Preclíkovi – Mezi snem a realitou

preclik_sachova_hra

Zdeněk J. Preclík, Černá královna (z cyklu Šachová hra), 1995–1996, kamenina

Zdeněk J. Preclík (*1949) patří k posledním velkým tvůrcům české postmoderny počínající svoji tvorbu na počátku 80. let 20. století. Vedle Vladimíra a Mojmíra Preclíka je  posledním z trojice českých sochařů nesoucích toto známé umělecké příjmení.

 
Preclík jako vynikající znalec řemesla zkouší hranice formy a námětů. Umělec navíc pracuje s kategoriemi, které nemusí být v českém prostředí zcela srozumitelné. Jeho projevy jsou torza, fragmenty a netradiční stylizační i klasické formy (dialogy evropského kánonu s orientálními a exotickými inspiracemi). Zejména jeho busty známých osobností,mezi kterými jasně dominují  hudební skladatelé jako například Antonín Dvořák,  Richard Wagner, Ludwig van Beethoven nebo dokonce autoportréty samotného umělce dosahují velké umělecké kvality.
 
Oproti tomu malířské dílo jeho ženy Marie Preclíkové (*1949) patří k svébytným projevům snadno rozpoznatelného výtvarného rukopisu plného obrazové vynalézavosti. I když celý život vystavuje své obrazy, v povědomí veřejnosti přesto zůstává především díky vědeckým ilustracím zvířat pro encyklopedie, které byly s úspěchem publikovány rovněž v Německu, Nizozemsku, Španělsku, Itálii či Francii. Vlastní jádro její tvorby však tvoří osobité snové portréty různých bytostí a romantické imaginativní krajiny.
 
Výstava stojí na počátku výstavní řady Dvojice, v níž budou konfrontováni manželé-umělci nebo jiní například zdánlivě neslučitelní  výtvarníci.
 
Vernisáž výstavy se uskuteční 5. 2. 2015 ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích
 
Zdroje :
Zdeněk J. Preclík – Útržky života –  autor Hnojil, Adam; Preclík, Zdeněk J., rok vydání 2013
Marie Preclíková – Tajemné bytosti –   autor Hnojil, Adam; Preclíková, Marie, rok vydání 2013
 
Veronika Polnická
Autor fotografií : Oto Palán