Proč lidé na jeden den v roce zezelenají a cítí se být Irem?

zeleny_pivoV den 17. března je tradičně svět o něco zelenější než obvykle. A nebývá tomu jinak ani v Budějcích. V hospodách visí zelené balónky, pije se zelené pivo, na svět se kouká přes zelené brýle, sleva je na vše irské a návštěvníci jsou taky tak nějak více zelení. Slaví se přece svátek sv. Patrika, kdy všichni milují Irsko až do morku kostí a hloubi svých jater. Kdo ale vlastně byl sv. Patrik a proč ho zrovna 17. března všichni bouřlivě oslavují a zapíjí? Zamysleli jste se nad tím někdy při sklence svého Guinesse?

Zajatý otrok, který spasil Irsko…

vyobrazení sv. Patrika v jeho tradičním zeleném rouchu

vyobrazení sv. Patrika v jeho tradičním zeleném rouchu

Je všeobecně známo, že svatý Patrik je patronem Irska a Irové v den 17. března na jeho počest slaví státní svátek. Co už ale tak známé možná není, je to, že vůbec nebyl původem z Irska. Narodil se v roce 385 v Anglii. V jeho 16 letech však byl statek jeho rodiny přepaden irskými piráty a s mnoha dalšími byl odvlečen do irského otroctví. Tam se naučil skvěle irsky a objevil v sobě hlubokou víru v Boha. Po několika letech se mu povedlo utéct zpátky domů. Do Irska se ale vrátil, začal zde šířit křesťanství, zakládal kostely a zbudoval si i své biskupské sídlo. Legenda praví, že do Irska přišel zpět proto, že se mu zdál sen, ve kterém ho Irové žádají, aby se stal v Irsku misionářem. Další legenda oslavuje svatého Patrika jako toho, který vyhnal z Irska všechny hady. To je asi legenda absolutní a nepravdivá, protože vzhledem ke geografické historii Irska zde asi ani nikdy žádní hadi nebyli. S oslavami svatého Patrika je tradičně spojován symbol trojlísku. Ten prý Patrik používal k tomu, aby Irům objasnil Svatou Trojici. 17. března (r. 460 n.l.) svatý Patrik zemřel. Není ovšem jisté, kde to bylo. Jeden pramen uvádí jako místo jeho úmrtí irský Downpatrick. Je ale také možné, že zemřel v anglickém Glastonbury, kde je dokonce po svatém Patrikovi pojmenovaná kaple.

Pivo, whiskey a zelené řeky…

V Chicagu se na sv. Patrika zazelená i řeka

V Chicagu se na sv. Patrika zazelená i řeka

Oslavy svatého Patrika jsou většinou velmi bujaré. Pivo a irská whiskey teče proudem a z hospod zní skočné irské vodrhovačky. Co ale bylo podstatou uctění památky sv. Patrika? Bývalo to většinou tak, že tento den se Irové snažili trávit svůj čas především s rodinou, šli do kostela a přemýšleli o barvitém životě velkého irského kazatele. Zajímavé je, že do konce 70. let minulého století dle zákona nesměla být v Irsku na 17. března otevřena žádná hospoda a svatý Patrik se oslavoval především různými sportovními kláními nebo tancem. Opravdu hluboce věřící Irové se pak bosí vydávali na pouť na horu Croagh Patrick v hrabství Mayo. Dnes už je všechno ale úplně jinak. Sedmnáctého března se prostě skotačí, popíjí, tančí a každý na sobě má alespoň něco zeleného, aby se tak nějak stylizoval do pravého Ira, který je patřičně hrdý na nádherný kraj plný zelených lesů a luk. Zelená barva ovšem nemá souvislost pouze s přírodou Irska, ale především s barvou roucha, které údajně sv. Patrika nosil. A protože Amerika je zemí netušených možností, v Chicagu dokonce v den svatého Patrika obarvují část řeky na zeleno.

Těžko říct, kde se vzal ten obrovský zelený boom i v Čechách. Možná je to zkrátka jen takovými těmi nepsanými pivními sympatiemi mezi českým a irským národem. Ve spoustě zdrojů se píše, že lidé po celém světě slaví den svatého Patrika proto, že si myslí, že mají irské předky. A co vy? Cítíte se býti Irem? Ať už je to jakkoliv, pokud máte dneska z nějaké té včerejší zelené párty trochu kocovinku, vězte, že všichni ti Irové jí mají taky (pravděpodobně o dost větší), a možná se dokonce začali modlit, stejně jako kdysi sv. Patrik v irském zajetí.

autorka článku: Isa Okřinová

zdroje fotografií:
http://www.fakty.cz/images/nahledaky/legendy/patrick.jpg
http://www.bernards.cz/gallery/image/aktuality/stpatrick.jpg
http://magazin.aktualne.cz/a-man-dressed-as-a-leprechaun-smiles-as-he-stands-beside-the/r~19b70424addd11e3a6490025900fea04/r~f7c0167cade511e386aa002590604f2e/
zdroje informací:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Den_svat%C3%A9ho_Patrika
http://www.skotska-whisky.cz/clanky/den-sv-patrika-patrona-irska.html?rbox=novinky#
http://www.barovenoviny.cz/tajemstvi-svateho-patrika-aneb-proc-si-tisice-lidi-po-celem-svete-oblibilo-tento-irsky-svatek-2/