Řekni, kdo ti páni jsou aneb budějcký pouliční místopis, díl první

Taky se Vám občas stává, že procházíte ulicemi Budějc, koukáte na jejich názvy a říkáte si, kdo sakra jsou všichni ti lidé? Žijete v té ulici třeba několik let, ale vlastně vůbec netušíte, co je ten chlápek, jehož jméno je napsané na ceduli, zač. Není to škoda? Pojďme si udělat několik takových místopisných sond do historie slavných osobností Českých Budějovic. V prvním díle se vydáme po stopách význačných jmen, jež můžeme potkávat na cedulích ulic sídlišť Šumava a Máj a jejich nejbližšího okolí. „Volfovka“, „Frýdovka“ a další, jaké osudy se skrývají za těmito jmény?

Přiznávám se bez mučení, že jsem se k tomuto tématu nechala inspirovat zajímavým článkem Budějcké drbny o operním pěvci Antonínu Barcalovi, jehož jméno zná snad každý Budějovičák, protože se určitě aspoň jednou octnul na zastávce po něm pojmenované. Vůbec jsem do té doby netušila, kdo se vlastně za tím jménem skrývá. A tak je to se spoustou dalších. Námět k průzkumu tak byl hned na světě.

jedna ze známek navržených Jaroslavem Bendou

jedna ze známek navržených Jaroslavem Bendou

Malíři v ulicích
Jana Opletala, Emu Destinovou nebo Miladu Horákovou netřeba nijak dlouze představovat. I o Václavu Talichovi a Evženu Rošickém má asi leckdo z Vás povědomí. Co ale například takový Jaroslav Benda, po němž je na Máji pojmenována ulice i autobusová zastávka? Jaroslav Benda byl velmi významný malíř a grafik, který navrhoval vzhled československých známek a bankovek. Je také například autorem okenních výplní pohřební kaple J.A. Komenského v Naardenu a společně s Otakarem Španielem vytvořil návrh pro rektorské řetězy Univerzity Komenského v Bratislavě a Masarykovy univerzity v Brně. Dalším malířem, jemuž se dostalo té pocty, že je po něm pojmenována ulice, je Karel Štěch. Ten se v Budějovicích narodil a také tu zemřel. Známý je především díky svým dřevoryteckým dílům a krajinomalbě.

vila, kde žil Karel Chochola, a kterou si sám navrhnul

vila, kde žil Karel Chochola, a kterou si sám navrhnul

Co ulice, to hrdina
Je tomu tak. Prvním z nich je elitní dělostřelec generál Václav Volf, který bojoval v obou světových válkách. V Českých Budějovicích velel dělostřeleckým plukům a brigádám a v létě roku 1939 založil v jižních Čechách odbojovou organizaci ON. Na začátku roku 1940 byl zatčen gestapem. Po dvou letech byl pak odsouzen k trestu smrti a popraven v Berlíně. Posmrtně byl pak v roce 1946 povýšen na divizního generála. Miroslav Chlajn, po němž je pojmenována na Máji hned vedlejší ulice, působil v Českých Budějovicích jako štábní kapitán. Byl členem zpravodajské sítě, která poskytovala informace předsedovi tehdejší protektorátní vlády. I on byl zatčen gestapem a později zemřel v Osvětimi. I význačnému jihočeskému architektovi Karlu Chocholovi, jehož jméno se skví na jedné z cedulí ulic Máje, se stal osudný protinacistický odboj. Autor architektonických návrhů pro kino Kotva, obchodní dům Brouk a Babka (dnes Broukárna), Trilčův jez nebo několika budějovických funkcionalistických vil, byl v roce 1942 nacisty popraven v Táboře. V roce 1945 mu pak byl posmrtně udělen Československý válečný kříž.

Jedno ze známých děl Norberta Frýda

Jedno ze známých děl Norberta Frýda

„Pán je diplomat“ aneb ulice Norberta Frýda
Jméno Norbert Frýd je asi pro mnoho z vás o poznání známější. Pokud byste trochu zapátrali ve svých středoškolských znalostech, jistě by se vám možná vybavilo aspoň nějaké jeho dílo. Norbert Frýd, který se narodil v Českých Budějovicích, nebyl jen spisovatelem ale také diplomatem. V letech 1947-1951 působil jako kulturní atašé v Mexiku. Ani jeho životní osud nebyl zrovna snadný. Protože byl židovského původu, byl za války vězněn v Terezíně a také v Osvětimi, kde přišel o svou manželku i otce.

Zklamaný dr. Bureš
Rudolf Bureš
byl rodákem z Trhových Svinů, který svůj život zasvětil lékařskému řemeslu. Jeho pohnuté životní osudy byly ovlivněny především jeho silným sociálním cítěním, které v něm podporovalo idealistické komunistické sklony. Jeho levicové názory se nelíbily Němcům a v roce 1939 byl zatčen. Nejdříve byl vězněn v Budějovicích a v Linci. Později byl pak převezen do koncentračního tábora v Dachau a do Buchenwaldu. Odsud uprchnul a ukrýval se v Pištíně, odkud spolupracoval s protinacistickým odbojem. Ve své politické činnosti pak nadále pokračoval, nejdříve byl předsedou Revolučního národního výboru v Českých Budějovicích, později poslancem Národního shromáždění za KSČ. Byl také význačným pedagogem, napsal nespočet odborných publikací, pracoval na ministerstvu zdravotnictví a přednášel na lékařské fakultě v Plzni, kde byl zvolen i děkanem. V roce 1968 ale navštívil Sovětský svaz a veškeré jeho naivní komunistické představy o sounáležitosti se rozplynuly. Když se vrátil, odstoupil z komunistické strany a vykonával už jen svou pedagogickou praxi.

Otokar Ostrčil

Otokar Ostrčil

Ti okolo Šumavy
Také dvě ulice v těsné blízkosti šumavského náměstíčka nesou ve svém názvu jména osobností. Otokar Ostrčil byl významným českým skladatelem, dirigentem a klavíristou. Část života strávil v Národním divadle. Nejprve zde působil jako dramaturg, později byl ředitelem opery. Několik let také vyučoval na pražské konzervatoři a před příchodem do ND pracoval jako šéf opery Městského divadla na Královských Vinohradech. To o Karlu Šafáři už jsem tolik informací nenašla. Pocházel z Budějovic a nejvíce se asi proslavil svou překladatelskou činností. Překládal knihy z francouzštiny a byl členem spolku Jihočeská Theléma, který si kladl za cíl přeložit do češtiny komplikované dílo Francoise Rabelaise Gargantua a Pantagruel. Krom toho byl také středoškolským pedagogem.

Tak co, byli jste obohaceni? Já doufám, že aspoň něčím ano. Pokud se ptáte, co bude příště, tak se můžete těšit na prošmejdění ulic v okolí náměstí a parku Na Sadech. Co třeba taková oblíbená „Plachanda“,“ Riegrovka“, Jírovcova nebo ulice dr. Stejskala?…

autorka článku: Isa Okřinová
zdroje fotografií:
mapy.cz
http://www.batz-hausen.de/klassik3.htm
http://slavnestavby.cz/?i=2452/vila-karla-chocholy
http://www.eshop.mlha.gr/fotky35200/fotos/_vyr_4036dm1279by.jpg
https://www.radioservis-as.cz/archiv03/1203/images/12_11.jpg