Robovčely o hmotnosti 80 miligramů dobývají vzduch

Rozpustila _robovcela._Kredit:_Kevin_Ma.Harvard_Microrobotic_LabRafinovaní mikroroboti z Harvardu jsou zatím nejmenším zařízením, které jsme poslali do vzduchu. Budeme časem vídat roje miniaturních špehů, případně robotické opylovače květů?

 

logo

Logo. Kredit: Harvard Microrobotic Lab.

Drony jsou stále větší, více vyzbrojené a dravější. Zároveň ale existuje poptávka po úplně maličkých dronech, které by byly velké jako hmyz. Vojáci by pro ně našli uplatnění při skrytém průzkumu bojišť budoucích válek, třeba v nepřehledném městském prostředí. A když na to přijde, tak by roj mikrorobotů mohl plnit i rafinovanější úkoly, jako jsou sabotáže anebo likvidace živých cílů.

Jak už to tak u podobných šílených konceptů bývá, i tenhle výzkum má na svědomí DARPA. Odstartovala ho před více než desetiletím a záhy bylo všem jasné, že tohle bude pěkně tvrdý oříšek. Řada odborníků prý dokonce nevěřila, že se vývoj létavého robotického hmyzu vůbec může povést.

robovcely

Robovčely vstoupily na scénu. Kredit: Kevin Ma. Harvard Microrobotic Lab.

Před pár dny ale časopis Science s velkou slávou představil Robovčely (RoboBee), které vytvořil Kevin Ma studující na Harvardu v Laboratoři mikrorobotů a jeho kolegové. S vynaložením heroického úsilí nakonec robovčelu udrželi ve vzduchu, a to po dobu 20 sekund. Jejich výkon si každopádně zaslouží uznání a odborníci nešetří superlativy. Už samotný výrobní postup robovčel je prý průlomový a možná odstartuje vývoj nových zařízení v medicíně. Ma a spol. postavili robovčely jako komplikovanou skládačku, kterou nejprve laserem vyříznou z archu vrstveného materiálu a poté složí jako ve třech rozměrech. K finálním úpravám robovčel potřebují pinzety a mikroskop. Je to celé dost komplikované a zdlouhavé, autoři ale věří, že by případnou výrobu robovčel bylo možné plně automatizovat.

 

Dron_Butterfly

Dron Butterfly. Kredit: Israel Aerospace Industries.

Robovčely dělají ohromný dojem svou hmotností, která činí pouhých 80 miligramů. Podle všeho jsou vůbec nejlehčím lidským zařízením, které kdy bylo schopné aktivního letu. Křídla robovčel o rozpětí 3 cm kmitají 120 krát za sekundu. Nedávno s velkou slávou medializovaný izraelský dron Butterfly sice připomíná velikého motýla, váží ale 20 gramů. Oproti živým vzorům jsou včelí mikroroboti stále ještě dost neohrabaní, operátor je ale může ovládat v reálném čase. Vzhledem k velikosti nemají žádné senzory ani zdroj energie. Jak řízení, tak i energii potřebnou k letu robovčelám prozatím poskytuje kabel, k němž jsou napevno připojené.

 

Autorem článku je Standa Mihulka. Více článků na www.osel.cz

Literatura: ScienceNOW 2.5. 2013, Science 340: 603-607, Wikipedia (RoboBee)