První industriální klub v kraji otevřen!

11891998_855835171158757_8080149137458735290_nV prostorách bývalé budějovické smaltovny Sfinx byl v pátek 23. října slavnostně zahájen provoz Smaltovny SFINX, prvního industriálního klubu v kraji. Tuto unikátní klubovou scénu má na svědomí tým Budějovického Majálesu, spolek Piána na ulici a BU2R. Bývalá smaltovna měla původně posloužit jen pro několik divadelních představení a koncertů. Návštěvníkům se ale zalíbila natolik, že se její provoz od pátku rozjel naplno.

Zapomeňte na měkké kožené sedačky, pestrobarevná světýlka a nablýskaný bar přeplněný drahým pitím. Takové kluby už se nenosí. Teď letí industriál a omšelá syrovost starých továren 🙂 Opuštěná výrobní hala bývalé továrny na smaltované nádobí je pro takové účely jako stvořená. Potenciál těchto nevyužívaných prostor jako první zavětřili organizátoři Budějovického Majálesu, a protože něco podobného tady ještě nebylo a protože majálesový tým sršící neutuchajícím entusiasmem neodmítá nové výzvy, první industriální klub v kraji byl na světě.

SFINX najdete na adrese U Smaltovny 1.

Otevření SFINXU ovšem nebylo jen tak. Předcházely mu hodiny těžké dřiny. Desítky dobrovolníků musely svépomocí výrobní halu nejprve řádně vyklidit a připravit. Odměnou za jejich úsilí jim byly zástupy spokojených návštěvníků majálesu, kteří do SFINXU zavítaly, a fakt, že deset let nevyužívaný prostor díky nim znovu procitl k životu.

Smaltovna SFINX se nyní chystá na ostrý provoz. Jednou z největších zátěžových zkoušek bude pro klub koncert kapely Tata Bojs, který je plánovaný na 4. prosince. Mimo něj si můžete do SFINXU zajít třeba na Retropárty nebo na drum’n’bassovou Therapy Session. Intenzitu programu se provozovatelé chystají postupně zvyšovat. Zatím má být SFINX hlavně prostorem pro originální dramaturgii, pro kterou jinde v Budějovicích doposud nebylo místo. Jednou z velkých výhod klubu je nepochybně to, že jeho provoz není omezen žádnými hlukovými limity. V nejbližším okolí nejsou žádné obytné prostory, jen další tovární haly. Návštěvníci si ale musí zvyknout na jistou míru nepohodlí, která je daná tím, že prostor továrny v zimě profukuje a dá se těžko vytopit. Kromě toho jsou tam společné toalety, což je při kapacitě 500 návštěvníků mírně řečeno nemilé.

Každopádně SFINXU přejeme, aby pokračoval ve stejně nadšeném duchu jako začal a měl dlouhé a spokojené trvání.

Text: Terka Vlasatá

Foto: Facebook.com/SFINX