Se SVRAPem na cestách – Irsko 2

Slunný den v pohoří WicklowZa těch pár dnů v Irsku jsem zjistila, že tady je fotogenický snad každý kámen. Samozřejmě – vidět to na vlastní oči je mnohem lepší. Navíc (z vlastní zkušenosti mohu potvrdit) neustálé vytahování a uklízení foťáku do pouzdra a cvakání jedné fotky za druhou člověka po pár dnech tak trochu přestane bavit. Nicméně, protože jsem těch fotek nastřílela požehnaně, bude dnešní příspěvek především o fotkách s troškou té popisové omáčky, abychom fotky zasadili do reálného kontextu.

Pohoří WicklowZe všech míst, která jsme s bráchou navštívili, mně nejvíce uchvátilo pohoří Wicklow ve stejnojmenném hrabství, které se nachází necelých 50 km jižně od Dublinu. Na ploše více než 20 000 hektarů se zde rozprostírá Národní park Wicklow Mountains zahrnující nejvyšší pohoří centrální části Irska. Právě díky národnímu parku a přítomnosti několika šlechtických sídel s nádhernými zahradami (například Powerscourt Estate) bývá hrabství Wicklow často nazýváno zahradou Irska.

Glendalough - Round Tower a hřbitovK turisticky nejvíce navštěvovaným místům patří Glendalough (v překladu Údolí dvou jezer) s rozsáhlým a zachovalým klášterním komplexem, kterému vévodí třicet metrů vysoká věž (Round Tower), která v minulosti sloužila v době nebezpečí jako útočiště. Vchod se nachází vysoko nad zemí a do věže se dalo dostat pouze po provazovém žebříku, který musel spustit někdo z věže. Glendalough je spojován se jménem svatého Kevina, poustevníka, který si jako místo pro svou meditaci vybral právě jeskyni ve zdejším okolí. A tak zde najdeme kostel St Kevin’s Kitchen (Kevinova kuchyně), St Kevin’s Cell (Chýše sv. Kevina) či kamenný výčnělek St Kevin’s Bed (Lože sv. Kevina). Název Kevinova kuchyně souvisí s přistavěnou zvonicí, která připomínala komín. Právě na svátek sv. Kevina (3. června) míří do zdejších končin nejvíce turistů. Nutno ale podotknout, že i v polovině září tu bylo našlapáno a turisté sem jezdili rovnou v autobusech.

Zaniklý důl u Upper Lake - tady asi nejsou fandové Rolling Stones :)Na cestách podél jezer bylo k naší radosti lidí podstatně méně. Na první výlet jsme se vydali z vesnice Roundwood kolem jezera Dan (Lough Dan) a dále přes hřebeny. Počasí vyšlo na jedničku a krásná, divoká příroda bez živáčka nutila přemýšlet o tom, jaké by to bylo super vyrazit sem na několikadenní čundr. Podruhé jsme vykročili na okružní výlet kolem jezera Upper Lake a tentokrát nám počasí ukázalo, kdo je tady pánem.
Vítr byl tak silný, že nám dokonce odfukoval horký čaj z kelímku :-). Na druhou stranu, když se během pár minut přihnala a zase odehnala vydatná bouřka, díky větru jsme měli bundy během chvilky suché. Nemluvě o tom, že od druhé poloviny výletu nám vítr foukal do zad a cestu nám naopak ulehčoval.
Kochací výlet jsme zakončili výšlapem na Bray Head a promenádou po pláži v příbřežním letovisku Bray.

První část cestovních zážitků z Irska si můžete přečíst zde.

Foto i text jsou z ruky redaktorky Páji Staňkové, hrdé majitelky trička s člunozobcem 🙂