Ptejte se na další zpoždění…

hromadkaV posledním listopadovém týdnu se v Klubu Akademické knihovny konalo další Ptejte se rektora. Přineslo několik novinek, oprášilo pár starých témat a dalo prostor i pro dotazy z pléna. A Dušan Brodský se ptal:). A tak se přítomní měli možnost dozvědět například o budoucnosti Studentského klubu, univerzitní školky či o připravovaných akcích. A samozřejmě nechybělo ani tradiční téma univerzitních Ptejte se, tj. diskuze o pachu na Filozofické fakultě. SVRAP.cz dnes přináší krátký report z tohoto setkání

Vzhledem k tomu, že od posledního Ptejte se se zas až tak mnoho důležitého neudálo, dovolíme si dnešní článek pojmout víceméně zkratkovitě.

Prvním tématem, které přišlo na přetřes, byly stavební aktivity v kampusu JU. Práce na parkových úpravách postupují a zelené plochy vděk přibývajícímu množství chodníčků naopak ustupují. Celé to pachtění se za krásnějším kampusem však jde podle plánu a brzy se tak snad již můžeme těšit na odvoz těžké techniky a ranní klid, rušený snad jen zpěvem ptáčků. Podobně pozitivní výhled by snad měl čekat i nové parkoviště u Vědeckotechnického parku, jehož kolaudace je doslova za dveřmi, konkrétně je plánována na 7. 12., a následné otevření na počátku nového roku snad již nic neohrozí. Problémy s parkováním v prostorách kampusu tím snad budou alespoň částečně zmírněny.

Abychom se mohli do budoucna lépe a účinněji dozvídat o všemožných aktivitách i spolcích působících v rámci univerzity, nabízí univerzita všem neziskovým organizacím, které na ní působí, možnost propagace na 5-ti velkých obrazovkách, které jsou rozmístěny v rámci kampusu JU (např. v přízemí FF či Akademické knihovny). Zároveň se připravují i kroky na zvýšení efektivity této formy propagace. Případné dotazy je možno směřovat na Mirka Vlasáka – [email protected]

Jednou z propagovaných akcí tak může být i Maraton psaní dopisů, který proběhne dne 17. 12. od 13:00 do 15:00 v Klubu Akademické knihovny. Tato akce pod hlavičkou Amnesty International, kterou na JU zprostředkovává místní studentka, má za cíl upozornit a zejména podpořit nespravedlivě vězněné, utlačované či pronásledované lidi. Principem akce je ručně napsat co nejvíce dopisů, obsahující výzvy na vlády či úřady příslušných zemí a poukázat tak na porušování lidských práv, kterých se dopouštějí. Stejně tak je možné psát i dopisy solidarity přímo pro nespravedlivě vězněné.

parkovani

Problémy s parkováním v kampusu snad budou po otevření nového parkoviště u JVTP alespoň zmírněny

Jestliže zapáchající praktiky řady světových států jsou všeobecně známy a je třeba na ně neustále upozorňovat, zapáchající Filozofická fakulta na sebe pravidelně upozorňuje sama. Avšak zápach linoucí se jejími prostorami snad ani není z tohoto světa, protože ani odborníci ze zkušebního ústavu ČVUT nebyli schopni identifikovat konkrétní sloučeninu onoho pachu. Molekulové senzory a analýzy selhaly. Na scénu tak pravděpodobně nastoupí účinný odjímač pachů, který má univerzita v plánu pořídit. Když už původce pachu nemůžeme odstranit, zkusíme to alespoň zamaskovat.

Další záležitostí, která pomalu ale jistě začíná zapáchat, je i plánovaná výstavba Studentského klubu na louce za kolejemi JU. Zatímco přípravy na zřízení univerzitní školky totiž postupují podle plánu a školky pro 25 dětí univerzitních zaměstnanců se tak snad dočkáme v brzké době, přípravy na Studentský klub kopírují mírné komplikace, které vznikly už při realizaci parkových úprav. Tyto mírné komplikace se ukrývají v mírné odchylce plánovaného rozpočtu s reálným projektem. Tedy mírné… Jestliže původní představa a zadání byla v rozsahu cca 20 milionů, výsledný projekt se ukazuje býti mírně dražším. A to zhruba o 20 milionů. Prozatím je zpoždění realizace odhadováno zhruba na 1-3 měsíce. Prozatím. Skoro by se to chtělo komentovat, ale každý si asi dokáže udělat obrázek sám.

Kromě této výstavby doslova na zelené louce plánuje univerzita i rekonstrukce některých stávajících prostor, jmenovitě své Auly – Bobíku. Ačkoliv nová výstavba mezi Akademickou knihovnou a budovou Filozofické fakulty a rektorátu ještě stále nebyla definitivně zavrhnuta, byla alespoň odročena na neurčito. A tak si alespoň zkusíme zkulturnit to stávající.

A to je v zásadě vše podstatné;) Uvidíme, co přinese další Ptejte se rektora v novém roce

Kuba Vondruška