Přispějte mi na bydlení

Začátek akademického roku s sebou přináší kromě nových studentů také staré dotazy.  Na mých oblíbených facebookových stránkách Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích se to hemží různými roztodivnostmi, ale pravda je, že žádná pecka v podobě dotazu „kde najdu v knihovně beletrii“ zatím v posledních dnech nepřišla. Nicméně se otevírá populární téma, jehož vyvrcholení přicházívá čtvrtletně – ano, jedná se o ubytovací stipendium.

Start je celkem nekomplikovaný – student* si elektronickou formou o ubytovací stipendium požádá. Pro udělení stipendia je pak zásadní ta podmínka, aby student neměl trvalé bydliště v okrese České Budějovice. Výše stipendia je pro všechny stejná, ať už přišli na JU studovat z Novosibirsku nebo z Českého Krumlova. Peníze jsou zpětně poukázány na účet jednou za tři měsíce a poukazovaná částka je závislá například na počtu studentů, na dotacích, které poskytne MŠMT, ačkoli si zřejmě nějací studenti myslí, že se částky odvíjí podle toho, jak se zrovna vyspal rektor. Systém ubytovacích stipendií funguje v ČR od roku 2005, kdy byla dokončena reforma financování ubytování. „Pravidla pro poskytování dotací Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy podle zákona o vysokých školách veřejným vysokým školám na ubytování a stravování studentů a na ubytovací stipendia na rok 2005“ je možno prostudovat na stránkách MŠMT, tedy zde:

Vše ohledně ubytovacího stipendia je pak velmi přehledně rozděleno do tabulky a detailně vysvětleno přímo na stránkách Jihočeské univerzity – odkaz zde.Bez-nazvu

Takové detailní vysvětlení ovšem nezabrání tomu, aby se dotazy ohledně tohoto stipendia každý výplatní měsíc nezaplevelila ona velebená facebooková stránka JU. Nejčastějším problémem bývá „peníze nejsou na mém účtu, ačkoli je po datu splatnosti“. Nepočítala jsem to, ale tipuji, že se na to v průměru pak zeptají tak tři lidi denně (myslím v „hlavní“ otázce, přidružené komentáře už nepočítám neb často není sil). Pro mě je dnes už legendární konverzace z minulého roku, kdy nejmenovaná kolegyně na tyto dokola se opakující dotazy zareagovala tak, že napsala takovýto status: „Máme tady nový den a s ním možná i mnoho změn v portálu IS/STAG a Vašich elektronických bankovnictvích v otázce ubytovacího stipendia. Tímto důrazně žádám všechny zúčastněné, zkontrolujte skutečnosti na obou těchto stránkách a podejte nám o tom podrobné hlášení (co máte napsáno ve stagu, jestli se to shoduje se situací na účtě, raději i ze které jste fakulty a jakou používáte banku, to totiž může mít na vše zcela zásadní vliv!). Neberte, prosím, nic na lehkou váhu, skutečně se nejedná o téma hodné zlehčování. Děkuji za pochopení.“ – 14 lidí kolegyni sdělilo informace přímo pod komentářem, 1 člověk jí to napsal ve zprávě a 1 sice vtip nepochopil, ale alespoň mu nepřišlo normální sdělovat soukromé informace nějaké cizí paní na internetu.

Takže: ano, ve STAGu je uveden datum splatnosti, do tohoto data je v kolonce uhrazeno/neuhrazeno uvedeno „před datem splatnosti“ (překvapivě). Pokud nejsou peníze na účtu po datu splatnosti, objeví se v kolonce „neuhrazeno“. Neznamená to ovšem, že peníze studenti nedostanou. Prostě se jen zdržely – počítám, že při takovém počtu studentů a různých bankovních institucí odejdou některé platby déle. A pokud je na těch čtyřech stovkách měsíčně někdo „existenčně závislý“ (jak zněl jeden komentář), tak by asi měl uvažovat o přivýdělku místo sezení u internetu a kontrolování STAGu.

Na závěr bych chtěla zmínit, co mě přivedlo k psaní tohoto článku – a ano, bylo to překvapivě na FB stránkách JU, semeništi různých bizarností. Budoucí prvačka o ubytovacím stipendiu sháněla nějaké informace. Chápu, že jsou to vítané peníze, na které vzniká nárok, proč to tedy neřešit jako první věc, aby byla byrokracie z krku. Ale být na startovní čáře, znát univerzitu tak z doslechu a z přijímacích zkoušek a hned komentovat výši stipendia jako „těch pár drobných, co dostaneme“ mi přijde vyloženě nevychované! Slečna to asi nemyslela zle, ale někdy by neškodilo zamyslet se nad tím, co vypustím z pusy, respektive z klávesnice. Jít studovat na vysokou školu není povinnost, jít studovat na vysokou školu, která je třeba přes půl republiky je taky osobní rozhodnutí a tudíž by, myslím, bylo pěkné naučit se vážit si toho, co pro nás naše univerzita dělá. Máme s ní prostě partnerský vztah – někdy to trochu skřípe, někdy je slunečno. A to, že se nám někdo rozhodne dávat jakékoli peníze v podstatě za nic je sakra slunečná záležitost! Mohli by nám taky … víte co. Do nového akademického roku by tedy bylo hezké vstoupit trochu s pokorou.

Přeji krásný akademický rok 2013/2014 všem!

* genderově nekorektně používám v textu pouze maskulinum

 • Jirka

  Co dodat? Snad jen bude hůř … 🙂

  Za nás můžu slíbit, že od pondělí (30.9.) spustíme oficiální fb stránku uni a současná fb skupina, “semenište různých bizarností”, obratem ztratí oficiální statut 🙂

 • Evča Křenková

  Tak tady jsou jenom dvě možnosti – buď tenhle článek psala jiná Bára Poslušná než ta, kterou znám, a nebo Ti, Baru, nějak výrazně stoupla hladina tolerance k “debilním” dotazům na FB JU 🙂 Protože jinak si nedovedu vysvětlit to, že podle Tebe v posledních dnech nepřichází žádné pecky. Jak k tomu přijdou dotazy typu: “Jak dlouho trvá cesta z vlakáče na K5? (MHD)”, “Podle rozvrhu mám v pondělí 30.9. GPUD v O303, to znamená, že tam prostě v tu hodinu budu na výuku?” “Ahoj,nevíte náhodou někdo jestli se platí kredity,pokud přesáhnete 180kreditů?” “Ahoj lidi, prosím vás, ve které ulici je HALA 2??” “Je na koleji K5 spíš chladněji nebo teplo?” … “A jak je to tam se zrcadlama?” … “a jak je to tam s povlečením?” … “A jak je to s internetem, je potřeba ten Swith?” “Nevíte kde bych našla ED9? Chápu správně Emy Destinové 9? která budova to je a kde přesně na kampusu?” “Prosím můžu se zeptat, nevíte kde najdu učebnu 301?” (projela jsem to jen 3 dny zpátky, těm, kteří nevyhráli, se omlouvám ;´)

  Ale uznávám, na beletrii a na ubytko to nemá. A klíďo mě příště jmenuj 🙂 )

  K samotnému článku: Super vysvětleno, až přijde ten správný čas, párkrát článek na FB nasdílíme, třeba padne na úrodnou půdu 😉

  • Barbora

   Evi, je to ta samá Poslušná a míra mé tolerance se možná trochu mění s novými statusy a komentáři, se kterými můžu porovnávat 😉 Fakt je, že k dotazům, které pobaví jsem tolerantnější než k těm, nad kterými mi skutečně zůstává rozum stát… Ale dotaz ohledně tepla a chladu mi též utkvěl v paměti 🙂