Red Bull Gravity Challenge – 15. 5. na Jihočeské univerzitě

image_proxy_large2Je to v zásadě takový logistický oříšek. Máte jedno syrové vajíčko a to je třeba přepravit z bodu A do bodu B. Vzhledem k tomu, že oba body jsou od sebe vzdáleny pouhých 12m a to navíc vertikálně, tak s tím v zásadě asi nebude příliš velký problém. Háček se ale ukrývá v tom, že vejce by do bodu B mělo dorazit ve stejně neporušené struktuře a pořadí jednotlivých vrstev (skořápka – bílek – žloutek), v jaké opustilo nejen bod A, ale i slepici. K této poměrně zásadní podmínce bude soutěžním tříčlenným týmům k dobru přičtena též míra kreativity, originality a estetických parametrů jednotlivých… řekněme přistávacích strojů :). Že by to mohlo stát za to? Tak na co čekat? Přihlaste se anebo alespoň vyražte ve čtvrtek 15. 5. před Akademickou knihovnu JU podpořit své favority na Red Bull Gravity Challenge 😉

image_proxy_large5Psal se rok 1687, když sir Isaac Newton vydal knihu Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica, v níž mimo jiné popsal i zákon všeobecné gravitace1. V jeho životopise, který ještě za jeho života sepsal William Stukeley, je mj. i zmínka o tom, že sama představa gravitace přišla Newtonovi na mysl díky pádu jablka ze stromu2. Red Bull prý však objevil věrohodné prameny, jež hovoří o svědcích události, kteří byli ochotni odpřisahnout, že bouli na Isaacově hlavě způsobilo vejce3. Kdo ví. Třeba to bylo jablko, co Newtonovi spadlo na hlavu, třeba to skutečně bylo vejce a třeba to bylo jablko spadlé na vejce 😉 Každopádně Newton uchopil tuto výzvu a popasoval se s ní dokonale. Jeho poznatky a závěry posunuly lidské poznání o obrovský kus dále.

image_proxy_large3A zatímco představa padajícího jablka předložila gravitační výzvu před sira Newtona, představa sira Newtona skákajícího na patách po úderu jablkem zase přivedla Red Bull k vyřčení výzvy pro jeho kreativní nástupce, kteří mají smysl pro humor. Její zadání je poměrně jasné: sestrojit za domácí úkol nebo ev. přímo na místě v rámci koutku „Vytvoř si sám“ přistávací stroj pro pasažéra – syrové slepičí vajíčko hmotnostní třídy M, L nebo XL (53-73g) – takových parametrů, aby toto vajíčko spuštěné z plošiny bezpečně a neporušeno překonalo vertikální vzdálenost 12 metrů a při kontaktu se zemí se nezměnilo v omeletu. Kontakt vajíčka se zemí co nejblíže dopadové zóny je mj. i jednou z podmínek úspěšného splnění úkolu. Pokud to totiž s antigravitační snahou přepísknete a vejce vezme šmíra někam mezi paneláky na Máji, nebude Vám soutěžní pokus uznán jako zdárně ukončený 😉

image_proxy_largeTedy, stručně řečeno, úkolem přihlášených týmů, mezi které může patřit i ten Váš, bude do čtvrtka přečíst Newtonovu knihu Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica 🙂 a v horším případě na základě z ní nabytých znalostí sestrojit s trochou zručnosti a nápaditosti něco, co bude k výše zmíněnému účelu fungovat. V tom lepším případě pak najít v této knize chybu a té následně využít pro zmiňovaný přesun vajíčka, což by se jistě velmi kladně odrazilo nejen na hodnocení tříčlenné poroty Red Bull Gravity Challenge, ale následně i Výboru pro udělování Nobelových cen za fyziku.  A kdo nerad čte, může to samozřejmě zkusit i na blind ;). Stačí se jenom zaregistrovat na e-mailu [email protected] (tohle žádná intelektuální výzva není, postačí napsat název týmu, jména členů a kontaktní telefon).

Ale aby to samozřejmě nebylo celé jenom o fyzice, dostaví se i ona zmíněná tříčlenná odborná porota, která bude hodnotit i kreativitu a design stroje, jakož i nápaditost a styl, který tým projeví při plnění svěřeného úkolu.

image_proxy_large4Pro výstavbu stroje jsou samozřejmě připravena i určitá limitující pravidla, jeho velikost např. nesmí být větší než 1x1x1m, jeho váha nesmí překročit 5kg a pro jeho výrobu nesmí být použity žádné nebezpečné suroviny, azbest, trinitrotoluen a CDčka Evy a Vaška nevyjímaje :). Velikost vajíčka je též dána, takže žádné nadstandardy a dvoužloudky nebudou do soutěže připuštěny, protože při neúspěšném pokusu by docházelo nejen ke znečištění fasády Akademické knihovny, před kterou se celá akce uskuteční, ale třeba v případě nasazení těžkého kalibru ve formě pštrosích vajec teoreticky i protilehlé budovy rektorátu. Vajíčka stále obalená slepicí taktéž nebudou v rámci ochrany zvířat do soutěže vpuštěny.

A to je, přátelé, celé. Pokud se přihlásíte do soutěže (zde), nezbývá než Vám popřát, aby i Vaše vejce zůstalo celé a pokud ke své škodě nehodláte přímo soutěžit, přijďte se alespoň podívat, užít si trochu zábavy a třeba i fandit svému favoritovi. Celé to pukne ve čtvrtek 15. 5. v 15:00 před Akademickou knihovnou Jihočeské univerzity.

Více věrohodných informací přímo od výrobce (energetických nápojů, nikoliv výrobců vajec) můžete také nalézt přímo na stránkách soutěže.

Kuba Vondruška

 

 

Zdroje:
(1) http://cs.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton [on-line 10. 5. 2014]
(2)http://technet.idnes.cz/pribeh-o-newtonovi-a-jablku-on-line-jak-to-bylo-doopravdy-pk8-/sw_internet.aspx?c=A100119_150917_sw_internet_pka [on-line 10. 5. 2014]
(3) http://www.redbull.com/cz/cs/events/1331644970960/red-bull-gravity-challenge [on-line 10. 5. 2014]
foto: Red Bull