Rozhovor s mužem, který řídí Trabant(d)

trabandPrvní „jarní“ pátek zahrála v Českých Budějovicích dnes již legendární skupina Traband. Inzerované jaro bylo patrné pouze z kalendáře, avšak ani nečas neodradil fanoušky tohoto pražského kvartetu, aby zcela zaplnily Café Klub Slavie. Všechny lístky v předprodeji byly beznadějně vyprodané. Kdo se ovšem rozhodl na poslední chvíli, neprohloupil, neboť vstupenky bylo možné zakoupit i na místě. Rozhodně se to vyplatilo, neboť Trabanditi předvedli parádní, bezmála dvě a půl hodiny trvající koncert. Klub praskal ve švech, fanoušci se pohupovali všude, kam jste se podívali. Skupina vystoupila v sestavě, jakou můžeme vídat na pódiích poslední čtyři roky, tedy: Jana Modráčková (trumpeta), Václav Pohl (bicí), Robert Škarda (tuba) a samozřejmě v čele se zpěvákem a multiinstrumentalistou Jardou Svobodou. Po koncertě jsme právě Jardu Svobodu, ještě lehce ochraptělého po výkonu, vyzpovídali.

SVRAP: Jak se Vám dnes hrálo, jaká byla atmosféra a jak jste byli spokojeni s reakcemi publika?
J.S.: Publikum bylo skvělý, tady v Budějicích je vždycky skvělý publikum. Máme tady kamarády, hlavně lidi z bývalé Solnice, kde jsme i několikrát hráli a vlastně jsme hráli i u příležitosti zavírání Solnice. Takže prostě sem jezdíme moc rádi.

SVRAP: A proč jste si tentokrát vybrali Café Slavie?
J.S.: No hlavně proto, že nás sem pozvali, ale má to tu dobrou atmosféru, nám se obecně hraje líp spíš v menších prostorech. Minule jsme hráli ve Velbloudu, ale tam to bylo přeci jen moc malý. V kulturáku na Vltavě to zas trochu zelo prázdnotou (smích) a bylo to neosobní, no a Slávie byla v tomto ohledu ideální.

SVRAP: Hrajete taky zítra někde nebo máte volno?
J.S.: Zítra máme koncert v Praze na Kampě.

SVRAP: Dobrá tak tedy úvodní otázky máme za sebou. Tak pojďme k nějakým tématům týkající se Vás jako Trabandu. Jak vlastně vzniklo jméno Traband?
J.S.: Tak ten název vznikl strašně jednoduše, protože jsme byli tři zakládající členové, takže troj-band a slovní přesmyčkou vznikl název Traband.

SVRAP: A nenapadlo vás pak třeba upravovat název kapely když se vám sestava rozrostla?
J.S.: Jako na čtyř-band a pěti-band…ne to fakt ne (smích)

SVRAP: Jaký vlastně byly začátky Trabandu? Jednou jsem viděl nějakou krátkou reportáž a Trabant v ní vystupoval a přišlo mi to hodně živelný a divoký. Dost se s Trabantem také na začátku spojovalo slovo balkán. (pozn.red. při slovu balkán se Jarda trochu zašklebí)
J.S.: No….vždycky to byl rock’n’roll a písničky a žádnej…balkán. To si tak lidi zaškatulkovali.

SVRAP: No ale bylo to tak trochu prezentovaný, ne?
J.S.: Jo, ale ne náma. To někdo asi viděl Kustoricovi filmy a viděl tam trumpety tak si řekl: „Tyhle maj taky trumpety tak je to Balkán“, ale my jsme se k tomu úplně tak nestavěli. No každopádně to je jedno…Na začátku to vůbec nebyla tak „pro-aranžovaná“ muzika, to jsme opravdu moc neřešily, byly to takový jednoduchý skoro až punkový věci, možná něco mezi country a punkem.

SVRAP: Také si možná někteří fanoušci pamatují, že country-rádia vás nechtěli hrát, protože jste rock a obráceně.
J.S.: No přesně tak

SVRAP: Každopádně Trabant oslovuje fanoušky všech věkových kategorií což je dobře a asi to bude možná právě tou pestrostí.
J.S.: My jsme hlavně nikdy nechtěli hrát žádnej konkrétní styl, to prostě někteří lidi si to chtěli zaškatulkovat a odtud asi country-punk, dechno, nebo ten balkán pitomej…..smích. To nás vůbec nezajímá, prostě děláme písničky a né že bysme si třeba řekli, tak ještě nemáme žádnou písničku třeba soul nebo funky tak to napíšem..to fakt ne.

SVRAP: No a co nějaká otázka na tělo. Byla nějaká kapelní krize? A jak vám to klape coby smíšené kapele?
J.S.: Krize občas probíhá všude, ale to, že hrajeme po tolika letech (už je to 18 let od vzniku kapely) a pořád nás to baví, to mluví za vše. Vůle být spolu a něco dělat dohromady je pořád velká. No a to, že hrajem s Janou, není žádnej problém, je to naopak skvělý, navíc nám dělá radost Jany dcerka.

SVRAP: No dobře, žádné peprnosti se asi nedozvíme, tak zpět k psaní…Ty seš jako autor spíš ten člověk který prostě řekne že jde psát a sedne si a zkouší psát a nebo Ti to prostě tak chodí samo.
J.S.: Chodí (říká a ukazuje nahoru). Tak většinou člověku přilítne nějaká melodie a pak za chvíli zjistí, že jí někde včera slyšel. Když to ale zrovna není ten případ tak to samozřejmě pak člověk musí korigovat rozumem a doladit. No a pak s nápadem jdu za ostatními a aranže vymýšlíme společně.

SVRAP: Ty se živíš jenom hudbou nebo děláš ještě něco jinýho?
J.S.: V podstatě se živím jenom hudbou. Krom koncertování jsem napsal hudbu k divadelní hře a taky k večerníčku „Karlík, zlatá rybka“. Takže občas dělám něco takovýho mimo Traband.

SVRAP: No a chystáte nějakou další nahrávku a jaká bude? Na co se máme těšit?
J.S.: Chystáme a bude rozhodně veselá.

SVRAP: Tak to se těšíme tím víc a děkujeme za příjemný rozhovor a dva kousky pizzy (Ty jsme (teda Bubák) Jardovi snědl)

Pro info o kapele Traband mrkněte na www.traband.net

Pro SVRAP Veru a Bubák

  • Tomáš

    Povedený článek! Jen tak dál.. 🙂