PSYCHEDELIA

hudební plakát, který bude na výstavě k vidění

hudební plakát, který bude na výstavě k vidění

Výstava Psychedelia je o fenoménu světové alternativní hudební scény šedesátých let a především její recepce publikem na příkladu psychedelických plakátů ze San Francisca, československých bigbeatových plakátů, obalů gramofonových desek, časopisů a knih. Je to výstava o moci mladých, nezávisle se cítících lidí, kteří svým nekompromisním přístupem chtěli v letech 1962 až 1972 změnit společenskou a do jisté míry i politickou situaci světa.

Zatímco se na “západě”  jiný pohled na společnost etabloval a později slinul s takzvanou levicovou respektive alternativní politickou scénou, byl tento vývoj na východě dohnán do podzemí, z čehož vznikla v druhé polovině sedmdesátých let undergroundová a disidentská scéna.

Průval populární kultury v šedesátých letech jehož bází byla hudba, byl na takzvaném západě i východě v podstatě stejný. Zatímco ve Spojených státech a západní Evropě byly všechny její plody dostupné, bylo v bývalém Československu zapotřebí iniciativy a dostatečně “jinak” myslících osobností, které ve městech a maloměstech hledaly a propagovaly především beatovou hudbu. Vyhodnocení “kvalit” bylo na obou stranách stejné. Beatová a rocková hudba vznikající mimo Československo byla prakticky bez zpoždění konzumována a porovnávána se zdejší produkcí s bezmála pasionální odevzdaností tématu.

CO VLASTNĚ PŘESNĚ ZNAMENÁ POJEM PSYCHEDELIA?

Psychedelia – Psychedelická hudba (z anglického Psychedelic music), jak bývá velmi často označována. Jde o skupinu hudebních žánrů, které byly ovlivněny psychedelickou kulturou, vznikala také psychedelická jóga, grafika a spousty dalších věcí, které byly označovány jako psychedelické.  Psychedelická hudba se začala prosazovat v polovině šedesátých let v USA a má také své podstyly, mezi které patří  Psychedelický rock, Psychedelický folk, Paschedelický soul, nebo Psychedelický pop. Vesměs se dá říci, že většina textů k psychedelické hudbě vznikla pod vlivem omamných (psychotropních) látek, jako je např. LSD a psychedelická kultura byla jakousi proti-kulturou té vstávající…….tedy protest…. 😎

K výstavě bude probíhat také doprovodný program,  v němž možná dojde i na promítání filmů.

kopie plakátku

kopie plakátku

 

Autor výstavy  a všech doprovodných textů k výstavě : Zdeněk Primus

Vernisáž výstavy : 23.4. 2015, Wortnerův dům AJG  v  Českých Budějovicích 

Zdroj textu i obrázků : www.ajg.cz

 

  • Vojtěch Študent

    tak to je super, na výstavu určitě zajdu!

  • Isa

    no tak to se strašně těším! bezva upoutávka! 🙂