Rumunsko, šest krásných měsíců!

OLYMPUS DIGITAL CAMERABěhem svého studia na Jihočeské univerzitě jsem se zúčastnil programu Erasmus a studoval půl roku v maďarském Veszprému. A právě tento studijní pobyt byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl k získání dalších zahraničních zkušeností, tentokráte již pracovních. Pro své hledání jsem využil studentskou organizaci AIESEC. Podal jsem několik neúspěšných přihlášek na místa Evropě hodně vzdálená, ale nakonec jsem uspěl v Evropě. Zalíbila se mi stáž v rumunském městě Cluj Napoca. Jednání bylo velmi rychlé a přibližně za dva týdny jsem už mířil směr Rumunsko…

Před cestou jsem se seznámil s Jirkou, mým spolubydlícím, kolegou a také kamarádem, jenž byl přijat na stejnou stáž. Jelo se autem a Jirkův tatík nás dovezl přímo před náš dočasný domov. Byl to dům v nové zástavbě na jihu Kluže (to je český název Cluj Napoca – pozn. autora) u výpadovky na Bukurešť. Naše pracoviště se nacházelo cca půlhodinku chůze v Sigma Business Centre a historické centrum bylo dalších třicet minut pěšky. Takže vše po ruce!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Alba Iulia

Pracoval jsem pro mezinárodní společnost Sykes, která má pobočky po celém světě. Čím se zabývá? Nabízí své služby různým společnostem v oblasti péče o klienty, přesněji vzdálenou podporu přes telefon a e-mail. Rumunská pobočka má na starosti především technologického obra Samsung, takže v případě, že jste od října do března měli jakýkoli dotaz, mohli jste se dovolat i mně :-). Na úvod všichni nově příchozí nastoupí do třítýdenního tréninku, jenž zahrnuje téměř všechny produkty Samsungu. Trénink však slouží jen k seznámení se s produkty, na bližší specifikace není moc času. Ty jsem získal až na lince. Zákazníci si dokážou vymyslet dotazy, které by mě ve snu ani nenapadly. Kupříkladu dotaz: „Jakou rychlost má wi-fi modul ve dvou modelech S4?“ K tomuto a podobným dotazům jsem nejprve hledal informace, které jsme měli k dispozici přímo na lince, a v případě neúspěchu byl dotaz odeslán na naši pražskou centrálu, jež nám pak poslala nějakou odpověď.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPracoval jsem sice docela dost, dokonce i o víkendech a zvláště pak před Vánocemi a během olympiády, ale i tak jsem si našel dostatek času na procestování tak zajímavé země, jakou Rumunsko je. Při mém poznávání rumunských krás mě obvykle doprovázela milá spolucestovatelka Janina. Ta byla v Kluži také jako stážistka, avšak v jiné firmě.

Naše cestovatelské zážitky jsme započali v městě zvaném Alba Iulia. Historické centrum, které je dosti viditelné, jsme z nějakého neznámého důvodu přehlédli, ale pak ho úplnou náhodou objevili a stálo za to.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sibiu

Spolu s vypůjčeným autem od Janiny kolegy jsme se vydali na prohlídku dvou nedalekých jezer. Obě se nacházela v Apusenském národním parku, jihozápadně od Kluže. Výlet to byl velmi zajímavý. Jezera krásná, příroda nádherná! Dojem nám však trochu kazilo velké množství odpadků podél frekventovaných cest a také v určitém úseku doslova děrované silnice.

Další na seznamu bylo Evropské město kultury 2009, Sibiu. Město je velmi zachovalé, historie tam na nás vyloženě dýchala. Velmi mě zaujala část dochovaného městského opevnění a krásný pohled na karpatské vrcholky.

Turda patřila mezi naše nejbližší atraktivity, jen 25 kilometrů od Kluže. Město až tolik nezaujme, zato solný důl je úplně jiná káva.  Je ověšen velkým množstvím světel. Slouží jako obrovitá relaxační místnost, kde si můžete sednout na lavičky, projet se na kolotoči, zahrát si ping pong nebo se projet na loďce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa přelomu listopadu a prosince jsem s Janinou vyrazil na náš první vícedenní výlet do Brašova. Užili jsme si tam náš první rumunský sníh a lehce jsme vymrzli, ale co člověk neudělá pro zážitky! Místní historické centrum je obklopeno čtyřmi různě vysokými kopci. No samozřejmě jsme vylezli na tři z nich a pokaždé to byl úchvatný výhled. Druhý den jsme měli jiný cíl a tím byl nedaleký hrad Bran. Je vám to povědomé, že? Zvláště pokud znáte Drákulu, kterého na Bran umístil známý spisovatel Bram Stoker. Avšak pravý Drákula, Vlad Tepes, ve skutečnosti nikdy nepobýval zde ani v nejbližším okolí. Hrad je zajímavý svou drákulovskou i nedrákulovskou historií, a jakožto neznalému turistovi se vám dostanou velmi podrobné informace.

Původně jsem plánoval, že strávím Vánoce v Kluži s mými českými kolegy. Volných dnů kolem vánočních svátků jsme stejně moc neměli, ale nastala nečekaná změna! Byl jsem společně s mými dvěma kolegy pozván do Banátu (oblast, kde se nachází několik původních českých vesnic – pozn. autora), konkrétně do Bígru. Rodina Štefi byla velmi milá a místní lahůdky více než lákavé. Dá se říci, že jsme Banát opouštěli velmi přejedení 🙂 Navíc v Bígru panovalo spíše jarní počasí, takže jsme si užili i procházku po vesnici a blízkém okolí. A co se týče cesty, podél Dunaje vede silnice spojující dvě větší města a z té silnice je sedmnáctikilometrová odbočka do Bígru, po polní cestě! Jiný přístup pro auta tam prostě není. Takže perfektní zážitek i z cesty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sighisoara

Po Vánocích jsme už ve větší skupince navštívili Targu Mures, ale hlavně Sighisoaru. První ze jmenovaných bylo spíše přestupní stanicí, ale využili jsme toho ke krátké prohlídce města a pak jsme pádili rovnou do Sighisoary. Ta nás přivítala společně s bílou pokrývkou, která vydržela po celou dobu naší návštěvy. Sighisoara je jedno z nejkouzelnějších rumunských měst a opravdu si zaslouží být na seznamu památek UNESCO. Také se tu narodil, nám již známý, Vlad Tepes a tak jsme samozřejmě navštívili i jeho rodný dům, kde se nyní nachází restaurace společně s malou výstavou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kluž

Ke konci svého pobytu jsem plánoval velký okruh Rumunskem. Celkem jsem ujel 1 940 km. To je slušná vzdálenost, co? Postupně jsem navštívil Arad, Timisoaru, Bukurešť, Constantu, Tulceu a Iasi. Bohužel jsem ze zdravotních důvodů musel oželet návštěvu Dunajské delty. Co naplat, aspoň mám důvod se vrátit! Nejvíc mě na mém výletu zaujala tato města: Timisoara, Bukurešť a Iasi. Každé na jiném konci Rumunska. Timisoara je na západě a je to město plné historie, ale zároveň se může chlubit i několika moderními parky podél řeky. Zato Bukurešť tak krásná není. Ta je vyloženě zajímavá svou moderní historií. Vybourání téměř celého historického centra a výstavba budovy rumunského parlamentu jsou sice velkou kaňkou na historii Bukureště, ale stalo se. Co mě však naprosto zaujalo, neboť si toto místo uchovalo si svou původní atmosféru, je restaurace Caru cu Bere z 19. století. Místo je opravdu stylové a kvalita gastronomie se nachází na velmi vysoké úrovni za přijatelnou cenu. Abych nezapomněl na Iasi – to je hlavní město regionu Moldova, kam historicky patří i aktuálně nezávislá Moldavská republika. Výhodou pro návštěvníky je, že velká většina všech krásných a historických zajímavostí je umístěna na hlavní třídě Stefan cel Mare. Procházel jsem se tam opravdu velmi dlouho. Následovala pak jedna z mých nejdelších cest mikrobusem. Devět hodin jsem se tísnil na malém prostoru. Ti, co mě znají, musí uznat, že to rozhodně nebylo nic pro mě 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kluž

A co Kluž? Tu jsem ještě vlastně moc nezmínil. Opravdu se pro mě stala pravým rumunským domovem. Vždycky jsem se rád vracel. Chodíval jsem do centra, sednul si na kafíčko nebo se prošel v centrálním parku. Mou oblíbenou aktivitou se stalo plavání. V Janině jsem objevil výborného sparingpartnera, takže jsme se navzájem nutili, i když se nám oběma nechtělo 😀 Zašli jsem taky občas zapařit, na bowling, do čajky … No prostě, co se dalo 🙂

To už se blížím ke konci, tak abych to shrnul: Zážitek to byl nenahraditelný 🙂 Zbyla mi kupa skvělých vzpomínek, kupa nových přátel a také touha se do Rumunska někdy vrátit, minimálně na dovolenou 🙂

Další zážitky můžete nalézt na http://pracovni-staz-rumunsko.blogspot.cz/.

Zdraví Jirka Novák

Jirka sbíral po Rumunsku pracovní i cestovatelské zkušenosti díky stáži poskytnuté českobudějovickou pobočkou studentské organizace AIESEC. Pokud Vás jeho příběh zaujal, neváhejte a kontaktujte AIESEC. Určitě ještě nějakou volnou stáž mají 🙂