Řekni, kdo ti páni jsou aneb budějcký pouliční místopis, díl čtvrtý

Taky se Vám občas stává, že procházíte ulicemi Budějc, koukáte na jejich názvy a říkáte si, kdo sakra jsou všichni ti lidé? Žijete v té ulici třeba několik let, ale vlastně vůbec netušíte, co je ten chlápek nebo dáma, jejichž jméno je napsané na ceduli, zač. Není to škoda? Pojďme si udělat několik takových místopisných sond do historie slavných osobností Českých Budějovic. Ve čtvrtém díle se vydáme po stopách význačných jmen, jež můžeme potkávat v okolí Lidické třídy a v Havlíčkově kolonii.

Václav Budovec z Budova

Václav Budovec z Budova

Malou vlastivědnou cestu Budějicemi započneme v Havlíčkově kolonii, poetické části města obtékané Malší a Mlýnskou stokou, která nese název po slavném českém spisovateli a novináři Karlu Havlíčku Borovském. Najdeme tady ulice pojmenované po osobnostech, které netřeba podrobně představovat, protože jde většinou o postavy notoricky známé (př. Zeyerova, Čechova nebo Roháče z Dubé). Máte ale například ponětí, kdo byla Marie Vydrová, podle které se jmenuje ulice navazující na Modrý most? Tato rodačka z Dolního Bukovska byla členkou Československé sociálně demokratické strany dělnické, v meziválečném období se stala senátorkou Národního shromáždění a byla jednou ze zakládajících členů strany KSČ v jižních Čechách. Politickým činitelem byl také Jan Karel Mayer, po němž nese jméno malá ulička kolmo navazující na ulici Dukelskou. Mayer byl jihočeský buditel a odpůrce Rakouska. Prosazoval myšlenky socialismu a krom své politické činnosti byl také redaktorem Stráže lidu. Havlíčkovou kolonií vede také ulice Budovcova. Ta nese jméno po velmi zajímavé osobnosti české historie. Václav Budovec z Budova byl velmi vzdělaným českým politikem, diplomatem a příslušníkem Jednoty bratrské. Pracoval jako císařský rada za vlády Rudolfa II. i Matyáše Habsburského. Účastnil se stavovského povstání i druhé pražské defenestrace. Podporoval vládu Fridricha Falckého a to se mu stalo osudným. V roce 1621 byl popraven katem Mydlářem na příkaz Ferdinanda II. Jeho hlava pak visela na Staroměstské mostecké věži až do roku 1631. Na vlas stejně dopadl i Kašpar Kaplíř ze Sulevic, po kterém se jmenuje další ulice v Havlíčkově kolonii. I jeho život byl více než pestrý. Tento český rytíř se jako generál dělostřelectva účastnil v roce 1618 obléhání Vídně a v letech 1618-1620 byl nejvyšším zemským písařem. Stejně jako Budovec, i on se účastnil stavovského povstání, byl popraven na Staroměstském náměstí a jeho hlava pak visela na Staroměstské věži.

cestovatel Ladislav Mikeš

cestovatel Ladislav Mikeš Pařízek

I v okolí Lidické třídy najdeme několik ulic pojmenovaných na počest velmi slavných jmen české historie (př. Komenského, B. Němcové, Generála Svobody), která nepotřebují sáhodlouhý komentář. Za zmínku ale rozhodně stojí například jméno Ladislav Mikeš Pařízek, po němž se jmenuje ulice u náměstí Jiřího z Poděbrad. L.M. Pařízek byl rodákem z Českých Budějovic, který se proslavil jako cestovatel a dobrodruh. Je autorem mnoha cestopisů a jako první v historii popsal vroce 1959 prameny řeky Niger. Paralelně s ulicí L.M. Pařízka vede z Lidické třídy ulice Heydukova. Ta nese název po známém českém básníkovi Adolfu Heydukovi. Byl představitelem skupiny májovců, propagátorem dobrých česko-slovenských vztahů a blízkým přítelem Jana Nerudy. Od roku 1860 až do své smrti (1923) žil a tvořil v Písku. Ulice, v které se nachází základní škola vychovávající mladé hokejové naděje českobudějovického Motoru, je pojmenována po dalším českém politikovi Vendelínu Grünwaldovi, který v průběhu svého života působil i v Českých Budějovicích. Pracoval zde jako advokát a společně s biskupem Jirsíkem se zde zasloužil o otevření gymnázia. Krom toho byl docentem na Právnické fakultě v Praze a poslancem Českého zemského sněmu. Důkazem toho, že svojí ulici může mít i pekař, je i ulice, ve které se nachází budějcká nemocnice. Lukáš Bernard Schneider byl bohatý budějcký pekař, který vlastnil dům v Krajinské ulici. Uznání města si však vysloužil především svou kronikářskou činností. Jeho dílo je uloženo v Jihočeském muzeu a Státním okresním archivu. Pohřben je v dominikánském konviktu, jehož historii se ve svých zápisech hojně věnoval.

Cestovatel, básník, politik, pekař-kronikář. Původy názvů ulic v Havlíčkově kolonii a v okolí Lidické třídy jsou vskutku různorodé. Co odhalíme v dalším místopisném průzkumu? Tentokrát v Mladém a v Suchém Vrbném. Těšte se na již pátý díl vlastivědné výpravy po Českých Budějovicích.

autorka článku: Isa Okřinová

obrázky převzaty z:

mapy.cz (úvodní mapka)

opac.nm.cz (fotka Václava Budovce z Budova)

e-dovolena.cz (fotka L.M. Pařízka)