Sonda do kavárenského rozkvětu v ČB aneb Datel vs. Široko

Ano, jak hlásá titulek, s kavárnami se v poslední době v Českých Budějovicích trhá pytel. Před nedávnem jste si mohli přečíst článek naší Terky o nově otevřeném podniku Café Datel. Ten své potencionální návštěvníky lákal ještě před otevřením poměrně vydatnou reklamou. Tak trochu ve stínu Datla zůstala další nová kavárna s jednoduchým názvem Široko, která první šálek kávy svým návštěvníkům naservírovala 31. října. Stejně jako Terka jsem byla zvědavá a během tohoto týdne jsem navštívila jak již profláklé Café Datel, tak novotu jménem Široko.

Původně jsem chtěla článek zaměřit pouze na druhou jmenovanou kavárnu, ale vzhledem k výrazné podobnosti obou míst, jsem se tak nějak nemohla ubránit porovnání. Jak už psala Terka, díky značné propagaci Café Datel, měl každý pocit, že bez návštěvy tohoto místa nemůže v Budějicích vůbec existovat. Café pub Široko tak výrazně své návštěvníky nelákal. Nicméně pokud jste fandové dobrého kafe, zajímavých zákusků a rádi objevujete nová místa, kam se dá zajít a něco nového zažít, nemohl ani tento podnik Vaší pozornosti uniknout.

Genius loci marné hledati…

Moje pocity z obou kaváren jsou lehce rozporuplné. Musím přiznat, že nemám přehled o nejžhavějších trendech kavárenských interiérů, ale po návštěvě obou zmiňovaných zařízení jsem tak nějak nabyla dojmu, že když Vaší kavárně dominují bílé zdi bez jakékoliv dekorace, přes jednu stěnu černá tabule popsaná bílou křídou a téměř nulové kouzlo, asi je to tak dneska cool a in. Ale vlastně…až tak strašně fádní to není, obě kavárny mají na svých zdech dominující prvek, který rozhodně nepřehlédnete. V případě Café Datel je to nápis „Nezletilým a podnapilým nenaléváme“, v Café pubu Široko zase můžete při své odpolední kávě obdivovat monumentální trofej hlavy divočáka. Kdo nevěří, ať tam běží. Zkrátka z obou prostor na mě krom až téměř nemocniční sterility a prudké moderny nedýchlo vůbec nic. I když za toho divočáka bych byla asi ochotná dát aspoň “punkovej bod“. To je ale samozřejmě věc vkusu. Já jsem spíš příznivcem pohodlných křesílek, originálních dekorací a všeobecné neuspořádanosti. Zkrátka mám ráda místa, kde je co vnímat a na co koukat.

Vaše chuťové buňky se budou bavit…

Abych na Vás ale nechrlila jen své ne zcela pozitivní a ironické dojmy, samozřejmě je třeba zmínit, že obě místa mají velkou spoustu kladů. Jak říká titulek, intenzivní chuťové vjemy jsou zaručeny. V obou podnicích jsem samozřejmě musela ochutnat kávu, která byla v obou případech naprosto vynikající. Mimochodem, až navštívíte kavárnu Široko, povšimněte si jejich opravdu dech beroucího kávovaru. Troufám si říct, že většina z Vás tohle ještě neviděla. Otestovat jsem nezapomněla ani zákusky. V Café Datel to byl monstrózní mandlový dortík s jablky a v Široku grandiózní slaný quiche s nivou a sušenými rajčaty. V Široku mě navíc ještě odzbrojila svěží domácí grepová limonáda, která mě možná nadobro zbavila všech podzimních chmurů. I další nabídka slibuje v obou podnicích zajímavé zážitky. Café Datel láká na nepřeberné množství kvalitních rumů, ginů či whisky. V Široku si zase prý brzy budete moci dát čepovaného Guinesse, čímž se tato kavárna stane jediným budějickým podnikem, který toto irské pivo bude nabízet točené. Za neméně výraznou pochvalu také stojí fakt, že oba prostory jsou nekuřácké a obsluha příjemná a ochotná. Stejně tak ceny jsou u většiny nabízených nápojů a dobrot přijatelné.

Uvidíme tedy, jak se bude kavárenským nováčkům v našem městě dařit. Café Datel hraje do karet lepší destinace. Přece jen v okolí Piaristického náměstí se motá asi více kávy chtivých duší než Širokou ulicí. Nicméně věřím, že oba podniky si najdou svoje stále zákazníky, kteří se k nim budou rádi vracet. A i když to tak nevypadá, ani já jsem tam rozhodně nebyla naposled. Třeba na toho točeného Guinesse si v rámci nějaké té zasloužené odměny moc ráda zajdu.

Na závěr chci jen podotknout, že jsem Vás tímto článkem rozhodně nechtěla od návštěvy zmiňovaných míst odradit. Právě naopak, navštěvujte, poznávejte, ochutnávejte a hodnoťte. Stojí to za to!

Isa Okřinová

  • Honza

    Pivo se čepuje, točí se kolotoč!