonglování, neduživec závislý na počítačových hrách, čistý vědátor nebo máte nutkavou potřebu intenzivně se připravovat na nějakou tu apokalypsu, své místo si na Festivalech fantazie rozhodně najdete.

https://www.facebook.com/kohoutek.jiri/media_set?set=a.712680618771997.1073741854.100000901951203&type=1Rozmanitost programu korespondovala s rozmanitostí návštěvníků. Od těch vyhlížejících a chovajících se celkem normálně (mezi které počítám sebe i kolegyni Veroniku, jelikož jsme byly oblečené civilně a neproháněly jsme se po chodbách ani se světelnými meči, ani s jinými seriálovými a filmovými rekvizitami), až po skupinky od kterých byste čekaly klingonštinu. Od malých dětí trávících čas převážně v počítačových hernách až po vědce ve středních letech přednášejících o swingers party.https://www.facebook.com/kohoutek.jiri/media_set?set=a.712680618771997.1073741854.100000901951203&type=1

V den zahájení festivalu, při čekání na první vybranou přednášku jsem potkala svého prvního hobita. Kostým to byl trefný, nejenom, že chlapec mě přibližně hobití výšku, i jeho barva pleti odpovídala životu v noře. Ostatně většina kostýmů byla neuvěřitelně propracovaná (převážně domácí výroby, žádné půjčovny). Tedy – sexy prsaté superhrdinky mě zase tolik nenadchly, ale Jedi, který si pro podobné příležitosti pěstuje typický účes, byl dokonalý. Další den se tento chlapec stal Kapitánem Českem a ani to mě nezklamalo. Specifickými účastníky byli pak fanoušci seriálu My Little Pony, jejichž kostým se většinou sestával z něčeho, co připomínalo pyžamo a různě barevné paruky. No, zkuste se převlíknout za koně, že jo. Můj vítěz byla ovšem dívka alias Nazgûl. Potkat ji na ulici (což se mohlo docela dobře stát, protože zejména pražští účastníci přijížděli i odjížděli do domovů v kostýmech), tak mi vyskočí srdce z hrudi, eufemisticky řečeno.

https://www.facebook.com/kohoutek.jiri/media_set?set=a.712680618771997.1073741854.100000901951203&type=1Mé seznámení se s prostředím podobné akce tedy proběhlo více než úspěšně a pak už nezbývalo, než se  začít psychicky připravovat na samotné besedy a přednášky. Jelikož jsem ale mohla být přítomná pouze první dva dny festivalu, zbytek reportu měla na starosti má kolegyně. Příště tedy očekávejte naši společnou reportáž z konkrétně navštívených programových nabídek.

Fantazii zdar!