Psí útulek v Českých Budějovicích

Doslova za humny od kolejí, přímo v kampusu JU se nachází Městský útulek pro psy. Zřizovatelem útulku je město České Budějovice, ale o jeho provoz se stará Jihočeská univerzita, konkrétně právě ZF a její Školní zemědělský podnik, Na Zlaté stoce č. 3. Útulek funguje v podstatě již 20 let (vznikl někdy kolem roku 1994) a před 5 lety zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Vedení útulku má na starosti paní Ing. Jana Karlíčková, se kterou jsem se sešla, abych se dozvěděla něco více ze zákulisí útulku.

utulek zadek

Doporučuje se vybraného pejska v útulku přijít osobně navštívit.

Práce v útulku začíná kolem 9h ráno, kdy se zkontrolují všichni svěřenci a jejich zdravotní stav. Dále následuje úklid prostor, krmení a venčení. Celkem je v útulku 29 míst + 6 míst určených pro karanténu a 1 izolátor. Průměrně se zde nachází 15 pejsků. Útulek je financován městem České Budějovice a dále je podporován finančními příspěvky od různých dárců. Jedná se jak o příspěvky jednotlivců, tak i celých firem, případně o výtěžky z kulturních akcí (např. maturitní plesy). Kromě potřebné finanční pomoci je možné útulku darovat i různé materiální dary – zejména masové konzervy na přilepšenou (také se v nich podávají pejskům léky), dále dezinfekční prostředky, staré ručníky či fleecové deky. Někdy se v útulku dočasně nacházejí i opuštěné kočičky, věnovat tak můžete i kočkolit, krmení pro kočky či pelíšky. Útulek je pouze pro psy a tak zde není pro opuštěné kočky zázemí, jsou zde umístěné opravdu pouze v případě nouze. Není tedy možné sem odkládat nechtěné a nalezené kočičky. Můžete také šířit informace ve svém okolí o možnosti adoptování pejsků či sdílet informace z Facebooku útulku. V útulku se můžete kdykoliv informovat o tom, co je zrovna potřebné a čím byste mohli pomoci.

Zajímá mě jak je to s umisťováním nalezených pejsků: „Průměrně psi v útulku stráví kolem 2 měsíců než jsou adoptováni. Většinou tu máme hlavně různé křížence. Občas v útulku nějaký pejsek stráví i půl roku až rok, jedná se většinou o starší pejsky nebo pejsky s handicapem. Co se týče štěnátek, tak ty jsou většinou zamluvena již v době, kdy jsou ještě v karanténě a téměř hned putují do nového domova. Když se do útulku dostane nějaký čistokrevný, očipovaný nebo tetovaný pes je obvykle velmi rychle nalezen původní majitel a pejsek je mu pak vydán zpět.“ Do útulku jsou umisťováni i psi, kteří byli odebraní původnímu majiteli např. z důvodu týrání. Najdete tu i pejsky, kteří zde jsou kvůi tomu, že se o ně současný majitel nemůže postarat (např. dlouhodobý pobyt v nemocnici). Při příjmu je každé zvíře prohlédnuto veterinářem, preventivně se odčerví a je umístěno do karantény.

Celkem je v útulku 29 míst.

Také jste měli určitě jako já zažitou představu ohledně odkládání nevhodných vánočních dárečků, i proto jsem se zeptala jestli se to stále ještě stává. Kupodivu mne paní inženýrka vyvedla z omylu: „Nechtěné vánoční dárečky už se u nás tolik neobjevují. Lidé jsou v tomto ohledu více zodpovědní. Co, ale naopak pozorujeme ve velkém, je vliv letních prázdnin. Na začátku, když je hezky si spousta lidí pořídí psy, přes léto se o ně jakž takž postarají, ale na konci prázdnin už tu máme první opuštěnce. Velmi často koreluje nárůst svěřenců se změnou počasí, jakmile se přiblíží podzim, ochladí se, objeví se to nehezké bahno… tak to je právě ta doba, kdy tu míváme opuštěných pejsků nejvíce“. V případě, že majitel odloží psa do útulku sám umýslně nebo se později zjistí, že domělý opuštěný pes má svého majitele (ale ten se k němu nehlásí, nechce ho), tak majitel musí uhradit veškeré vzniklé náklady s pobytem psa v útulku, veterinární péči i třeba odchyt. Hrozí i pokuty za opuštění zvířete (podle zákona až do výše 500 000 Kč), případně soud. V některých případech může být i majitel psa či další osoby stíhané policií např. za podvod (př. pokud někdo odvede psa do útulku jako toulavého a přitom ví, že má majitele)… Odložit jen tak nechtěného psa není tedy v dnešní době naštěstí nic jednoduchého.

Jak probíhá adopce

Venčení...

Venčení ve Stromovce

Mnoho lidí má jistě obavy, zda je dobrý nápad si psa z útulku brát. Neznáte jeho historii, může mít skryté vady, nevhodné vlastnosti… I proto se velmi doporučuje navštívit útulek a vybraného pejska osobně. Podle fotografie a vzhledu zvířete se opravdu nedá moc usuzovat na jeho charakter. V útulku vám pejska ukážou, řeknou vám k němu veškeré dostupné informace a půjčí vám ho na procházku. Díky tomu můžete s daným pejskem strávit nějaký čas než se rozhodnete ho adoptovat. Doma pak musíte počítat s tím, že bude nějakou dobu trvat než si nový člen domácnosti zvykne na váš domov a režim. Někdy může docházet ke stresovým reakcím, kdy pejsek nějakou dobu vyměšuje v místnostech, přehnaně se bojí atd. Pokud již máte nějaká zvířata či děti je dobré pejska nechat, aby se s nimi v klidu mohl postupně seznámit a zbytečně jej netlačit do nepříjemných situací. Je dobré tedy i s tímto postupným zžíváním počítat. Adoptování sebou také nese nezbytné papírování. S osvojitelem je nejdříve podepsána smlouva o opatrovnictví, teprve když se do půl roku neozve původní majitel psa je adopce definitivní a podepisuje se další lejstro, které vše stvrzuje. Novým majitelům se vydávají pouze zvířata zdravá bez známek nemoci, psi a kočky starší 3 měsíců jsou vakcinována proti vzteklině a všichni psi jsou označení před předáním mikročipem (pokud již nejsou jinak označeni, např. tetováním). Náklady nese provozovatel útulku. V případě, že se do 14 dnů u osvojeného zvířete objeví zdravotní problémy kontaktujte útulek, pejsek zde bude léčen smluvní veterinární lékařkou na jeho náklady.

Zázemí útulku.

Zázemí útulku.

Než se rozhodnete si psa pořídit je také důležité zvážit vaše časové možnosti, prostor a péči jakou můžete novému kamarádovi poskytnout. Zda jste schopní péči o něj zajistit i po finanční stránce, zejména pokud pejsek onemocní. Veterinární péče může být zejména u některých specializovaných zákroků velmi drahá, léky také něco stojí. Důležité je také pamatovat na to, zda se někdo z vaší rodiny či přátel může v případě nečekané události dočasně o vašeho psa postarat. Případně co s ním bude když někam budete chtít odjet na víkend či dovolenou.

Příběh ze života

Lord Jason z Irska a jeho kámoš Charlese von Kaufland (tam prý byl nalezen uvázaný)

Lord Jason z Irska a jeho kámoš Charlese von Kaufland (tam prý byl nalezen uvázaný)

Nicméně je potřeba říci, že někdy je adoptování opuštěného pejska opravdu hladké a bez největších problémů, jak dokládá příběh paní Michaely: „Můj první pes, fenka dalmatina, mě opustila po dlouhých 16 letech společného života – prošla se mnou svatbu, narození obou dětí – a já si říkala, že tu bolest už nechci zažít. Jenže jak to tak bývá, pejskař bez psa dlouho nevydrží a brzy si mě našel nový společník. Musím říct, že našel. Přišel mi totiž mail s informací o společnosti GACR – Greyhound Adoption of Czech Republic, zabývající se záchranou dostihových (Velká Británie) či loveckých chrtů (Španělsko, Kanárské ostrovy…). Zanedlouho, konkrétně na jaře roku 2012 tutíž přibyl do rodiny Jason, greyhoud z Irska. Tím u mě propukla decentní “chrtí mánie” a jak už řekl nejeden majitel adpotovaného chrta, jeden chrt je jen půl chrta. Tudíž když jsem na podzim roku 2013 spatřila na stránkách ČB útulku Charlese, který v sobě dozajista kus chrta má, bylo rozhodnuto. Ovšem že jsem měla pochybnosti – pes z útulku, neznám jeho historii a mám dvě děti – klukům tehdy bylo 7 a 11 let. Nejdříve jsem tedy Charlieho navštívila sama, potom s dětmi a posléze i se “starším bráchou” Jasonem. Vše se zdálo být v pořádku a tak jel Charlie jednu sobotu s námi domů. Ten den se moje obavy opět trošku prohloubily, bylo vidět, že Charlie si v útulku zvykl a do auta se mu moc nechtělo. Bála jsem se, jak nový domov přijme. Ovšem to, co nastalo, mě absolutně překvapilo. Od první chvíle se choval tak ukázkově, že jsem si pořád říkala: to není možný, to je příliš dokonalý… Ale bylo to tak…

Charlie v novém domově.

Charlie v novém domově.

Charles si mě od první chvíle doma začal hlídat tak, že na mě dokonce čekal před toaletou! Děti i Jasona zvládl ukázkově a když mě první společnou noc v posteli probudila jakási podivná tíha na nohách a nový přírůstek rodiny se tvářil, jakože to přece odjakživa bylo jeho místo, došlo mi, že obavy v tomto případě budou zbytečné. Uznávám, že asi ne vždy jde adopce pejska tak hladce, jak proběhla u obou mých psích kluků a že si mě tak trošku našli oni sami. Nejsme ten klasický případ, kdy člověk hledá a rozhlíží se a pomalu vybírá. U obou dvou jsem napoprvné otevřela na internetu jejich fotku a věděla jsem, že ten pes ke mě patří… A možná je to tak správně 🙂  “

Pokud uvažujete o adoptování pejska najdete jejich aktuální nabídku zde, případně se můžete do útulku vydat přímo. Útulek má pro zájemce o adopci otevřeno pondělí, středa, pátek 8,00 – 12,00 a úterý, čtvrtek 15,00 – 18,00 (informace, příjem a výdej psů).

Venčení pejsků

Rádi byste opuštěným pejskům pomohli, ale nemůžete si zrovna nějakého osvojit? Nevadí. Můžete do útulku chodit pomáhat s venčením. V pondělí a pátek v době 9:00-15:00; úterý, středa čtvrtek 9:00-17:00 a o sobotách, nedělích, státních svátcích od 9:00 do 12:00 můžete přijít do útulku a půjčit si na procházku nějakého svěřence.

Eliška na procházce

Eliška na procházce

Když jdete venčit poprvé mějte s sebou občanský průkaz, samostatně může venčit každý nad 15 let věku (jinak je potřeba doprovod zákonného zástupce, případně podepsání dokumentu, že dítě může venčit samostatně). Do útulku můžete přijít i ve skupině a vzít si více psů najednou. Nejvíce chybí lidé na venčení když je ošklivé počasí a pak o víkendech. Paní v útulku vám ke každému psovi řekne veškeré potřebné informace, i to jak se (ne)snáší s dalšími psi, se kterými jdete na procházku. Každý pes má svůj vlastní obojek a vodítko. Nikdy nesmíte psa na procházce z vodítka pustit na volno. V případě, že by došlo k nějakému konfliktu (např. psi by se navzájem napadli) pak můžete psa pustit, aby nedošlo hlavně k vašemu poranění a je potřeba ihned zavolat na policii, aby dojeli psy odchytit a dovézt zpět do útulku. Jedno důležité upozornění – pejsci se vydávají nejpozději cca půl hodiny před koncem venčící doby. Pokud nestihnete pejska vrátit zpět včas do útulku je nutné zavolat na městskou policii, která pejska převezme a odvede dovnitř.

Lesan, hrozně milý a hodný pejsek.

Lesan, hrozně milý a hodný pejsek.

Venčení s pejskama je celkem velká zábava. Obyčejně s nimi dobrovolníci chodí do Stromovky, která je od útulku kousíček. Pejsi si procházku  velmi užívají, je to na nich přímo vidět. Sama jsem byla několikrát venčit, pokaždý s jiným pejskem. Posledně jsem měla extra akčního Denyho (takový černý pudlík), Běhali jsme, skákali, zkoušeli povely…a stejně se mi ho ani po hodině a půl nepodařilo pořádně utahat. Spíše naopak, z procházky jsem přišla strhaná já. Většinově jsou však pejsci venku klidní a nekonfliktní. Několika dobrovolných venčitelů jsem se zeptala proč vlastně do útulku docházejí.

Beník a Rexík pijí z Bagru.

Beník a Rexík pijí z Bagru.

“Já mám psa doma u našich, ale vidím ho teď jen o víkendech, když přijedu ze školy. Dost se mi po něm stýská. Když jsem se dozvěděla, že můžu chodit na procházku se psy ve zdejším útulku ani na chvíli jsem nezaváhala a hned při nejbližší příležitosti jsem tam zašla. Dneska už to jsou 2 roky co chodím pravidelně ve volném čase venčit zdejší pejsky”, řekla mi studentka z JU Markéta. Patnáctiletý Honza chodí také do útulku pravidelně venčit: “Mě doma pejska zatím rodiče nedovolí, ale aspoň můžu za nimi chodit sem…” Mezi venčiteli jsem objevila i starší manželský pár: “Nedávno jsme šli do důchodu a máme tak teď více času na sebe. Vždycky jsme chtěli mít nějaké zviřátko, ale nikdy se nám to pořádně nepodařilo. Manželka jednoho dne přišla s tím, že je možné chodit venčit opuštěné psy. Vyrazili jsme tedy jednoho dne do útulku na zkoušku a velmi se nám procházka líbila. Teďka už asi týden venčíme stejného pejska, se kterým jsme si vyloženě padli do noty. A myslím, že můžu říct, že si ho brzo odvedeme domů na trvalo…”

Venčit chodí jak obyvatelé Budějovic různých věkových kategorií tak i studenti JU. Z kolejí je do útulku co by kamenem dohodil. Nemusíte mít nutně několik hodin volného času, abyste vzali psa na procházku. Stačí s pejskem vyrazit i třeba jen na půl hodinovou procházku. Věřte, že vás za ní budou nesmírně milovat. A nezapomeňte si vzít v útulku pytlíky na bobky 🙂

Rada na závěr: Co dělat když najdete toulavého psa či kočku

Útulek - stručné info

Útulek – stručné info

Pokud někde najdete opuštěného či volně pobíhajícího psa zavolejte Městskou policii na tel.: 156 nebo 387 021 530. Ta přijede a zajistí odchyt. Rozhodně byste se neměli o odchyt pokoušet sami, zejména u velkých psů. Pokud můžete, vyčkejte na místě do příjezdu strážníků a podejte jim další detailní informace, kde jste psa viděli, jak vypadal atd. Můžete se také zkusit informovat zda náhodou někdo takového psa nehledá. V případě, že by se vám podařilo psa zajistit můžete ho buď předat policii nebo zavést do útulku ( tel: 387 772 158). Případně ho vemte sami přímo k veterináři, tam zjistíte zda pes nemá čip nebo není tetovaný. Číslo čipu můžete nahlásit na www.narodniregistr.cz nebo na www.identifikace.cz a zjistíte tím jeho majitele. Pokud je pejsek čistokrevný a tetovaný měli byste být schopni ho dohledat v plemenné knize (plemenné knihy u nás zajišťuje Český kynologický svaz a Českomoravská kynologická jednota).  Ze zákona si nalezené zvíře nemůžete trvale ponechat, ale musíte ho odevzdat obci, na jejímž území k nalezení došlo. Po domluvě a samozřejmě podle aktuální situace je možné se o nalezené zvíře dočasně postarat  u vás doma.

Občas se v útulkou dočasně ocitnou i kočky.

Občas se v útulku dočasně ocitnou i kočky.

Co se týče koček, tak důležité je říct, že ne každá kočka pobíhající venku je nutně opuštěná. Neměli byste teda sbírat každou kočku z ulice. Ideální je ji třeba několik dní pozorovat a až pak teprve kontaktovat policii, útulek, sdružení Kočky ČB či Cibela o.s. Samozřejmě, že v případě, kdy kočka vypadá nemocně, zanedbaně nebo je zraněná pak se jí pokuste sehnat pomoc co nejdříve. Ideálně ji sami rovnou vemte  a nechte ošetřit u veterináře. Pokud se vám nedaří ji odchytit zavolejte si o pomoc. V Českých Budějovicích ještě existuje odchytová služba a útulek Animal Rescue. V případě, že najdete volně žijící zvířata, která by mohla potřebovat lidskou pomoc můžete kontaktovat Záchrannou stanici při Zoo Hluboká.

Chtěla bych poděkovat paní Ing. Karlíčkové za poskytnutí rozhovoru, dále milé paní v útulku, která se o pejsky stará a všem, kteří se mnou prohodili pár slov o pejscích. Zvláštní poděkování pak patří paní Michaele H. za sdílení svého příběhu s adoptovanými pejsky a poskytnutí jejich fotografií.

Ilustrační fotografie k článku pořídila autorka.