PragoFFest 2014, část II.

http://www.pragoffest.cz/Jak jsem slíbila ve svém předchozím článku, představíme dnes jednotlivé přednášky, které jsme s kolegyní Veronikou navštívily. Snažily jsme se obsáhnout co nejširší spektrum přednášek, abychom pokryly linie seriálové, vědecké či literární, ale bohužel jsme musely i jíst a spát, případně se vybrané přednášky kryly, takže navštívený program tvoří skutečně jenom torzo celého PragoFFestu.

LGBT

Jak napovídá název, beseda se zabývala problematikou LesbianGayBisexual and Transgender Community. Přednášející se soustředila na vysvětlení základních pojmů a jejich užívání v jednotlivých zemích. Následující diskuse se pak týkala především problematiky zrovnoprávnění partnerských svazků a možností adopce dětí homosexuálními páry. Mezi posluchači byli evidentně lidé, kteří se tímto tématem zabývají i profesionálně a zejména právní ošetření adopce se stalo hojně diskutovaným tématem.

Rick and Morty

Seriál Rick and Morty spadal do „promítacího“ programu. Jednalo se o nový animovaný seriál inspirovaný Návratem do budoucnosti. Pilotní díl o svérázném géniovi s více než vřelým vztahem k alkoholu, pohrdajícím školním systémem a zneužívajícím svého vnuka v boji s mimozemskými mutanty mě ne úplně nadchl (zejména kvůli nadužívání projevů jistých fyziologických procesů spojených s alkoholismem), ale pravdou je, že druhý díl ukazující svět, v němž přebírají moc nad lidmi psi, byl poměrně chytrý a znepokojivý. Seriál je vysílaný on-line a kouknout se můžete zde.

O vaření bez vaření

Program sliboval rozebrání problematiky školních jídelen, což se bohužel naplnilo jenom zčásti. Přednášející v kostýmu, který sestával z prostěradla imitujícího večerní oblohu, se hned po příchodu sháněl po pivu, nepůsobil příliš věrohodným dojmem. Nedokážu odhadnout, do jaké míry byl specialistou na vaření (svou odbornost avizoval jedním rokem stráveným na hotelové škole), nicméně jeho projev celou problematiku značně devalvoval. Téma jako takové bylo zajímavé, protože se kromě školních jídelen zaobíralo i oblíbeným Jiřím Babicou, vařením na Mimibazaru či specialistou na kuřecí kůže, Láďou Hruškou. Kritika byla ovšem příliš tendenční, nezahrnující celou problematiku a veskrze amatérská. Což je vlastně dobře, protože festival je především o amatérských nadšencích, jen to s sebou přináší i rizika jisté nedotaženosti.

Sherlock

Na Sherlocka z linie seriálů BBC jsem byla velmi zvědavá, protože nabízí řadu motivů jako stvořených pro interpretaci. Přednášející se zabývala jednotlivými postavami a jejich představiteli a poté částečně komparovala seriálové zpracování s knižními předlohami. Čišelo z ní fanouškovské nadšení, a tudíž mi nevadilo, že toho o knihách i o seriálu vím víc než ona. Ale ve chvíli, kdy začala Sherlocka oslovovat Beník a Moriartiho Jimmíček, jsme daly přednost pauze na oběd.

http://naprsa.blog.cz/1304/podprahove-reklamyPodprahová reklama

Přednáška o historii podprahové reklamy – zda skutečně něco takového existuje či nikoli. Do jaké míry jsou obrazy odkazující k reklamám nebo slova nějakým způsobem stimulující (nejčastěji „sex“) skutečně relevantní v souvislosti s koupí výrobku. Studie (ty nezmanipulované) v kostce údajně ukazují, že podprahová reklama neexistuje a dělá se z toho zbytečné haló. Konkrétní studie jsem nečetla, ale přednášející i diskutující byli rozhodně inspirativní.

Proč překládám a podporuji lesbické seriály

SeriesConu bývá občas přezdíváno LesbienCon a tato přednáška osvětlovala onen důvod – jak (ne)obyčejný překladatel k lesbickým seriálům přišel a proč pro někoho může být důležitější otitulkování South of Nowhere (teenagerovský seriál soustředící se na lesbický pár) než překlad k Heroes (oba seriály překládal přednášející). Důvodem není nic menšího, než faktický pozitivní vliv ve světě mimo televizní obrazovky. Seriály, které mohou zachraňovat životy.

Sága čarodějky: 10 let s Bratrstvem

Beseda se spisovatelkou Petrou Neomillnerovou o posledních deseti letech, které věnovala své románové trilogii. I přes organizační nesnáze v úvodu a chybějící dveře do posluchárny proběhla beseda v uvolněném, přátelském duchu, jak ostatně bývá u Neomillnerové zvykem. Dozvěděli jsme se zákulisní drby ze života zaklínačů i pikantnosti z práce pro jistý bulvární plátek. Plodnost následné diskuze s fanoušky dokázil i slib Neomillnerové, že napíše povídku, v níž se jedna z postav ságy bude muset vypořádat s pohlavně přenosnou chorobou, kterou nakazí polovinu zaklínačské školy. No, rozhodně se budeme těšit!

http://www.jeancocteaucinema.com/events/15 důvodů proč sledovat Hru o trůny

Linie Game of Thrones mou pozornost přitahovala značně. Seriál mě zatím míjí, protože jsem teď v procesu čtení, takže jsem počítala se spoilery, které mi ale nebudou vadit a spíše mě navnadí. Co jsem ale rozhodně nečekala, byl věk přednášejících. Zasaženi silnou vlnou puberty první důvod věnovali vzhledu postav, přičemž se publikum mělo hlásit, komu se kdo líbí. Místnost byla přeplněna, tudíž nešlo odejít. Neušly jsme tedy ani zbývajícím 14 důvodům. Kromě rozmanitě vyobrazeného jídelníčku to byla i možnost vyhnout se četbě knih (míněno, snad, jako žert). Další důvody jsme úspěšně zapomněly, naštěstí. Faktem je, že tato přednáška byla spíše problémem našeho věku – jsme zkrátka příliš staré na to, aby pro nás byl důvodem ke sledování seriálu kučeravý chlapec.

Navštívily jsme též Narážky ve filmech a seriálech, Nové komiksové filmy – budoucnost, Bezpečnost na internetu pro mladé, Proč magie nefunguje, Transhumanismus a Přednášení. Jak už jsme zmiňovaly na začátku, mnohé nám uniklo, kvůli špatným nočním spojům směrem k domovu hlavně eroticky laděné přednášky. Mrzely nás zejména Oblíbené omyly o swingers.

Redukovaný výčet přednášek jsme připravily proto, abychom alespoň trochu vyvrátily představu Conů, na kterých jenom pobíhají Darth Vaderové, Spockové či poníci. Pobíhají. Ale taky je tam velmi inspirativní linie FutureCon (kterou připravují například studenti Matfyzu) a tam dozvíte se mnoho novinek ze světa vědy. Například o mužské antikoncepci. Ale o tom zase někdy příště!

Barbora Poslušná

Veronika Mayerová