Punčové kolečko: oblíbená vánoční tradice

puncTak jak se těšíte na Ježíška? Už máte napečené cukroví? Kapr plave ve vaně? A co dárky? Máte nakoupené všechny nebo budete zběsile pobíhat po obchodech ještě na Štědrý den? I když by vánoční svátky měly být časem klidu a pohody, spousta z nás se nechává strhnout předvánočním šílenstvím a úplně zbytečně vaří, peče, uklízí a kupuje nepotřebné nesmysly. Na předvánoční stres mám jednoduchý recept: přestaňte nakupovat dárky a shánět vánoční stromeček, v klidu se zastavte na náměstí a dejte si punč 🙂

Punč je dobrůtka, kterou si před Vánocemi nechá v Budějovicích ujít jen málokdo. Pokoušet se nějak přesně datovat počátek místní punčové tradice by asi bylo zcestné. Jisté ale je, že tradice je to slušně zaběhlá. Kdo si o adventu alespoň jednou nezajde na punč, jako by ani nebyl. Přiznám se, že než jsem v Budějovicích začala studovat, nikdy jsem punči nějak zvlášť neholdovala, ale tady se tomu prostě nedá odolat 🙂

V průběhu let prošly adventní trhy na náměstí Přemysla Otakara II. mnoha změnami. Ti z vás, kteří si ještě pamatují, když se na náměstí bruslilo a ve stáncích se daly sehnat i pěkné a originální dárky, jistě vědí o čem mluvím. Ale punče zůstávají. Stánkový prodej se díky poptávce rok od roku rozrůstá a tak je z čeho vybírat. Abyste měli představu, jak širokou nabídku obchodníci nabízejí, vyrazila jsem na průzkum trhu.

Na úvod je třeba ujasnit si terminologii. Označení punčové kolečko, které je mezi vysokoškoláky celkem rozšířené (jako se nechodí na jedno pivo, tak se nechodí ani na jeden punč 🙂 ), není zvoleno příliš šťastně. Zaprvé na punč se chodí na náměstí, které je čtvercové. A zadruhé po několika punčích už o kolečku nemůže být vůbec řeč. Trajektorie trasy po punčových stáncích totiž začne připomínat spíš Brownův pohyb než cokoliv jiného.

Abych se vyhnula něčemu podobnému a trochu šetřila svoje játra, upustila jsem od svého prvotního plánu vyzkoušet co se dá a vybrat pro vás punčového favorita. Radši jsem průzkum provedla jen pasivně a na závěr si zašla na ozkoušenou klasiku: vánoční punč ze stánku Café Plaza. A co jsem zjistila? Stánků je na náměstí skutečně nepřeberné množství, takže si můžete zajít na jihočeský, olomoucký, moravský nebo irský punč. Také ingredience můžete libovolně kombinovat. Z alkoholu je k mání rum, slivovice, vodka, griotka, gin, whiskey a další. Dát si můžete punč červený, bílý, nealko, s ovocem, bez ovoce, s oříšky i bez. A co bych vám vlastně víc povídala. Běžte ochutnat sami.

Všem přeji krásné Vánoce!

Terka Vlasatá