Ptejte se rektora – setkání postavené na vodě…

pristav

Vyhlídková plavba po Filozofické fakultě

I přesto, že v Mountfieldu právě probíhá předsezónní prodej bazénů takřka za zlomky původních cen, některým součástem Jihočeské univerzity se i tak zdají příliš drahé a s blížícím se létem a s napjatým rozpočtem se tedy rozhodly využít k vodním radovánkám stávajících prostor. A tak zatímco rybáři z Vodňan smutně kroutí hlavou nad poloprázdnými rybníky, z Filozofické fakulty se nedávno linula voda přepadem. Za všechno prý mohla zpropadená hadička od klimatizace. Výsledek? Týdenní volno pro studenty a nasáklý peršan v pracovně rektora, který celou lapálii v žertu označil za „poměrně radikální přístup Filozofické fakulty k problémům zápachu“, šířícího se v jejích prostorách (rektor… peršan se nám k tomu zatím nevyjádřil). Jedinou výhodou je, že to na FF maj zadarmo! I bez kola štěstí… 🙂 O tom i mnohém dalším se diskutovalo na posledním Ptejte se rektora v tomto akademickém roce.

Abychom se mohli dobrat příčin, je potřeba se vrátit do daleké historie listopadu léta Páně 2009, kdy byla budova FF a rektorátu, po roce intenzivní výstavby, slavnostně otevřena. V rámci úspor neobsahoval její původní návrh centrální klimatizaci. Záhy se kupodivu zjistilo, že tmavá skleněná fasáda bez vnitřní klimatizace je sice vhodná k pěstování rajčat a rychlené papriky, méně však k badatelské, tvůrčí a pedagogické činnosti. A tak byly do prostor nacházejících se na jižní straně budovy dodatečně instalovány individuální klimatizační jednotky. Součástí každé individuální klimatizační jednotky je i velké množství různých hadiček. To pochopitelně skrývá velký potenciál do budoucích let, protože podle první vlašťovky se zdá, že hadičky začínají dosluhovat.

Sice už to nebylo moc originální, protože to je odhadem tak půl roku, co podobnou vodní kratochvíli řešila i Přírodovědecká fakulta ve své zbrusu nové budově C (v tomto případě to ovšem byla průrva v tlakové hadičce přivádějící vodu do laboratorního dřezu), ovšem pozornost si to i díky nuceným prázdninám pro členy akademické obce FF vynutilo i tak. (Shodou okolností mi při hledání bližších informací na stránkách PřF spočinulo oko na zmínce o během loňského podzimu proběhnuvším mezinárodním kurzu. Kurz se jmenoval Soil and Water. Pro velký úspěch byl kurz evidentně rozšířen i na další součásti, tentokráte ovšem na téma History and Water… 🙂 ) Vzhledem k tomu, že krátce před dokončením je navíc i nová budova Zemědělské fakulty za loukou (se kterou jsou problémy od samotného začátku), trochu se jako student této fakulty děsím, co bude dál… Titanic jsme viděli snad všichni a představa smyčcového kvarteta akademických pracovníků, kterak hrajíce na housle, dotváří pochmurnou atmosféru potápějící se budovy Y, mne budí ze sna už teď.

Ale zpět k problémům FF. Ve věci zápachu nutno konstatovat, že od posledního Ptejte se rektora nenastal žádný posun. Z filosofického hlediska je ovšem situace jasná: intenzita zápachu jest přímo úměrná teplotě. Jako relativně levné řešení se tedy nabízí možnost polepit spodní část budovy reflexním materiálem, který by to proradné infračervené záření odrazil směrem do prostoru před budovu a zamezil by tak jejímu přehřívání. Grilovací sezóna začíná. Spotřeba alobalu na tuhle srandu bude ovšem značná ;), celkem by to mělo stát zhruba 60 tisíc.

Nicméně teď již fildu opusťme a vydejme se směrem budoucího odrazu záření vlnových délek nad 760nm do prostoru, který v současné době ještě stále ohraničují pásky stavební firmy. Tady uzříme, že první etapa parkových úprav areálu kampusu se pomalu chýlí ke svému konci. I přesto je oproti původnímu plánu v záloze ještě jedna novinka, která v původních vizích nebyla. V jedné ze dvou „potkávacích bublin“, konkrétně té blíže k Bobíku, totiž na podnět pana rektora v brzké budoucnosti vyroste tzv. Havlovo místo (Havel´s Place) – resp. jeho místní název bude jiný, originální. V zásadě jde o myšlenku Petra Gandaloviče v realizaci Bořka Šípka a první Havlovo místo bylo slavnostně odhaleno již na podzim minulého roku na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu D.C1. Další instalace těchto míst proběhla nebo proběhne na mnoha lokalitách celého světa, přičemž České Budějovice budou první v naší republice. De facto jde o dvě křesílka uprostřed s kruhovým stolkem, jehož středem prorůstá lípa. Vizualizaci můžete zhlédnout např. zde2. Celé to bude stát zhruba 230.000, což není úplně málo a univerzita tak v této věci doufá v injekci ze sponzorských peněz. Předběžný plán slavnostního odhalení je stanoven na úterý 10. června. Informace o skutečném datu odhalení bude samozřejmě upřesněna s předstihem.

V návaznosti na dokončení první etapy by mělo být zároveň vyhlášeno i výběrové řízení na etapu druhou, což je dokončení zbytku doposud nerealizovaných cestiček a prodloužení první etapy mezi budovou FF a rektorátu a Bobíkem. I další etapa, tj. mezi knihovnou, děkanátem Ekonomické fakulty a kolejemi, by na sebe neměla nechat dlouho čekat.

Jestliže pak z hmatatelného kampusu univerzity přejdeme do jejího virtuálního světa, vězte, že začátkem měsíce června je v plánu spuštění nových webových stránek JU. Otázkou je, zda by nebylo vhodnější počkat až po zkouškovém období na červenec, nicméně doufejme, že nové univerzitní stránky budou vystavěny lépe, než místní budovy a že se tedy nezačnou drolit a prosakovat hned krátce po svém slavnostním spuštění. Tyto stránky by měly sehrát i roli určité „první vlašťovky“, předpokládá se, že revitalizace jejich fakultních sestřiček bude brzy následovat podle stejného vzoru.

Na závěr už zbývá jen dodat, že členové budějovické pobočky studentské organizace AIESEC se pečlivě starají nejen o blaho studentů v rámci poskytovaných kulturních a pracovních stážích, ale též o rovné šance na kolejích ubytovaných studentů k třídění odpadu. Na základě jejich připomínek se tak snad v brzké době objeví kontejnery na tříděný odpad i na ostatních sběrných stanovištích u K1 a K2. Pohodlně a dostupně si tak budou moci zatřídit nejen studenti dlící na prominentní K4 🙂

A to už jsme v úplném finále. Poslední Ptejte se rektora tohoto akademického roku je u konce, nezbývá než popřát panu rektorovi mnoho sil nejen do podobných setkání v novém akademickém roce a všechny informacechtivé studenty na ně předběžně pozvat.

Standardní zakončení pohádky zní: A pokud nás nevyhodí, sejdeme se v říjnu na dalším Ptejte se rektora 😉

na základě informací z dubnového Ptejte se rektora sesmolil Kuba Vondruška

 

1 http://cs.wikipedia.org/wiki/Havel’s_Place [on-line 3. 5. 2014]

2 http://www.vaclavhavel-library.org/cs/index/novinky/604/vaclav-havel-s-place-ve-washingtonu [on-line 3. 5. 2014]

 • Karel

  Dvě křesla, strom a jeden “stůl” má stát 230 000?! To si děláš prdel ne? Achjo, bezúčelné mrhání veřejnými prostředky pokračuje…

 • Kuba Vondruška

  ahoj Karle,
  no, popravdě jsem zatím ze studentů nemluvil s nikým, komu by se ta myšlenka nelíbila, ale pouze do té doby, než se dozvěděli cenu a uviděli obrázek. Následná reakce byla totožná s tou Tvojí. Bohužel tady jde o nápad a ten je z ateliéru Bořka Šípka, což nejsou křesílka za tisícovku z Baumaxu (ačkoliv efekt stejný, provedení mnohem dražší).
  Pak se ale ovšem logicky peníze leckde nedostávají… viz třeba návrh rozpočtu na 2014 a další snaha vylepšit rektorátní rozpočet na marketingové oddělení stažením milionu z Akademické knihovny (nikoliv prvořadě vnitřními úsporami rektorátu), což senát naštěstí zamítl. Pravdou je, že na Havlovo místo se mají sehnat peníze od sponzorů, címž se ale rozpočet marketingového oddělení vylepšuje také, takže to bude určitá “konkurence”.
  každopádně díky za reakci 😉

  • Jirka Váňa

   Zdravím, jen pár informací – návrh rozpočtu marketingu jsem připravoval v prosinci 2014, tedy dlouho předtím, než se objevila myšlenka Havel´s place a než se k jeho schvalování senát dostal.. Údajné nedostávání se peněz a naše “snaha vylepšit rektorátní rozpočet” tedy s Havel´s place nijak nesouvisí. Vnitřní úspory rektorátu docela dobře běží, běží i další celouniverzitní racionalizační aktivity (prodej budovy v Táboře, úspora v řádech milionů díky výběrkům na úklid apod.) a fundraising (noví partneři univerzity). Jestli něco podobného probíhá na fakultách si nejsem, i s ohledem na zkušenosti z každodenní praxe, vůbec jistý.

   K hlasování o návrhu rozpočtu (ke kterému došlo v dubnu 2015 a od minulého týdne máme k dispozici i zápis z daného jednání) – s pokrácením jsme se popasovali, univerzita kvůli tomu jen prostě nebude tolik vidět. Osobně mne mrzí, že jsem díky rozhodnutí senátu s velkou pravděpodobností jediná vysoká škola v ČR, která v současné situaci krátí prostředky na propagaci a marketing.

   Co mě osobně fascinovalo je, že k navržení zkrácení rozpočtu nedošlo na základě kvalifikované diskuze, ale na základě toho, že jeden ze senátorů z Přírodovědecké fakulty si přečetl, že veřejné vysoké školy v USA dávají na svou propagaci 0,5 % z rozpočtu. To přepočítal na poměry JU a bylo vymalováno.

   Hezký den, JV

  • Jirka Váňa

   A sám se opravím – jde samozřejmě o léta 2013 a 2014. Chtěl jsem připsat pousmání o tom, že mi senát příští rok návrh rozpočtu zkrátí alespoň včas a nějak se mi to zarylo pod kůži. Pardón 🙂

  • Barbora

   Jiří, jen taková malá poznámka – pokud se nepletu, tak senát rozpočet na posledním zasedání nepokrátil – odsouhlasili jsme Váš návrh, pouze s tou připomínkou, že v případě nouze se nic nebude brát knihovně. Takže jsem z tvého prohlášení o neodsouhlasení (které se objevilo už na tvém Facebooku) trochu rozčarovaná…

   Jinak Havel’s place je naprosto geniální nápad – ceně se nedivím, platí se Šípek, jak už řekl Kuba. Kdyby mě někdy napadlo něco originálního, jistě bych si to taky nechala zaplatit. A vzhledem ke jménu Havel a k jisté exkluzivitě projektu si myslím, že nebude problém získat nějaké peníze od sponzorů. Takže já (a nejenom já, ale i pár mých kolegyň) jsem z tohoto projektu opravdu nadšená!

  • Kuba Vondruška

   Tady jde trošku o to, že si nejsem jistý, jestli vydělávat na vzpomínce na pana prezidenta (mělo by jít o prestiž), ale hlavně druhá věc je, že to zas tak originální není. Tedy ten nápad ano, ale myslím tím fakt, že to vypadá, že nemlich ta samá Havlova místa vyrostou všude možně po světě i po republice. Produkce Havel´s place tím pádem pomalu přešla z prototypu do sériové výroby 🙂 Bude to takové unifikované, nikoliv originální :/ Originální zůstává to první ve Washingtonu.Čili o exkuzivitě bych přímo nemluvil… I přesto, že s aktivitou studentů to je tak, jak je, nepřišli bychom na základě vnitřního univerzitního brainstormingu na něco originálního? Pedák přeci disponuje různými umělecky zaměřenými studijními obory. Nebyl by tam sice podepsaný Bořek Šípek, ale byla by to naše vlastní vzpomínka na pana prezidenta. Ale tak nějak… proč ne, akorát ty peníze neleží na ulici…
   Rozpočet komentovat nebudu, čtyčicetičlenný senát zástupců všech fakult ho svojí výzvou k nekrácení prostředků knihovny okomentoval dostatečně.

  • Barbora

   K originalitě-neoriginalitě a k tomu, že by něco vymysleli naši studenti – právě ten prvek vytrácení originality vnímám i pozitivně, protože to sice nebude “naše” vzpomínka na Havla, ale bude to mezinárodně identifikovatelná vzpomínka na Havla. Každopádně Havel’s place bude zcela jistě emoce jitřit. Mně osobně se to zkrátka líbí a fandím tomu.

  • Jirka

   Kubo, aktivitě nikdo meze neklade, pokud byste Vy nebo kdokoliv další s něčím originálnějším přišli.

   Jinak chápu, že rozpočet komentovat nebudeš, jako místopředseda čtyřicetičlenného senátu zástupců všech fakult, který dodnes nezveřejnil zápis ze svého prosincového zasedání, musíš mít jiné starosti.

  • Jirka

   Baruš, senát odhlasoval to, že se zachová podíl Akademické knihovny a nezvýší se prostředky u marketingu = náš návrh se musí pokrátit = budeme jako univerzitě méně vidět.

   Je ale docela zajímavé, že se jednalo o tom, že rektorát jako celek potřebuje o 1 milion více, ale debata se zvrtla jen na marketing. Jsme holt škodná nejvíc na ráně 😉 Hezký večer.

  • Barbora

   Jirko, já vím, že to někdy nemáte jednoduchý, na druhou stranu si to, myslím, berete moc osobně. Několikrát tam z Vaší strany zaznělo, že je Vaše oddělení pranýřované, a to přesto, že mnozí zdůrazňovali, že práce marketingu je důležitá a nikdo její důležitost nezpochybňuje (to, že někdo nechce, aby se krátily peníze pro knihovnu je snad docela logické). Z mého hlediska teď nejaktuálnější věc – propagační materiály konečně v prodeji = naprosto zásadní a super věc! 🙂 Taky přeju hezký večer.

  • Jirka

   Já o pranýřování nemluvil. Z toho si dělám srandu, protože marketing je u nás pořád ještě sprosté slovo. 🙂 Mluvím o naprosté nekoncepčnosti a absenci debaty. Pokud se rozhoduje o strategických věcech takhle, je to špatně. A budu se dál bát a snažit, aby nám neujel vlak za dalšíma univerzitama, které už se dostali dál, což u nás zatím nenastává.

   Je hezké, že nás nikdo nezpochybňuje a že je naše práce důležitá (nemyslím si, že je tohle většinový názor), “logickým” výsledkem pak je, že se nám každý rok pokrátí návrh rozpočtu.:-)

 • Kuba Vondruška

  Jinak jste asi zaznamenali, že oproti v článku uvedenému datu 10. 6. nastala změna. Slavnostní odhalení Havel´s Place na JU proběhne ve středu 11. 6. od 11:00.

  K rozpočtu: to zásadní, co na senátu padlo, a co bylo zase v komunikaci po, v poslední době bohužel častém, přemodelování, prezentováno jakožto “trestání propagačního oddělení” byl fakt, že senát zamítl návrh rektorátu stáhnout si milion z Akademické knihovny s tím, že pouze doporučil, aby to šlo na vrub propagačního. Pokud si rektorát najde rezervy ve vlastním rozpočtu, nechť je propagačnímu klidně přesune. Čili opakuji, senát pouze kategoricky vystoupil proti tomu, aby byl rozpočet rektorátu navyšován z úspor knihovny, které jsou tvořeny na horší časy, jež možná velmi brzy přijdou. Pokud chce rektorát navyšovat rozpočet z univerzitních zdrojů, musí počítat s tím, že se tím bude senát zabývat. A pokud na neustálé upozorňování, aby se vedení JU zabývalo situací na CIT JU s tím, že peníze jsou MOŽNÁ využívány neúčelně, přijde od manažera univerzity odpověď, že na audit nejsou peníze, asi bude muset senát bdít i nadále. V tomto ohledu opravdu upřímně gratuluji panu docentovi ke zvolení do AS JU i na další funkční období, protože jsem pevně přesvědčen, že takhle schopné lidi AS JU nezbytně potřebuje.

  Co se zápisu z 10. 12. týká, naprostá pravda. Chápu, že když docházejí argumenty, je třeba provést útok na jiné frontě, ale uznávám, že tohle je průser. Kdybychom věděli já nebo i předseda AS, že to bude zapisovateli trvat takhle dlouho, že poté dodaný zápis bude děravý a že se to nám ostatním pochopitelně do té doby vykouří z paměti, rozhodně bychom to napsali třeba sami. Problém je, že po zasedání to samozřejmě nikdo netušil. Nebudu to překrucovat, nebudu lhát, stalo se, hrdí na to rozhodně nejsme a je to opravdu chyba.

  • Jirka

   Klasická ukázka nepochopení a ustrnutí myšlení v logice rektorát / fakulty. Chybí mi zmínka o tom, že právní služby, které vysoutěžil a financuje rektorát s oblibou využívají fakulty a díky tomu neprohráváme soudy jako na běžícím páse (díky bohu). Že rektorát financuje chod kolegů z veřejných zakázek a díky tomu neporušujeme zákony jako některé součásti.

   Na senátu jsem mluvil ne o trestání marketingu / vnějších vztahů (žádné propagační oddělení JU nemá), ale o tom, že velká část z tzv. peněz “propagačního oddělení rektorátu” jde na celkovou propagaci univerzity – tj. fakult a všech součástí JU. Jinak to totiž nemůže fungovat 🙂 O tom, že to má výsledky (zvýšení počtu návštěvníků DOD, násobný nárůst partnerů a získaných finančních prostředků), se nemusíme bavit, to je poměrně jednoduše doložitelné.

   Takže buď můžeme pominout vývoj a trendy a neustále se s klapkami na očích ohánět tím, že kdysi se dohodlo, že rektorát bude mít 10 % z rozpočtu univerzity. Nebo si přiznáme, že se situace, chování našich cílových skupin, počet potenciálních uchazečů a další věci mění, a mohli bychom s tím něco dělat.

   Ať se tímto pak senát zabývá, budu za to velmi rád a rád si o tom podiskutuji. Ale kvalifikovaně a alespoň se znalostí základních faktů – to, co bylo předvedeno (US veřejné vysoké školy mají 0,5 % z rozpočtu na marketing a my máme více, tak to pokraťme) je tristní. Stejně tristní, jako že orgán, který má bdít nad univerzitou, může fungovat tak jak bylo zmíněno.

   P.S. S úpravou rozpočtu v navržené podobě bez problémů souhlasila paní Landová, ředitelka Akademické knihovny.

  • Kuba Vondruška

   Ustrnutí v myšlence rektorát fakulty? Fakulty = co dostanou z rozpočtu to mají. Nestačí jim to? mají smůlu, musí šetřit nebo shánět jinde. Rektorát = co dostane z rozpočtu má. Nestačí mu to? – snaha vzít si víc od fakult (minulý rok), snaha vzít si z knihovny (letos), co přijde příští rok nevím. Je mi vyčítáno, že to dělím na rektorát a fakulty – co je potom tohle? Není to tak, že to dělí svým chováním rektorát a já mám jenom nedostatek servility, že to pojmenuji?

   Vysvětlil rektorát fakultám, že milion navíc je potřebný? Souhlasily s tím fakulty? Proloboval to tedy rektorát na fakultách? Proč to potom neprošlo v senátu, když tam jsou zástupci fakult? Anebo rektorát shora řekl, uděláme větší PR a nikomu nic nevysvětloval anebo vysvětloval pouze nedostatečně? Jak jsme viděli na překotně rušeném Jazykovém centru, pokud se něco udělá shora a není o tom zezdola zájem, nekončívá to dobře, byť by myšlenka byla bůhví jak dobrá.

   Skutečně je senát pouze tak blbý a nechce přidat prospěšné činnosti, pokud by byla prospěšná? Nebo necítí proklamovaný přínos? Nebo naopak cítí, že jsou velké rezervy jinde, ze kterých lze brát? Centralizace agend, CIT, personální obsazení třeba? Za pět let, co jsem v senátu byl, nedostal senát uspokojivou odpověď. Byť byly některé audity provedeny, leží patrně v šuplíku a dalším se vyhýbáme. Je chyba v senátu nebo v rektorátu, který si není schopen odůvodnit a vyargumentovat zvýšení rozpočtu. Nebo není schopen představit změny a vysvětlit, že navýšení rozpočtu o 1 korunu bude mít pro fakulty přínos 1,5 korun. A pokud to tak je, jsou fakulty opravdu tak blbé, že neposlouchají rozumné argumenty rektorátu anebo naopak rektorát neposlouchá následnou protiargumenty fakult?

  • Jirka

   Myslím, že příští rok může přijít další záludný pokus reflektovat měnící se situaci a podmínky a přizpůsobit tomu finanční plánování. Věřím, že senát bude opět ve střehu a bez znalosti naší agendy, práce a výsledků sáhne do plánu marketingu, protože mu každý rozumí a jsou to takové zbytečnosti navíc.

   Pokud byste chtěli vysvětlovat a poslouchat nebo se dokonce mělo nadneseně lobbovat, nebyl problém si vysvětlení vyžádat. Nikdo ze senátu samozřejmě nic takového nechtěl. Na moje aspoň stručné vysvětlení a rozklíčování toho, kam jdou ty tzv. peníze z “rozpočtu rektorátního marketingu” (většina do centrálních věcí, které propagují rektorát, fakulty, knihovnou a další součásti – to je ten bod, kde je dělení na fakulty/rektorát absurdní, všechny peníze od sponzorů do studentských a společenských akcí napříč fakultami), byl kolega z PřF schopen říct, že nikdo tuhle práci nezpochybňuje, jen že tam je těch peněz moc a přece ty US vysoké školy mají na propagaci 0,5 % z rozpočtu.

   Tolik k možnosti vysvětlování – moc by se mi líbila. Už jen proto, že vidím dopady na kolegy, kteří x let pracovali v soukromé sféře, mají hodně zkušeností, piplají se s přípravou plánu, který jím následně někdo na základě takto pádných argumentů o desítky procent zkrouhne. Motivující to opravdu není a celkem s obavami čekám, jak se k tomu postaví dál.

   Takže asi tak, Kubo. Naše minulá debata skončila tím, že sis na mne šel stěžovat. Takže ušetřím všem zúčastněným čas, dál se nevyjadřuji a přeji hezké prázdniny.

   A abych to odlehčil, díky tomuto rozhodnutí a jeho dopadům si po dvou letech vezmu 14 dní dovolené. 🙂

  • Kuba Vondruška

   Pokusil jsem se ten příspěvek napsat absolutně neosobně, bohužel to opět přešlo do osobní roviny. Naše poslední debata – nevím o jaké debatě je řeč, pokud myslíš vyjádření na FB, což neberu jako debatu, nikomu jsem si nestěžoval, nikoho jsem nejmenoval, nepožadoval jsem žádné potrestání, dokonce jsem ani nepřidával žádný výkladový komentář, pouze jsem ze své pozice místopředsedy poslal odkaz (který mi předtím s dosti vytočeným komentářem přišel zase od jiných členů senátu) dosluhujícímu předsedovi senátu, tak, aby viděl, jakým způsobem je o senátu (tedy i o nás) komunikováno navenek a udělal si obrázek sám. Chce si to zjišťovat fakta.
   Hezkou dovolenou, tuším, že je trávíš aktivně, tak ať Ti vyjde počasí

  • Jirka

   V mojem příspěvku je osobní pouze to konstatování o mojí dovolené a o chvilkové demotivaci kolegů.;-)

   Chápu, že nejsi na fb, takže nemůžeš mít přesnou představu o tom, jak funguje. A jak “veřejné” a “komunikované navenek” jsou příspěvky na osobním profilu, když je sdílíš jen svým přátelům (a to ještě vybraným). Že bude někdo shrnutí mojich názorů posílat dál, toho bych se upřímně nenadál – už jen kvůli rychlosti jejich sepsání 🙂 Že jsi ho přeposlal dál Ty a nežádal jsi potrestání, je šlechetné (asis tušil, že peníze z mojich odměn jdou na mojí adoptovanou černošku / psy v útulku a děcka na onkologii, ale nebudeme se dojímat).

   Každopádně myslel jsem jiný případ, kdy sis na mne stěžoval, ale díky za upozornění i na tohle. Měj se, J.