Souvenir, souvenir…

plackaDocela často slýchávám, zejména od studentů, kteří využili možnosti zahraničních studijních programů a vyjeli alespoň na semestr za naše hranice, že je velká škoda, že Jihočeská univerzita nemá žádný obchůdek, kde by bylo možno zakoupiti trička, hrníčky, čepice a vůbec všemožné další reklamní předměty s logem univerzity či fakult. Několik málo exemplářů reklamních předmětů, které kdy spatřily světlo světa, bylo určeno zejména pro honorace a vzácné návštěvy a běžný student měl smůlu. Radostnou zprávou je, že v tomto ohledu už asi brzy nebude na co nadávat (i když kdo ví). O tom i o řadě dalších aktivit plánovaných univerzitou v blízké i trošku vzdálenější budoucnosti na dalším Ptejte se rektora, které proběhlo toto úterý.

Vzhledem k tomu, že se neočekávaně protáhla rektorova účast na zasedání Akademického senátu, hrozila chvíli situace, že toto bude první Ptejte se rektora, na které nejen, že nepřijde moc návštěvníků, ale na které nepřijde dokonce ani sám rektor. Tato nepříjemná situace však byla naštěstí rychle odvrácena a prof. Libor Grubhoffer nakonec dorazil jen s mírným zpožděním. Druhé Ptejte se rektora v tomto akademickém roce tak mohlo začít…

suvenyr2Kdy, za co, kde?
Tak tedy od začátku. To samé úterý, tedy 10. prosince, byla slavnostně otevřena prodejna nakladatelství Academia. Tato prodejna se usídlila v Akademické knihovně JU, a to na prominentním místě v přízemí, v elitní společnosti hned vedle Studentského klubu z pravé a pánských záchodků z levé strany. Je to tedy v místě, kde se dříve vyhřívala prodejna skript JU.  Kromě tištěných knih, skripta JU nevyjímaje, bude prodejna v blízké budoucnosti nabízet snad i reklamní předměty Jihočeské univerzity. Trička, čepice, placky a kdo ví co ještě. V současné době se řeší pouze poslední rozpor, který se nazývá marže a pak už snad nebude stát nic v cestě.

Abychom si ovšem mohli suvenýry koupit, budeme pochopitelně potřebovat nějakou tu disponibilní hotovost. Pravděpodobně teď potěším zejména majitele drobných plastových kartiček s logem ČSOB, protože již v minulém reportu zmiňovaný bankomat bude patřit právě tomuto peněžnímu ústavu. Nabídl univerzitě nejlepší podmínky nájmu a univerzita tedy vybrala jej. Nyní vše přešlo do roviny architektonické, jsou varianty, kdy bankomat bude umístěn v rohu budovy rektorátu a FF směrem k autobusové zastávce, jsou ale i varianty, že bude o několik metrů až desítek metrů dále. Den, kdy studenti budou moci nezřízeně vysávat své platební a kreditní karty přímo v našem kampusu se kvapem blíží.

stara

Stará…

Další počin, který byl představen a který je třeba hodnotit jen pozitivně, je upgrade univerzitního dezinformačního systému na verzi, která už snad konečně bude něčím, podle čeho neznalý návštěvník skutečně po kampusu někam trefí.

nova

…a nová!

První vlaštovkou je nová informační tabule, zobrazující celý areál, která je umístěna u Akademické knihovny při vstupu do kampusu z ulice Branišovské. Naproti, u budovy FF a rektorátu pak bude v blízké budoucnosti vztyčen osvětlený pylon JU. Další dílčí záchytné navigační body budou brzy následovat po celém areálu. Zbývá už jen slavnostně strhnout sochu Stalina v podobě historické mapy areálu u Bobíku…

Původní návrh řešení nového uspořádání centrální části kampusu JU. Membránová stříška (b) a kačírek (a) nebude. Co (ne)bude dál?

O parkových úpravách s trochou ironie
O tom, že zahájení prací se díky průtahům okolo vydávání stavebního povolení přesunuje až na jaro už ze SVRAPu jistě víte. O tom, že úpravy nebudou realizovány v celém představeném rozsahu, se dozvídáte právě teď. Takové vánoční překvápko. Popravdě řečeno, opravdu nevím, jak je možné, že jeden a tentýž projekt, který byl během uplynulého roku prezentován, jako investice za cca 3,5 milionu najednou vychází na bratru milionů patnáct (a byl prezentován opakovaně, i na přímé otázky byla cena realizace potvrzována). Někde se evidentně stala chyba… chyby se stávají. Ale proč se na tuhle 400% botu nepřišlo na rektorátě už dříve, se asi musíme zeptat na příštím Ptejte se rektora… na tom úterním totiž vypadal sám rektor z této situace mírně řečeno rozladěn, protože i pro něj to byla horká novinka. Každopádně momentálně se ví, že s největší pravděpodobností nebude realizována membránová stříška, nebude zemní osvětlení a nebude ani kačírek mezi FF a knihovnou (bude nahrazen levnějším materiálem… kdo ví, třeba to z úsporných důvodů skončí u drcených pneumatik :/ ). No, uvidíme, kam až se do jara seškrtáme. Bohužel se opět potvrzuje správnost mého oblíbeného rčení, že “optimismus je pouze nedostatek informací”. Život se musí brát s úsměvem, a co se parkových úprav týče, nedostatek optimismu rektorátu rozhodně vyčítat nemůžeme 🙂

pylon

Tohle nejsou přímo základy nového klubu… spíš tady bude stát pylon JU

Školka – klub, Klub – Školka
Nadále zůstává platná informace, že školka je prioritou. Situace okolo Studentského klubu se posunula do stavu, kdy je již vybrán vítězný architektonický návrh, který počítá se dvěma prosklenými objekty obdélníkového půdorysu, první pro studentské organizace, druhý pro kulturní vyžití. Z původních finančních odhadů však došlo k výraznému posunu směrem vzhůru a celá záležitost se tím pádem odsouvá i termínově. Je třeba prostě sehnat potřebné zdroje a tím pádem se smířit s tím, že v nejbližší budoucnosti klub nebude. Kdo bude chtít vidět vizualizaci vítězného návrhu, nechť dorazí na příští Ptejte se rektora. Pan rektor přislíbil její bližší představení.

Naše univerzita má osm fakult
Tahle věta je správná a samozřejmě platí. Teď. Zkazky, že tomu tak ovšem v budoucnu být nemusí, však již světlo světa spatřily a sám rektor se navíc netají tím, že výhledově by rád rodinu JU rozšířil i o fakultu technického zaměření. Jejím určitým prekurzorem by mohl být třeba Technologický institut, o kterém je uvažováno ve střednědobém horizontu. Je třeba to brát jako vizi a ne všechny vize se podaří uvést v život. Je ale zároveň dobré vědět o tom, co se chystá… více informací třeba již na příštím setkání.

Pokud i Vás zajímají novinky ze světa univerzity nebo se dokonce chcete aktivně na něco zeptat či na nějaký nešvar sami upozornit, přijďte prosím na příští Ptejte se rektora. Termín zatím nevíme, ale jakmile bude znám, SVRAP bude samozřejmě informovat v kalendáři událostí. Tytéž informace můžete samozřejmě také nalézt na stránkách JU.

Za článek může věčně zvídavý Kuba Vondruška