Slavonice fest – festival plný hudby i filmu

domy

Renesanční měšťanské domy. Foto: Ludmila Žlábková.

Užíváte si letní festivaly pod širým nebem? Holdujete hudbě, filmu i tanečním večírkům? Přesně takový koktejl zábavy na vás čeká na letošním Slavonice festu, který startuje ve čtvrtek 6. srpna.

Začněme nejprve samotným místem konání festivalu. Slavonice jako takové totiž rozhodně stojí za návštěvu, i když se tu právě žádný festival nekoná. Malebné město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska se pyšní souborem renesančních měšťanských domů zdobených sgrafity a systémem středověkých podzemních chodeb ze 13. století, které rozhodně stojí za vidění. Nadšenci designu mohou nabrat inspiraci ve zdejším hotelu Besídka, ve kterém společenství přátel z divadla Sklep vytvořilo čtrnáct rozličných pokojů pojmenovaných po svých tvůrcích – a tak můžete strávit noc například v Hanákovi či Korejsovi. Pro ty, kteří se nebojí umění chopit aktivně, je nedaleko otevřená keramická dílna Maříž, kde je možné si vlastnoručně namalovat originální hrneček.

Není proto divu, že se toto charismatické místo stalo zároveň i dějištěm kulturního festivalu, který slaví teprve své druhé výročí. Letošní ročník nabídne nejen hudební stage, ale i filmové projekce a taneční párty. Z hudebních kapel, které se představí na Open Stage a v mařížské stodole, zahrají jednak známá jména jako MIG 21, Wohnout nebo Tata Bojs. Hudební fajnšmekry potom jistě potěší kapely Vložte kočku, Hentai Corporation a vystoupení Jiřího Schmitzera. Osobně považuji jako absolutní třešničku na dortu nedělní koncert The Plastic People of the Universe.

Festivalové filmy jsou ve Slavonicích rozděleny do pěti kategorií, ve kterých si bez problému vyberou milovníci dokumentárních filmů, dramatu i romantických komedií. Například v sekci České filmy najdete kromě známých režisérským jmen i krátkometrážní studentské filmy a skvělý dokument Martina Přívratského Zítra bude líp. Za zmínku rozhodně stojí také sekce Výběr podle Jaroslava Róny, kde můžete shlédnout i Jodorowskeho první kultovní film El Topo z roku 1970. A kdo se nebude vším tím děním kolem cítit zahlcen, může se protančit nocí za doprovodu beatů DJ Maceo, DJ Jeffology a dalších . . .

Slavonice fest proběhne od 6. do 10. srpna 2015.

www.slavonicefest.cz

Naviděnou ve Slavonicích nebo jinde se těší

Jarmila Krásová