Řekni, kdo ti páni jsou aneb budějcký pouliční místopis, díl druhý

mapa_ulice2Taky se Vám občas stává, že procházíte ulicemi Budějc, koukáte na jejich názvy a říkáte si, kdo sakra jsou všichni ti lidé? Žijete v té ulici třeba několik let, ale vlastně vůbec netušíte, co je ten chlápek, jehož jméno je napsané na ceduli, zač. Není to škoda? Pojďme si udělat několik takových místopisných sond do historie slavných osobností Českých Budějovic. V druhém díle se vydáme po stopách význačných jmen, jež můžeme potkávat v okolí náměstí a parku Na Sadech.

pamětní deska Šimona Plachého

pamětní deska Šimona Plachého

Pánové z okolí náměstí
Začněme třeba oblíbenou „Plachandou“, čili ulicí Plachého. Ta je pojmenována po Šimonu Plachém z Třebnice, který působil v Českých Budějovicích v letech 1604-1611 jako městský písař. Byl zastřelen při vpádu vojsk pasovského biskupa Leopolda V. Habsburského, které se do dobře opevněného města dostalo pomocí lsti. Šimon Plachý úředně dohlížel na otevření Pražské brány a při zmatku, který vznikl po nájezdu útočníku, byl zabit. V Pražské bráně má umístěnou pamětní desku. A kdo byl například Dr. Stejskal, po kterém se jmenuje ulice vedoucí z náměstí ke Zlatému mostu? Josef Stejskal byl neodmyslitelně spjat s Jihočeským divadlem. Nejprve zde pracoval jako dramaturg, později jako režisér a vedoucí činohry. Kromě toho byl gymnaziálním profesorem. V roce 1942, tedy v období heydrichiády, byl zatčen a odsouzen k trestu smrti. Byl zastřelen v kasárnách v Táboře. Když se couráme kolem řeky, procházíme se po Zátkově nábřeží, které získalo své jméno podle Augusta Zátky, což byl českobudějovický advokát a význačný politik. Několik let na přelomu 19. a 20. století byl poslancem Českého zemského sněmu a velmi aktivně se zapojoval do politického a veřejného dění v Českých Budějovicích.

Jeroným Pražský

Jeroným Pražský

Hudební skladatelé, politik i významný filozof
Kolem parku Na Sadech a polikliniky Sever je hned několik ulic pojmenovaných po významných osobnostech. Jednou z nich je například ulice Jírovcova, kde je například Základní škola J.Š. Baara. Vojtěch Matyáš Jírovec byl hudebním skladatelem, který žil na přelomu 18. a 19. století a v Českých Budějovicích se narodil. Vzhledem k tomu, že většinu svého života tvořil v zahraničí, byl často označován jako rakouský skladatel českého původu. Na Jírovcovu ulici kolmo navazuje ulice Riegrova, která své jméno dostala po Františku Ladislavu Riegrovi, významném českém politikovi, který působil v roce 1848 jako poslanec v Říšském sněmu ve Vídni. Byl spoluzakladatelem Národní (staročeské) strany a jednou z vůdčích osobností české liberální politiky. Další ulicí, která navazuje kolmo na Jírovcovu, je Skuherského. Ta své jméno získala po hudebním skladateli Františku Zdeňku Skuherském. V Innsbrucku pracoval jako divadelní kapelník a také tu vedl pěvecký sbor. Živil se též jako učitel hudby, přednášel hudební teorii na univerzitě. V Českých Budějovicích roku 1892 zemřel. Trochu vzdálenější od parku Na Sadech, ale taky se zajímavým příběhem, je ulice Jeronýmova, kde sídlí například Pedagogická fakulta naší univerzity. Jmenuje se po českém filozofovi Jeronýmu Pražském. Byl zastáncem učení Jana Husa a Jana Viklefa a působil na pražské univerzitě. I on byl, stejně jako Jan Hus, obviněn z kacířství a v roce 1416, tedy rok po Husovi, taktéž upálen v Kostnici.

A co bude příště? S největší pravděpodobností se vydáme na průzkum Pražského sídliště a jeho okolí.

autorka článku: Isa Okřinová

fotografie:
mapy.cz
http://encyklopedie.c-budejovice.cz/clanek/plachy-z-trebnice-simon
https://leporelo.info/jeronym-prazsky