Rok 2012 očima festivalového závisláka

Vees

Minulý rok v Českých Budějovicích pro nás namíchal slušnou dávku hudebního a jiného kulturního vyžití. O nějakém absťáku tak nemůže být vůbec řeč. Pojďme si společně připomenout, co se ve městě dělo zajímavého.

 

obejmuti

Kdo by nechtěl obejmout jen tak? Foto: Terka Vlasatá

20. narozeniny Jihočeské univerzity
Všechno to začalo oslavami 20. narozenin Jihočeské univerzity. Ku příležitosti tohohle kulatého výročí se v Budějovicích konaly nejrůznější přednášky, výstavy, představení a hlavně koncerty. Každá fakulta přispěla svou troškou do mlýna, a tak vznikla pestrá směsice akcí, která významně obohatila tradiční kulturní dění ve městě. Nás, hudební nadšence, samozřejmě nejvíc potěšil program Přírodovědecké fakulty, která na Sokolském ostrově zorganizovala Open Air festival. I když se ze začátku zdálo, že na Sokolák nedorazí víc jak pět a půl lidí, večer se prostor pod pódiem slušně zaplnil. Důvod stačí vyjádřit jen jedním slovem: Znouzectnost. O tom, že tahle česká punková legenda byla hlavní hvězdou Open Air festivalu, není pochyb. O neméně kvalitní hudební zážitek se ale ještě před Znouzí postarali psychedelicky uhrančivá kapela Smutný Karel, fakultní formace Buď a Nebo a Akia b.a. nebo funky skupina Road Work. Myslím, že Open Air festival byl povedenou tečkou za univerzitními oslavami.

odpadfest

Sběr odpadků je hlavním námětem pochodu městem při OdpadFestu. Foto: Libor Fousek

Odpad fest
Na letních festivalech je nejlepší, že se konají v létě. Jedna z jistot, které se držím jako klíště, je, že když přijde léto, přijdou festivaly a když přijdou festivaly, přijde léto. A není nic lepšího, než zahájení takové festivalové sezóny. V Budějovicích se o to již čtvrtým rokem stará Odpad fest. Odpad fest je ztělesněním spojení příjemného s užitečným. To užitečné je kolektivní sběr odpadků na trase vedoucí z Lanovky ke kolejím. To příjemné zase hudební a taneční zakončení pochodu. Loni Odpad fest znovu překonal předchozí ročník v počtu sběračů a zároveň se výjimečně vydařil po hudební stránce. Vystoupili budějovická stálice Vees, funk-rockoví Strong Coffee a na závěr se pódium prohýbalo pod reggae energií budějovického Boba Marleyho, který si říká Colectiv.

Colectiv

Colectiv. Autor: Libor Fousek

Budějovický majáles
Největší kulturní akcí v Jižních Čechách a největším majálesem v České republice vůbec je Budějovický majáles. Tahle akce je od samého začátku, kdy se vyskytuji v Budějovicích prostě moji srdcovou záležitostí a poslední ročník řadím k těm úplně nejlepším hudebním zážitkům roku 2012. Víc si můžete přečíst v mém reportu na stránkách StudentPointu:

Buskers fest
A protože akcí jsme tu loni měli opravdu hodně, pokračujeme ve výčtu. V létě se v budějovických ulicích konal druhý ročník festivalu pouličního umění, Buskers fest. Na velké stagi na Sokáku vystoupili Hodně podně, Bůhví, Ticho de pre cupé band, Budoár staré dámy a Už jsme doma. Znovu odkazuji na stránky StudentPointu, kde se dozvíte víc.

Back to School
Back to School jako další open air párty pořádanou pro studenty, loni poprvé hostily i České Budějovice. V roce 2011 se totiž univerzita rozhodla festival přenechat Hradci Králové, poté co náhle zemřela rektorka Magdalena Hrabánková. Oslavy nového akademického roku v tomhle stylu přišly vedení tak nějak nepatřičné. Tak jsme se Back to School dočkali až loni. Na volném prostranství před kolejemi vyrostl malý festivalový areál, kam se postupně trousili studenti, především mladší věkové kategorie. Hlavním tahákem festivalu byli Mandrage. Před těmi jsem, dobrovolně to přiznávám, zbaběle uprchla do bezpečí, kam jinam než k Nezmarovi. Než se tak stalo, měla jsem možnost vidět koncerty Eddie Stoilow, Vypsané Fixy, Tleskače a Cocotte Minute, kterých mi tedy bylo upřímně líto, protože v době, kdy hráli, v areálu ještě skoro nikdo nebyl. Čelili tomu ale statečně a jejich koncert byl asi nejlepší, co Back to School nabídl.

Univerzitní Votvírák
Zakončení festivalové sezóny pod širým nebem patřilo Univerzitnímu Votvíráku. V rámci vítání prváků se již tradičně (podruhé) konala přehlídka kapel Přírodovědecké fakulty a hostů. Počasí nám v době konání festivalu dalo jasně najevo, že už je čas zalézt do boudy a k vlezlé zimě se přidal v průběhu dne i déšť. Nikdo ze zúčastněných ale neklesal na mysli a akademický rok jsme votevřeli, jak se patří. Koncertní menu odstartovali Buď a Nebo. Pak následovali Mons Pubis, kteří nejvíc odnesli deštivou náladu dne. A po nich přišel na řadu dle mého názoru hlavní chod. Smutný Karel opět exceloval. Na závěr si organizátoři schovali třešničku z Mnichova Hradiště, Mono 50.

Fotojatka_Brno

Fotojatka!!!! Bacha, stříkají tu diapozitivy, snímače a čočky. Foto: Marián Kábele

Fotojatka a Gastrofest
A abyste neřekli, že jsem jednostranně hudebně založený šílenec, tak musím ještě zmínit festival Fotojatka, který se tradičně koná v kině Kotva a věnuje se tvůrčí fotografii nezávislých fotografů z různých koutů světa. Pro gurmány je tu zase mezinárodní gastronomický festival, Gastrofest, kde můžete ochutnat pravé sushi, maso různých exotických zvířat nebo smažené kobylky a jinou havěť.

Když to tak rekapituluji a uvědomuji si, že jsem vlastně ani na jeden z těch festivalů (kromě Gastrofestu) neplatila vstup, říkám si, že je s podivem, kolik neziskových akcí město uživí. Co myslíte? Odkud se berou peníze na kulturu? Souhlasíte s volnými vstupy nebo byste klidně organizátorům finančně přispěli ve formě vstupného?

Autor: Terka Vlasatá