Sphera – prostor pro kvalitní vzdělávání

sphera_logo„Týjo, teď jsem byl na skvělý přednášce, na fildě – to by fakt zajímalo i lidi z pajdy nebo biology!“;
„To je škoda, že k tomuhle předmětu nejsou ňáký lepší materiály…“;
„Hele, teď jsem se náhodou dozvěděl, že na zemědělce někdo zkoumá podobnou věc jako já! To kdybych věděl dřív, mohli sme to dát dohromady….“

Tak takovými výkřiky často začínaly naše rozhovory, které se pak stáčely ke kulhavé mezifakultní spolupráci, k malé nebo nesrozumitelné popularizaci vědy a podobně. Jinak, zvláště PřF považuji za jednu z nejlepších, ale nic není tak dobré, aby to nemohlo být lepší. Většinou však takové debaty vyšly s fatalistickým povzdechnutím do ztracena. Stejně jsme se k nim ale stále vraceli, až došlo k nevyhnutelnému – konec řečí, musíme něco udělat sami! („Sakra, trochu to zní jak nějaká agitka, no, tomu se už asi nevyhneme…“)

Takže se nás několik studentů rozhodlo dát plánům podobu a formu v občanském sdružení.
A jelikož jsme uvažovali o nějakém myšlenkovém „prostoru“ pro společné sdílení a tvoření cílů, rozhodli jsme se nazvat jej Sphera o.s. – prostor pro kvalitní vzdělání.

Fairtraidova_opicka_Misa

Fairtrade

Mezioborové a rozhled-zvětšující přednášky
Asi se musíme smířit s tím, že někoho studium prostě nebaví a že někteří studují „pro titul“. Na druhou stranu jsou tu i tací, kteří nad svým oborem třeba jen přemýšlí jednostranně (třeba ne zrovna kvůli nedostatečné mozkové aktivitě, nebo lenosti, ale díky tomu, že jim prostě jiný pohled nebyl nabídnut). Pro všechny takové chceme pořádat přednášky, či semináře, na které pozveme bytosti znalé tématu a schopné srozumitelného přednesu. Rádi bychom, aby to byli právě tací, co představují určité propojení několika oblastí (namátkou Marek Orko Vácha, Jakub Jinek, Tomáš Sedláček…).

Studijní materiály
„Z čeho se na tu zkoušku učíš?“ „No…, z prezentací.“ Tak je to většinou.
Věříme, že i předmět, který chce student hlavně „dát“, je sám o sobě lepší, než se může zdát (ty jo, rým!)… Chceme vytvářet výukové materiály k předmětům, které je nemají, tak aby byli srozumitelné, zajímavé s obrázky a zasazené v širším kontextu.

Boj proti přemoudřelému žvanění
Studium nás všechny zahlcuje odbornými termíny, nutí nás vyjadřovat se akademicky korektně, ale pak z toho vznikají věty typu: „V konstrukci rostlinného těla nacházíme aparentní diskontinuitu mezi kořenem a listem – nazýváme ji stonek.“ Budeme pořádat přednášky pro veřejnost a semináře pro kolegy z jiných fakult, na nichž si budete moct vyzkoušet srozumitelně vysvětlit, co v rámci své diplomky děláte.

Mysleme a používejme co známe teoreticky v praxi
Jsme prostorem pro realizaci vašich projektů, proč se pořád jen učit teorii z knížek, použijte ji v praxi!
Náš první projekt je najít nějaký způsob, jak financovat naše sdružení alespoň částečně z vlastních zdrojů. Pokusem o odpověď je automat na fair trade výrobky, který najdete u vrátnice Akademie věd ČR (u bufíku). Místo abychom se učili jak podnikat z příruček, jak se zpracovává káva, jak udržitelně pěstovat kakao, učíme se za pochodu, tak jak přichází nutnost jednotlivé věci znát. Navíc jsme navázali spolupráci s Ekonomickou fakultou, která se o fair trade velmi zajímá a v nedávné době získala certifikát fair trade škola jako první fakulta v ČR.

Za Spheru Jiří Tůma